Alexandru Mocanu

Sfat achizitie VOLVO S40 1.6D

127 posts in this topic

pretul masinii este de 7690. Din pretul ala vanzatorul lasa 300-400 euro la prima strigare. Pentru a aduce masina a platit un comision la firma de licitiatii( daca este luata de acolo) undeva la 100-150 euro. Ajunge masina la 7000 euro. Din 7000 euro vanzatorul are pus capac cam 1500-1000 euro. Asta inseamna pretul de 5500-6000. La care se scade transportul si cosmetizarea masinii 500+200 euro. Daca tu crezi ca exista s40 din 2009 cu dotarile astea la 4800 euro/5200 ...inseamna ca esti naiv. Nu am pus banii pentru remedierea diferitelor defecte (zgarieturi, piese plastic lipsa/crapate, schimb piese cu probleme). Daca ai vedea masina asta la 4800 euro cu dotarile astea tu ce ai spune? E intretinuta ori e dauna? Chilipir cautam toti, doar ca trebuie sa fim mai inteligenti decat samsarul. Succes la cautari!

Ioane, de unde stii tu frate toate astea? Ai facut tu niste socoteli, la tine in cap si ii spui omului ca masina a costat 5000 de euro. Dar de unde stii tu, ca masina nu este impecabila, a costat 7200 euro adusa acasa si isi mai pune omul cateva sute?

Cam cate mii de masini ai vazut tu pe drum, din Belgia pana in romania, de ai ajuns la concluzia ca romanii aduc numai masini dauna totala? Poate pe alea le luau pentru dezmembrat si nu pentru reparat. Cum iti suna Volvo S60, D5, 185 cp, 2007, semipiele, xenon, etc, 165.000 km, taxa platita si nerecuperata, la 5000 euro? Masina este impecabila si s-a vandut foarte repede!

Asa ca nu mai comentati aiurea, ca nu exista masini bune

PS: in anunt scrie clar ca este model 2009, nu fabricatie 2009

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ptr ca este un singur "bosketar" care aduce masini din Franta cumparate la licitatie si sta prin zona Kaufland unde isi tot pozeaza masinile in parcare. SI care atunci cand am vrut eu sa cumpar o masina ca un nestiutor de la el m-a ars de banii de inmatriculare si n-a mai raspuns la telefon.

De vazut am vazut in 2 zile de condus cam 9 platforme si 3 tiruri. DIn cele 9 platforme plus remorca 7 aveau masini numai dauna. Lovite in special din spate ptr ca Romanul ridica capota la motor se uita si verifica pe acolo. Nu prea sunt multi care scotocesc portbagajul ori sub banchetele spate sa vada daca exista sudura pe acolo. Am facut si poze intr-o parcare de odihna de pe autostrada din Germania. Masina din 2007 cu 5000 de euro si 165 k dar cu motor peste 2000cmc imi suna normal .Romanul nu cauta masini cu motoare peste 2000 cmc. Asa cum este si masina mea de vanzare din 2008 cu 202 k kilometri la 5500 euro. Nu comentez aiurea, stiu despre ceea ce vorbesc.

Edited by nionut76

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ioane, poti sa-l suni acum, sa te intalnesti cu el sa-i spargi dintii sau sa-i ceri banii inapoi.

Repet: de unde stii tu ca tirurile cu masini, nu erau pentru dezmembrat? Cum a spus si Identity, el a luat masina cu 7800 de euro, in stare foarte buna, asa ca nu mai fi tu asa sigur, ca toate masinile sunt proaste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ptr ca este un singur "bosketar" care aduce masini din Franta cumparate la licitatie si sta prin zona Kaufland unde isi tot pozeaza masinile in parcare. SI care atunci cand am vrut eu sa cumpar o masina ca un nestiutor de la el m-a ars de banii de inmatriculare si n-a mai raspuns la telefon.

De vazut am vazut in 2 zile de condus cam 9 platforme si 3 tiruri. DIn cele 9 platforme plus remorca 7 aveau masini numai dauna. Lovite in special din spate ptr ca Romanul ridica capota la motor se uita si verifica pe acolo. Nu prea sunt multi care scotocesc portbagajul ori sub banchetele spate sa vada daca exista sudura pe acolo. Am facut si poze intr-o parcare de odihna de pe autostrada din Germania. Masina din 2007 cu 5000 de euro si 165 k dar cu motor peste 2000cmc imi suna normal .Romanul nu cauta masini cu motoare peste 2000 cmc. Asa cum este si masina mea de vanzare din 2008 cu 202 k kilometri la 5500 euro. Nu comentez aiurea, stiu despre ceea ce vorbesc.

Sa inteleg ca vorbim despre acelasi vanzator ( observ ca esti din GL). La ce te referi prin "m-a ars de banii de inmatriculare?"

este in sectiunea bursa vanzari/cereri auto .

Nu cunosc personal vanzatorul ... dar masina imi pare buna ...

Asa din anunt . O persoana care vinde o masina nu pt. A face bani

Ps. Si s40 poate fi oke . Dar eu l-as testa . La bogdan g 100 lei mi-a luat mie anul trecut . Doar pt tester .

C30 mi se pare o masina ideala pentru un tanar, insa nu ma avantajeaza spatiul portbagajului... destul de mic. Mi se pare o masina buna doar de oras...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am presupus ca nu ati observat sectiunea (deoarece eu am observat-o dupa mult timp)

Nu trebuie sa imi argumentati , nu cunosc vanzatorul ...

O intrebare care v-ar ajuta este cu ce tip de tester(bosch sau altele) se mai poate face diagnoza dinamica

Masina poate fi si buna... fiind o masina de firma probabil s-a vandut ieftin. Eu am vazut in regiunea lorraine un c30 2008 2.0d 200k la proprietar privat cu 4800 euro.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ioane, poti sa-l suni acum, sa te intalnesti cu el sa-i spargi dintii sau sa-i ceri banii inapoi.

Repet: de unde stii tu ca tirurile cu masini, nu erau pentru dezmembrat? Cum a spus si Identity, el a luat masina cu 7800 de euro, in stare foarte buna, asa ca nu mai fi tu asa sigur, ca toate masinile sunt proaste.

Rectific : Masina a avut pretul 7999 EUR si a lasat din pret pana la 7600, deci 7600 a fost pretul achizitiei, desi m-am fript, ca astia de la RAR nu au recunoscut euro5-u scris pe brief, au catalogat-o ca euro 4 si atunci m-a costat alte 500 euro im plus, deci 8100 a fost totalul cu tot cu taxa de mediu. Tin sa aprob ce zice nionut76 faptul ca masina nu pare a fi din anul 2009, ci mai veche din cauza scrsului de pe portbagaj, care-i apropiat si nu labartat.

Aveti aici poza cu anuntu : http://s1.postimg.or..._Autovit_ro.png

Volvo_S40_7999_EUR_NAVI_PIELE_EU_5_Autovit_ro.png

Edited by iD-entity

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tardiv dar ca idee trebuia sa vezi ca dupa 2010 incepind de fapt cu acest an sint motoare de 114cp iar alea de 109 s-a scapat de ele inainte de a lansa D4162t.Daca clar ai acest motor D4162t (desi nu cred)atunci ceva o fi avut cu noxele dar tare ma insel ca ar fi fumigena.In fine mult noroc in rezolvarea problemei

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Frumoasa masina. Sa o stapanesti sanatos! Sper sa devin si eu un proprietar de volvo cat mai curand :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi Alexandru, te asteptam in grupul nostru.

Mult succes in gasirea masinii dorite, eu am masina de 1 an si sper sa ajungi un posesor de volvo ca sa vezi ce simtim noi in fiecare zi cand dam cheie unui motor care te multumeste, sofezi intr-un interior ce-ti ofera siguranta si pe langa astea cand o sa treci pe langa o cladire cu geamuri-oglinda o sa-ti vina sa opresti si sa o privesti la infinit.

Edited by iD-entity
3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

In legatura cu scrisul de pe portbagaj: am mai vazut anunturi din Franta care nu aveau scrisul labartat si totusi erau facelift...nu stiu exact ce si cum era la francezi...

Iar dupa scris, urmeaza spatiul din portbagaj. Daca ai nevoie de portbagaj mare si vrei platforma asta, atunci iti recomand V50...La mine la S40 gaura de la portbagaj are 47cm inaltime!!! abia intra o valiza mare in el. E adevarat ca e adanc si voluminos, dar gaura e mica, iti da de furca atunci cand ai bagaje mari.

Referitor la pret: si a mea a fost 8500€ (tva inclus, fara alte taxe, doar ca am luat-o pe firma si am ajuns sa dau vreo 8500 aprox cu toate taxele, adica din tva mi-am platit taxele :D ), deocamdata m-a ferit Doamne Doamne de probleme cu ea si e din 2010.

Deci una din 2008 la 7500-8000 nu mi se pare tragic deloc, poate km sunt magariti un pic dar daca tehnic e totul ok, nu ar trebui sa fie probleme. Turbina, injectoarele, trenul de rulare, franele, directia...astea sunt importante, nu pretul sau km...

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa fac o verificare la VOLVO Otopeni vineri. Verficarea am inteles de la ei ca este 150 lei din bara in bara... pret rezonabil pt o verificare generala ce poate ducea la scaderea pretului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

150 RON am platit si eu la reprezentanta la Timisoara ca sa mi-o ridice pe elevator, sa se uite sub capota cu motorul oprit, sa se uite un pic pe la directie/suspensii/frane si sa mi-o verifice de erori...macar mi-au spus ca are kilometrii reali... :D

In rest...multumiri prietenilor de la Arad care pentru mult mai putin au facut toate astea si multe in plus... :beertogether:

De asta, poate e mai bine sa gasesti pe cineva care se pricepe, pe aici pe forum, si obtii mai mult ajutor...si la reprezentanta e ok ca ei au baza de date...dar nu uita, cu ce s-a facut in GARANTIE! Si nu sunt prea dornici sa dea multe informatii...

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa fac o verificare la VOLVO Otopeni vineri. Verficarea am inteles de la ei ca este 150 lei din bara in bara... pret rezonabil pt o verificare generala ce poate ducea la scaderea pretului.

Sigur 150 lei? Sigur nu au uitat sa-ti spuna ca mai exista in un 0 (zero) - 1500lei?

O banala diagnoza si stergere de coduri costa 170lei/h.

Un test pentru masina in vederea achizitionarii, in vara anului trecut costa 1200lei.

....asteptand sa ridic masina de la reparat am ramas socat cand a intrebat un domn cat il costa verificarea.

Edited by Dinoco

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cei de la Bucuresti nu au raspuns. Am vorbit cu cei din Timisoara si mi-au spus 150 verificare directie, suspensie, motor, sistem franare, diagnoza motor + partea electrica. Si pe mine m-a socat pretul decent comparativ cu pretul de la Autoklass Bucuresti unde fac practica ( fiind student la ingineria autovehiculelor) pretul ridicandu-se la 900 RON pt orice Mercedes Benz. Ma gandesc sa fie acelasi pret in reteaua VOLVO Romania.

Share this post


Link to post
Share on other sites

[...] reteaua VOLVO Romania.

NU EXISTĂ REŢEA VOLVO ROMÂNIA! Edited by HEIMÐALLR
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merge vanzatorul cu tine la Bucuresti pentru a verifica masina? Este de acord cu asta?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Cei de la Bucuresti nu au raspuns. Am vorbit cu cei din Timisoara si mi-au spus 150 verificare directie, suspensie, motor, sistem franare, diagnoza motor + partea electrica. Si pe mine m-a socat pretul decent comparativ cu pretul de la Autoklass Bucuresti unde fac practica ( fiind student la ingineria autovehiculelor) pretul ridicandu-se la 900 RON pt orice Mercedes Benz. Ma gandesc sa fie acelasi pret in reteaua VOLVO Romania.

Sunt doua tipuri de verificari, ce vrei tu sa alegi la 150 lei nu iti furnizeaza prea multe informatii; mai au varianta de 1200 lei ce consta intr-o verificare generala + verificare istoric, etc... Cam tot zic ei ca verifica + spalat masina. :)

Sent from my iPad

Share this post


Link to post
Share on other sites

Repet, merge vanzatorul cu tine la Bucuresti sa testezi masina la orice service ori la reprezentanta? Este de acord vanzatorul sa faca 500 km dus-intors pentru a verifica masina si in cazul in care nu-ti convine iti strange mana si pleaca acasa?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi-a spus ca nu are nimic impotriva daca suport eu cheltuielile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este imposibil 150 lei, in reprezentantele volvo 150 lei iti cer doar ca sa o urce pe elevator si sa ti-o dea jos cu informatii foarte vagi cum a spus VictorGheorghe.

Showroomul din otopeni e de fapt un dealer volvo care se numeste PrimusAuto, la ei am telefonat exact acum 1 an (Tel: 021 319 06 42), intrebarea lor a fost : "masina este achizitionata de la noi ?" , raspuns "nu" , "atunci va costa 1000 lei, acest pret include si verificarea electrica, insa dureaza 2 ore". Sa fii atent la detaliile astea.

Si foarte bine zice nionut76 vrea vanzatorul sa vina cu tine la orice service pt test ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca este de acord atunci risca niste bani si du-te la Bucuresti si testeaza masina. Asta nu poate fi decat in avantajul tau pentru ca orice defect vei gasi poti sa tragi de pret in jos. Nu te zgarci la banii ptr testare. Daca este o testare amanuntita merita si te poate scuti de viitoare cheltuieli care la prima vedere nu sunt vizibile. Ideea e sa mearga cu tine si sa nu se suceasca cu testarea spunand ca stai ca avem si pe aici service-uri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Omul a spus ca accepta test de reprezentanta pe cheltuiala mea. O sa sun maine din nou la Bucuresti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Totul este normat per ora functie de operatiile facute De aceea este 1200ron sau peste.Apoi iti intocmeste un raport si cu niste recomandari ,daca se gasesc probleme.Si atunci le pui sub nasul vinzatorului si incepe meciul.Sper sa iesi cistigator :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

De astazi ma pot numi sofer de VOLVO. Am achiztionat masina pe care v-am prezentat-o dupa o testare atat mecanica cat si electrica. Masina a iesit in parametri. Inca nu pot circula cu ea pentru ca are asigurarea expirata.

As dori sa va intreb:

1) la ce pret ajunge revizia ( toate filtrele+ ulei) a) reprezentanta VOLVO b ) care este pretul pieselor si de unde le achizitionati

2) la ce pret ajunge schimbare distributie a) reprezentanta VOLVO b ) magazine de profil ( pret/ de unde)

3) Cum pot schimba limba si unde ( consola si ceasuri de bord)?

Va multumesc inca o data pentru toate informatiile si ajutorul oferit.

Edited by Alexandru Mocanu
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. piesele le poti achizitiona de la MC sau Roberto (legat de pret nu stiu , intreaba-i pe ei)

3. nu se poate din meniu . fie la reprezentanta fie la bogdan g ?

Sa o folosesti cu drag :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now