Sign in to follow this  
Followers 0
blueazimut

S40 1.6D Euro3 accelerare in suturi la rece

6 posts in this topic

Va salut!

Al meu 1.6D 2005 Euro3 accelereaza in suturi mai nou.Am observat ca dupa ce s-a incalzit motorul trage ok.Scoate si ceva fum negru,dar parca dupa ce se incalzeste parca nu mai scoate prea mult fum!

Avand in vedere ca am si un DICE,ma puteti indruma ce si unde sa caut in VIDA?

Erori active nu am.

Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi presiunea in rampa si presiunea in admisie daca au oscilatii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci:am reusit sa fac un test in mers si am prins-o in flagrant:inainte de a da in nas cu vreo secunda, FUEL PRESSURE SENSOR a scazut de la 1.100.000 hPa(INTAKE MANIFOLD PRESSURE avea aprox 2200) la 400.000hPa (INTAKE MANIFOLD PRESSURE a scazut la 1900,dar parca dupa ce a cazut presiunea rampii,totusi e posibil ca soferul a luat piciorul de pe acceleratie caci e destul de violent ,te sperie putin si te si zguduie) ...

Apropo:pot salva cumva/undeva inregistrarea/evolutia graficului caci nu vad nici un buton!?Eu am filmat cu telefonul si am analizat in slow motion filmarea :D

Apropo 2 :pedala de acceleratie sta la 8% neapasata...Poate fi sursa unor probleme?

Edited by blueazimut

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este posibil sa fie de la turbo mai ales daca balbaie la 3000rpm cand e rece .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmmm...Vreun an ,doi in urma, cand am verificat-o la banc, era ok turbo...Acum in accelerare am ca max 2500 si apoi sustinut 2200 pe Intake Manifold Pressure,urmarita vreo 10 secunde sa zic...Sa tin sub observatie un interval mai mare de timp aceasta presiune?Ce ar trebui sa mai verific cu VIDA?

Si nu...nu e la 3000rpm...sa zic in intervalul 1800---2500rpm...

Noob question:unde e legatura intre mers in suturi si turbo si motor rece?

Mersi mult!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am luat-o la o tura pana la Bucuresti si inapoi si vad ca acum nu mai face figuri...Ma rog...intre timp s-a mai si incalzit afara!Fie clima mai blanda fie forja pana la Bucuresti i-a fost de bun augur momentan...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0