costa

Probleme Blis

9 posts in this topic

Salutare,

De vreo saptamana am inceput sa am alarme false la sistemul BLIS pe partea dreapta, desi nu se afla nici un vehicul in partea respectiva sistemul se activeaza. Alarmele false sunt sporadice, iar de fiecare data cand sunt automobile se activeaza. Nu am sesizat pana la prima zapada aceste alarme false, e posibil sa fie doar o coincidenta. Am sesizat acest aspect cu ocazia reviziei la cei de la Exclusiv Auto, insa mi au zis ca vor verfica cu testerul sistemul BLIS insa nu a dat nici o eroare. Masina este echipata cu sistemul radar montat in bara spate. Acum ma gandesc dc se merita sa merg pana la Bucuresti la Primus, dar nu as vrea sa bat drumul degeaba pana acolo, sa mi se spuna acelasi lucru. A mai intampinat cineva aceste probleme si a gasit o rezolvare definitiva? Masina mai este in garantie inca 1 an si intentionez sa o prelungesc inca 3.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna seara,

La masina mea am observat ca BLIS-ul din cand in cand arata ca este un autovehicol langa mine chir daca asta nu este cazul si m-am uitat in manualul masinii unde scria ca poate sa deie alarme false daca lumina este prea puternica de exemplu soarele bate din spate, in conditii de ploaie si zapada, altele nu mai tin minte.

Masina mea are BLIS-ul in oglinda, niste camere dedesubtul oglinzii.

De exemplu acum 2 ani am fost in Scotia, si m-a prins o ninsoare pe drum, fiecare data cand am trecut langa un copac care se afla pe directia opusa de mers mi s-a activat BLIS-ul pana am ajuns la o anumita distanta de la copac.

In legatura cu pedestrian detection si acela da gres din cand in cand ca crede la stalpul vopsit pana la 2 metri ca-i un om si incepe sa avertizeze (cred ca asta am patit de 2 ori in 3 ani)

In principiu poate sa deie si alarme false in anumite conditii, la modelul masinii mele asta este descris in cartea tehnica.

Sistemele pentru driver support dar reduc riscul de accidente dar nu sunt perfecte mai dau si ele gres din cand in cand si sunt facute intrasafel ca greselile respective sa reduca si mai mult riscul de accidente.

Sper ca ajuta informatiile de mai sus.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare!

La BLIS am si eu alarme false atunci cand lumina este puternica si trec pe langa obiecte mai inchise la culoare, camerele din oglinzi detectandu-le ca pe niste obiecte in miscare. Atat timp cat nu iti apare nimic pe bord despre BLIS (erori, avertizari) totul este in regula. Aceasta tehnologie nu este 100% accurate, mai are scaparile ei, dar e ultimul lucru care ar trebui sa te ingrijoreze :)

La mine mai am alarme false pe stanga atunci cand trec prin zone cu marcaj din acela care interzice circulatia peste el (la preselectiile pentru viraje la stanga), dar nu imi bat capul.

Din pacate m-am cam obisnuit cu luminitele si de multe ori nu mai bag in seama BLIS-ul...doar in oras ma ajuta si mai sunt atent la el, cand ies la drum nici nu il mai bag in seama, ma bazez pe ce vad eu in oglinzi :D

O seara placuta sa aveti!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Confirm cele spuse mai sus vizavi de BLIS cu camere video sub oglinzi - mie mi se intampla si in pasaje subterane - cel de la Muncii din Bucuresti de exemplu.

Poate ca de aceea au si schimbat camerele cu senzori radar in bara spate incepand cu ultimele versiuni. Acest model nou mai are si functia de avertizare la cross-trafic cand vrei sa iesi cu spatele din parcare fara vizibilitate de exemplu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,

Am inteles ca aceste probleme au fost remediate prin inlocuirea camerei video cu radar. Eu am sistemul bazat pe radar si aproape un an de zile nu am observat alarme false, insa de o saptamana am inceput sa am. Mai sunt posesori cu sistemul radar si au intampinat astfel de probleme?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai bine sa dea alarme false, decat sa nu observe obstacolele. La BLIS pot spune ca nu am avut (inca) probleme, dar pedestrian detection cam lasa de dorit...aici mai da erori sau nu ii vede la timp. Ochiul uman ramane cea mai buna camera video ever, pe timp de zi :).

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,

Am inteles ca aceste probleme au fost remediate prin inlocuirea camerei video cu radar. Eu am sistemul bazat pe radar si aproape un an de zile nu am observat alarme false, insa de o saptamana am inceput sa am. Mai sunt posesori cu sistemul radar si au intampinat astfel de probleme?

Salut,

Si eu am radar si nu am avut aceste alarme false care le aveam cu camerele sub oglinzi.

Poate nu strica o diagnoza si citire cu atentie erori la un dealer Volvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am mers la Exclusiv Auto si nu au descoperit nimic in neregula la citirea erorilor pt sistemul Blis, ei pun pe seama faptului ca masina nu e suficient de curata problema. Ce i drept imi e imposibil sa tin masina pe cat de curata as dori deoarece pe soseaua Mamaia-Navodari sunt lucrari ( de fapt nu se lucreaza la nimic de 30-45 zile) de largire, si practic sunt nevoit sa trec prin mocirla zilnic 2-3 km. Intersant e ca pe partea dreapta nu am astfel de alarme false, desi masina e la fel de murdara. Plus de asta am observat alarmele si dupa ce ies din spalatorie, nu cred ca problema este cauzata de murdarie. A ramas un claim deschis si sa mai observam, desi un test drive ar fi confirmat problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Asta cu mizeria nu cred ca este adevarat - si eu am avut camerele murdare sub oglinzi insa nu s-a manifestat asa - intr-adevar cand ploua // apa din cauza refractiei pe lentile mai apar punctual si arareori "alarme false". Dar asta e alta discutie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now