Guest fgh

Uzura cauciucuri

6 posts in this topic

  Am constatat cu stupoare ca am cauciucurile pe spate uzate mai tare spre interior.Stiu cum se face geometria,dar eu am vazut ca se lucreaza doar la reglaje pe fata.Stiti careva cum se fac reglajele pt. spate?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand am facut geometria S60-lui meu mi-au umblat si pe spate la niste reglaje. Nu stiu arhitectura suspensiei la S40 dar e posibil sa trebuiasca acelasi lucru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

George, si mie mi-au facut geometria si pe spate... La vremea cand am facut-o mi-a luat parca 70RON fata + spate.

Numai bine !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ieri am facut-o si eu aveam o deplasare pe spate de 13o cred ca asia mia spus soferu de la firma ca el a fost sa faca masina. si din cauza asta aveam si volanu deplasat spre stg. de regula pe spate nu are ce face dar din cand in cand ar fi cazul sa se si verifice si regleze geometria pe spate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si pe spate se face geometria...bratele mici de la suspensia independenta de pe spate sunt prinse cu 2 suruburi speciale, excentrice, prevazute cu gradatii, iar pe sasiu este un semn ce corespunde gradatiilor. Din pozitionarea acelor suruburi (prin rotire si apoi strangere cu piulite cu autostrangere) fata de semnul de pe sasiu se face reglajul. Verifica inainte daca poti desface suruburile respective, daca nu va trebui sa le cumperi (eu le-am luat de la Alex), si apoi le tai....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merci de informatii,saptamina asta trebuie sa o rezolv.Oricum merg cu lectia invatata ca sigur de la voi aflu mai multe decit de la mecanicii nostrii ...Sa nu m-a scoata vreo unul nebun ca pe spate nu se face geometria...Nu rideti ca ar fi in stare.Exemplu:  azi intr-o parcare vine o domnita cu un Cielo si avea capota deschisa.O atentionez si-mi spune ca mecanicul a zis sa umble asa cu ea deoarece radiatorul e pe gata...Sper sa nu aiba nevoie si de parbriz....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now