Fulgerica

Achizitionare Volvo V50

35 posts in this topic

Salut, sfatul meu este sa te orientezi spre masina care ti-o permiti. Ai bani de masina de 10 mii km o cumperi. Ai bani doar de masina peste 150 mii km, o cumperi pe aia. Utilitatea trebuie sa fie factorul major. Pentru ce anume vrei masina... Masina este o bucata de tabla care nu are valoare si pentru care multi se indatoreaza ani buni la banca. Ce gasesti pe piata locala la noi este acest motor 1.6D. In proportie de 90% volvo-urile aduse din afara/ scoase la vanzare de companii etc sunt cu acest motor de 1.6D. Dar, decat sa dai o gramada de bani pe o masina oricum invechita tehnologic care se devalorizeaza si mai mult intr-un an doi mai bine iti cumperi o masina de maxim 5000 euro care sa aiba peste 150-180 mii km si care sa fie ingrijita si la care proprietarul sa fi schimbat ceea ce trebuia schimbat( amortizoare, ambreiaj, volanta, injectoare, tampoane motor, distributie, filtru particule). Asa o sa ai si volvo si o sa fii si fericit cu banu in banca/buzunar ori investit in orice altceva decat intr-o masina in care oricum vei baga bani. Atat timp cat este masina de naveta investitia trebuie sa fie minima.

Sent from my iPhone using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Omul este in belgia ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai bine. Sa intre pe kapaza.be si sa astepte o oportunitate ptr ca acolo sunt destule. De aici oricum isi cumpara un lighean cu km modificati si aranjata precum un bibelou.

Sent from my iPhone using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu vad rostul s-o ia de aici, il costa destul de mult si drumul din Belgia in Ro , daca vine special pentru masina.

Atentie totusi si in Belgia, ca se practica si acolo cosmetizarea masinilor inainte de vanzare, dar poate nu asa de evident ca in Ro.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu stiu cat de cosmetizate sunt aici,doar daca cumperi de la arabi.atat timp cat cumperi o masina de la persoana fizica de acasa vei fi sigur ca ai luat ceva bun.masinile se vand cu carte tehnica completa(marea majoritate dc nu nu o cumpar),si prefer de la batrani.la kilometri cam greu de modoficat pt ca au car pass la masini.(la fiecare inspectie anuala sunt notati nr de kilometri in car pass).daca ai dat km inapoi si mergi cu ea la inspectie o sa ramai fara masina cred sau cu dosar penal.nu cred ca se face asa ceva pentru masinile vandute pentru belgia,sunt foarte sigur.dc e pentru export garantat o sa fie modificati,nimeni nu cere car pass la masina pentru export.

scumpa tare nu voi cumpara(noua nici atat) pentru ca ii voi face kilometri prea multi si o sa fie toata zgariata in belgia,asta sunt prea slabi soferi.eu unul nu voi lua o masina super buna pt aici ca o distrug singur.oricum multumesc de sfaturi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eh! Cumva se vorbeste poate din auzite sau cazuri extrem de izolate de la dealeri obscuri.Ai dreptate.ce zici

Eu personal am cumparat o masina obisnuita cu tot ce trebuie ca si acte ,service ,asigurari anterioare ,carr pass etc., Nu sta mai mult de citeva luni nevinduta o masina cu acte in regula la revizie etc si mai ales din buy-back ori de prezentare test drive si nu se joaca ,sint seriosi..Dealerii mari vind rapid cu adaosuri relativ bune asta am observat eu.

Acum daca cine vrea sa cumpere ieftin ,pai de banii aceia cumparara "cazatura".

Si la noi exista din 2014 "carr pass" insa tare vreau sa vad ca va avea un efect bun si de durata.Se va ajunge si la noi ca in Belgia,cit de curind,

In fine ,spor la cumparat ca este foarte mare piata in Belgia si daca ai mari preferinte ,gasesti la vecinii din Olanda cu tva mai mic.

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

La al meu volvo v50 2.0d 136cv am , 250.000km si vreau sa-ti spun ca e super ok masina , interiorul se uzeaza mult mai greu ca la alte masini , gen vw-audi , atat butoanele cat si scaunele , etc . Este din 2005 si fara dpf , motorul merge excelent daca ai putina grija de el .

Spor la cautat !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc baieti.tot un v50 fara dpf o sa caut si eu,chiar de vor fi ceva km la ea dc e in regula cu cartea service toate sunt facute la timp nu e problema atunci.oricum va fi o masina de tavalit nu de buna.este cineva interesat de un V40 din 2003 cu 267737km?(diesel 75 kw)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si o sa platesti taxa jumatate din cat ai dat pe masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In Franta nu este taxa ... sigur nu pt masinile luate din fr , platesti doar o "taxa de imatriculare" in functie de calutii masinii (la 163 cp cam 300 euro)

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now