Grey

Aburire sticla faruri

48 posts in this topic

Degeaba,se abureste in continuare si nu ma pot abisnui sa faca asa,

as dori sa cumpar nou . Va rog sa-mi recomandati ce ssa iau, dar nu

TYC, va rog !

Numai Dintre KLOKKERHOLM si VAN WEZEL?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Klokkerholm e impachetator, deci ai sanse sa fie tot un TYC inauntru. Van Wezel s-ar putea sa fie mai bun, desi tot Taiwan e :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vorbit cu Adrian_Mangalia de pe forum si el faruri xenon OEM! Si el are aceeasi problema cand ploua.

Ca fapt divers, am vazut un Ford Fiesta fabricatie 2014, cu farurile aburite si l-am intrebat pe proprietar de problema. Mi-a raspuns ca a fost la reprezentanta sa intrebe de ce se aburesc si i-au raspuns ca este ceva normal :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ba da. Si King sunt americani si fac cuzinetii in Israel. Si VOLVO sunt suedezi si tocmai mi-a venit un claxon de S60 2011 "Made in China". Si Lemforder sunt nemti si mi-au venit 2 tiranti de S/V40 Made in Taiwan. Si SKF sunt tot suedezi si flansele de amortizor de VW le fac in China.

Concluziile le tragi singur :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vorbit cu Adrian_Mangalia de pe forum si el faruri xenon OEM! Si el are aceeasi problema cand ploua.

Ca fapt divers, am vazut un Ford Fiesta fabricatie 2014, cu farurile aburite si l-am intrebat pe proprietar de problema. Mi-a raspuns ca a fost la reprezentanta sa intrebe de ce se aburesc si i-au raspuns ca este ceva normal

Am văzut și eu la un S80 2004 cu HID-uri OEM fenomenul, dar la un singur far. Unul avea capac ventilat, unul, nu. Ghici care se aburea? ;D

Midnight, ai văzut tu far Van Wezel și scria pe el Made in China?!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu, am VANDUT iluminator lateral S/V40 si scria pe el "Made in Taiwan". Am scris mai sus TAIWAN, nu CHINA.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmm .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ati scris numai ca sa imi mascati inrtebarea ?? Ce insemneaza asta ??

Intreb dinnou:

. Va rog sa-mi recomandati ce ssa iau, dar nu

TYC, va rog !

Numai Dintre KLOKKERHOLM si VAN WEZEL?

Edited by Grey

Share this post


Link to post
Share on other sites

VOLVO! ;D

Edited by HEIMÐALLR
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Van Wezel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alte pareri? De la cineva care chiar a folositr van Wezell ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posibil ca sticla de faruri sa fie data cu asa ceva pe dinauntru:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aia e soluţie hidrofobã, tratamentele antiaburire sunt hidrofile. De-aia am testat şi eu, pe geamurile laterale, permite formarea condensului, nu funcţioneazã... :slap:

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am testat si eu rain x , si este ceva de la acelasi producator pt interior , mai degraba cureti bine geamu pe interior si pui stergatoare bune :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu ziceam că am verificat dacă nu cumva are efect antiaburire.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu spuneam ca nu merita sa cumperi solutiile , vede cineva si se apuca de cumparat si il va dezamagi rezultatul :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, bre, dar nu despre aia se discută aici, ci despre aburirea farurilor!

Share this post


Link to post
Share on other sites

La s40 din 2001 la far normal cu bec h7 halogen original hella l-am desfacut pentru ca mi s-a parut ca este plin de praf in interior. Dar dupa ce l-am sters cu sol de geamuri, prin interior, aspectul acestuia a ramas la fel....ca fiind plin de praf. Am frecat interiorul geamului cu acetona si s-a luat de pe geam ca un fel de lac cu care a fost tratat. Eu am banuit ca este ceva antisoc deoarece geamul este din sticla. Nici inainte nici dupa stergere farul nu s-a aburit.

Deci da, farurile originale sunt tratate cu ceva pe interior

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, da, dar dacă nu s-a aburit nici după îndepărtarea acelui strat, înseamnă că nu era tratament antiaburire, ci altceva.

Edited by HEIMÐALLR
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este probabil tratament anti-UV pentru a evita deteriorarea oglinzii interioare pe timp de zi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred că acel tratament pe care probabil îl aplică producătorii pe interiorul sticlei farurilor are mai multe roluri, inclusiv de protecție UV, antiglare precum și antiaburire.

În altă ordine de idei, există și soluții, însă sunt a' dracu' de scumpe:

http://www.nanophos.com/en/SurfaShieldG_en.html

http://inano.ro/converteste-si-foloseste-lumina-mediului-inconjurator-pentru-autocuratarea-sterilizarea-si-protectia-continua-a-suprafetelor-din-sticla-oglinda-si-a-panourilor-fotovoltaice.html

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now