Sign in to follow this  
Followers 0
ovidiuioana

benzinare volvo

9 posts in this topic

Salut! Vin cu o intrebare, in afara de motorul 2,4 care stiu sigur ca e volvo, restul motoarelor ce origine au? Si care accepta instalatia gpl cel mai bine? La cate probleme au dieselurile astea moderne, mai ca as trece la benzinare!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut! Restul benzinarelor sunt de generatie Ford 1,6;1.8;2,0. Cel mai echilibrat fiind cel din urma pentru aceasta caroserie. Cu gazul se impaca bine fiind un motor simplu,fara turbo. Iar ca si intretinere,exploatare iesi mai ieftin decat cu un diesel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc, Vita_Fresh, 1,6 si 1,8 am inteles ca sunt destul de slabe ca putere! Am vazut Volvo dual power cu motor de 2,0 , dar era doar cu benzina! Sincer as opta pentru un benzinar, cu gpl, per total costurile sunt mai mici ca la diesel! Si sunt mai putin pretentioase! La cat chinuie nevasta-mea Matizul.... un diesel ar fi crapat deja!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Benzinar cu gpl?! Lamureste-ma si pe mine ce vrei sa spui "costuri mai mici ca la diesel"? Vrei impozit mai mic sau...? Te cam contrazici singur. Din ce am dedus eu tu vrei consum de 2 daca se poate dar cu putere adica 1,6 1,8 sunt slabe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@popeye: nu mai confunda motoarele dupa 2004 cu motoarele de pana in 2004 ! Alea pana in 2004 sunt facute de VOLVO, alea de dupa 2004 sunt facute de Ford !

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Benzinar cu gpl?! Lamureste-ma si pe mine ce vrei sa spui "costuri mai mici ca la diesel"? Vrei impozit mai mic sau...? Te cam contrazici singur. Din ce am dedus eu tu vrei consum de 2 daca se poate dar cu putere adica 1,6 1,8 sunt slabe.

Nu,ma intereseaza costuri mai mici, oricum motorina eu o iau gratis :evil6:, lucrez ca sofer! Ma intereseaza mai putine probleme! un motor pe benzina sh, bun, costa cam cat doua injectoare la diesel! Apoi benzina plus gpl, aproape ca dublezi autonomia! Eu cred ca in viitorul apropiat, gazul va fi solutia cea mai potrivita ! Ideea era care din motoarele pe benzina de la volvo accepta gazul, fara sa arda supapele!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Robert-costurile mai mici ca la diesel se resimt atat la consum cat si la intretinerea unui motor Otto, fie el si cu gaz. Filtrele sunt mai ieftin, iar problemele sunt infinit mai mici fata de un Diesel.

Ovidiu-o instalatie de gaz buna si mai ales reglata bine nu are ce o sa arda sau sa faca rau.

Sent from SGS3 on JellyBean 4.3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Robert-costurile mai mici ca la diesel se resimt atat la consum cat si la intretinerea unui motor Otto, fie el si cu gaz. Filtrele sunt mai ieftin, iar problemele sunt infinit mai mici fata de un Diesel.

Ovidiu-o instalatie de gaz buna si mai ales reglata bine nu are ce o sa arda sau sa faca rau.

Sent from SGS3 on JellyBean 4.3 raportat la cheltuieli, ai dreptate.. muuult mai mici, dar consum, raportat doar la benzina dieselul e mai tare. Dar cu gaz iesi mai bine decat dieselul. Eu am un coleg cu ford mondeo din 2008 si i.a revizionat chiulasa deja, masina avand motorul de 2.0 litri, cu gpl din fabrica! Eu as trece la un v70 , modelul nou dar pe benzina. Am gasit unul la vreo 12000, dar nu prea stiu mare lucru despre ea. Astept sa ajung in italia!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0