LGLro

Pedala ambreiaj moale

12 posts in this topic

Salutare tuturor!

Am si eu o problema cam serioasa, si anume raman fara ambreiaj in mers, adica se inmoaie pedala de tot si numai decupleaza ambreiajul, este necesar sa ii fac mai multe pedale pana aceasta se intareste si decupleaza ambreiajul. Lichidul de frana nu imi dispare din vas, si nici nu vad urme de lichid pe langa cilindrul care decupleaza ambreiajul, si nici la pompa de ambreiaj. Problema a aparut cand am apasat pe cilindrul de ambreiaj si s-a dus tot lichidul in vas, a fost nevoie sa aerisesc ambreiajul ca sa am din nou ambreiaj, dar problema apare si in mers si la stationare.

Care ati mai patit-o sau aveti idee ce ar trebuii sa fac ?

Masina este un VOLVO S40 motor 2,0 140cp din 1996.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Schimba garniturile de la cilindrul master si slave. Sunt undeva la 30ron/bucata (la mine) si scapi de belea.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Schimba garniturile de la cilindrul master si slave. Sunt undeva la 30ron/bucata (la mine) si scapi de belea.

Cilindrul slave este cel de deasupra cutiei de viteze si master cel de langa vasul cu lichid de frana ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel de langa vasul de lichid este pompa de frana

Ai un cilindru pe cutie si unul la pedala, pentru ambreiaj

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cilindrul slave este cel de deasupra cutiei de viteze si master cel de langa vasul cu lichid de frana ?

Da

Cilindrul slave este cel de deasupra cutiei de viteze si master cel de langa vasul cu lichid de frana ?

Da si celalalt este de frina

Edited by V50Saphir
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe cilindrul salve (de la ambreiaj) mai este si un aerisitor identic cu cele de pe etrierii de frana. Se poate incerca o aerisire inainte de schimbarea garnituriilor. Merita incercat.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe cilindrul salve (de la ambreiaj) mai este si un aerisitor identic cu cele de pe etrierii de frana. Se poate incerca o aerisire inainte de schimbarea garnituriilor. Merita incercat.

L-am mai aerisit, isi revine pe moment apoi iar pare problema ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vad ca inca nu vrei sa schimbi garniturile alea.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vad ca inca nu vrei sa schimbi garniturile alea.

Ba da am sa incerc sa le schimb, imediat ce prind putin timp si vreme frumoasa ;)

De aerisit vorbeam la trecut.

Edited by LGLro
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now