Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

b3h3m0tu

Cumpar flansele amortizoare spate nivomat Volvo V50, an 2005, 1.8 benzina.

28 posts in this topic

Salut !!!

Cumpar flansa amortizor spate, suspensie nivomat (cred), piesa arata ca-n foto atasat de mine.

post-5506-0-33802300-1423217895_thumb.jp

post-5506-0-02901400-1423218075_thumb.jp

post-5506-0-33802300-1423217895_thumb.jp

post-5506-0-02901400-1423218075_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut !!!

la v50-ul meu cum de exista? :D

flansele din poza sunt nivomat, eu pe masina am modelul asta de flanse iar telescopul are filetul de prindere in flansa de12mm, cele normale si sport au filet de 8mm.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca masina e sh poate sa aiba si perne de aer de camion. Omul doar n-a stat sa desfaca piesa cu piesa sa vada ce are si ce nu pe masina. Zic si eu :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai demontat tu amortizorul si ai vazut ca ai asa ceva? Chiar daca ai avea, volvo oe vine cu totul si la alti producatori de masina gasesti piesa care o cauti cu 150lei.

Google-it http://www.swedishau...nsion-rear.html

Sent from my Nokia 3310i

using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pune niste poze sa vada si ochiul nostru ce ai tu pe spate acolo,sa nu murim prosti nu de alta...

Vorba lui Ionut,cine stie ce inventie ai tu pe masina acolo.

Sent iPad using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Flacai, spre uimirea mea (si a voastra cred), uite ca s-a pus Nivomat si pe V50 si pare-se ca sunt aceleasi de pe S60/V70/ S80

@behemotu (cred ca asa se citeste nick-ul tau), conform Vida, flansa care iti trebuie tie, este fix cea pe care o vinde Adrian Mangalia. Asa ca pune mana pe telefon si suna-l sa-ti faca o poza

PS: data viitoare incearca sa nu mai fi arogant, cand te ajuta omu' "TZ"

post-259-0-83639100-1423253946_thumb.jpg

post-259-0-17702800-1423253955_thumb.jpg

post-259-0-83639100-1423253946_thumb.jpg

post-259-0-17702800-1423253955_thumb.jpg

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Flacai, spre uimirea mea (si a voastra cred), uite ca s-a pus Nivomat si pe V50 si pare-se ca sunt aceleasi de pe S60/V70/ S80

@behemotu (cred ca asa se citeste nick-ul tau), conform Vida, flansa care iti trebuie tie, este fix cea pe care o vinde Adrian Mangalia. Asa ca pune mana pe telefon si suna-l sa-ti faca o poza

PS: data viitoare incearca sa nu mai fi arogant, cand te ajuta omu' "TZ"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe fata CHIAR NU EXISTA Nivomat :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe fata CHIAR NU EXISTA Nivomat :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merg puse si amortizoare normale, dar trebuie sa schimbi si arcurile, posibil si bratul unde sta arcul. La S60 stiu ca asta trebuie daca vrei sa treci de la Nivomat la telescoape normale.

Sent from SGS3 on JellyBean 4.3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa stiu si eu, ca trebuie schimbat si arcul! Deci sa o faci clasica, ai nevoie de amortizoare, flanse si arcuri. Nivomat nu exista pe fata si nu, nu o sa fie barca!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merg puse si amortizoare normale, dar trebuie sa schimbi si arcurile, posibil si bratul unde sta arcul. La S60 stiu ca asta trebuie daca vrei sa treci de la Nivomat la telescoape normale.

Sent from SGS3 on JellyBean 4.3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti opta sa iei arcurile de la dezmembrări. Restul eu zic sa le iei noi pentru ca e prea mare loteria din dezmembrări la ele.

Sent from SGS3 on JellyBean 4.3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti opta sa iei arcurile de la dezmembrări. Restul eu zic sa le iei noi pentru ca e prea mare loteria din dezmembrări la ele.

Sent from SGS3 on JellyBean 4.3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc tuturor pentru raspunsuri, Nu va suparati pentru "TZ" ca si eu cand eram de varsta voastra, la fel scriam :smile:)

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna remarca din partea unuia care foloseste "3" in loc de "e" si "0" in loc de "o" :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

E vezi..., daca te uitai mai bine, vedeai ca si eu am doar nick-ul asa si nu scriu cu tz

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi bat capul in vida si observ ca de pe win-ul meu imi da la suspensie spate numai nivomat:

cod flansa: 1. SPORT W/O NIVOMAT, MTX75

-30714395

2. NIVOMAT

-30714358

3. DYNAMIC W/O NIVOMAT

- 30714395

4. COMFORT W/O NIVOMAT

- 30714349

cod amortizor: 1. SPORT W/O NIVOMAT, MTX75

-31212499

-30748410 alternativ

2. NIVOMAT

-30714356

3. DYNAMIC W/O NIVOMAT

- 31212500

4. COMFORT W/O NIVOMAT

- 31212943

- (30683573)(30683598)- alternativ,

Acum stau si ma gandesc care din variantele de mai sus, sunt pe masina mea? :help:

In plus... Vida imi da un sir lung de arcuri pentru spate. Acum daca cumpar de la dezmembrari tot setul de pe o masina insemnand amortizoare, flanse si arcuri, s-or potrivi la mine? Poate cineva sa ma lumineze? Eu m-am plictisit sa tot citesc si sa caut intr-una de fo' saptamana incoace. :dontknow::downtown:

Sa nu mai zic de cate arcuri s-au pus pe masina asta, dobitocii de parca as avea 1000 hp in loc de 125 si fac liniute si serpentine pe bani.

Si lista la arcuri tot continua... pentru toate tipurile de nivomat... Dinamic, Confort, etc. Care draq o fi la mine din toate asta si de ce n-oi gasi eu doar flansele sa termin cu tot balciu'. CE BOU am fost eu acum 2 ani cand plec in Germania dupa Mercedes si vin cu volvo ca sa-mi bat capul acuma, sa nu mai zic ca nu a fost singura problema intalnita. Asa ca la urmatoarea intalnire poate apar si eu, sa ne cunoastem ca vad o gramada de minti luminate p'aci, asa sa mai facem haz de necaz :hello2::evil5:

/applications/core/interface/file/attachment.php?id=53675">arcuri spate Nivomat.bmp

/applications/core/interface/file/attachment.php?id=53676">Arcuri spate W-O Novomat.bmp

arcuri spate Nivomat.bmp

Arcuri spate W-O Novomat.bmp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai atatea coduri, pentru ca s-a montat suspensie, confort, dynamic, sport, etc fara nivomat si confort, dynamic,.... cu nivomat.

Dupa cum vezi, la fiecare cod, iti spune " marked" 17, 21, 23, etc, adica difera duritatea lor. Din pacate trebuie sa le dai jos pentru a afla ce suspensie ai pe masina.

Dar daca iei tot setul din dezmembrari, nu mai ai nevoie de aceste date.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai atatea coduri, pentru ca s-a montat suspensie, confort, dynamic, sport, etc fara nivomat si confort, dynamic,.... cu nivomat.

Dupa cum vezi, la fiecare cod, iti spune " marked" 17, 21, 23, etc, adica difera duritatea lor. Din pacate trebuie sa le dai jos pentru a afla ce suspensie ai pe masina.

Dar daca iei tot setul din dezmembrari, nu mai ai nevoie de aceste date.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doar sus ai flanse, jos se prinde cu un surub in bascula. Vezi ca ti-a raspuns Blackhole si ti-a dat pret de cola si seminte, la mortizoare si flanse

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

W/O NIVOMAT inseamna FARA NIVOMAT

Share this post


Link to post
Share on other sites

W/O NIVOMAT inseamna FARA NIVOMAT

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.