Sign in to follow this  
Followers 0
hdr

Timbru mediu 2015

7 posts in this topic

Salutare

Recent mi-am achizitionat si eu un S40, 2.0D, Euro 4, inmatriculata prima data in Germania in 25.05.2005 si ca orice roman urmeaza sa inmatriculez masina in RO si inevitabil sa platesc timbru de mediu. As avea doua posibilitati, din care una nu imi e clara indeajuns si aici apelez la voi, poate ma puteti ajuta.

Prima varianta ar fi urmatoare: achit taxa acum cand masina se incadreaza in 9-10 ani vechime iar costul este de 700 euro (strict taxa).

A doua varianta: mai am doua randuri de numere rosii, le iau martie-aprilie si aprilie-mai si astfel ajung sa ma incadrez cu masina la 10-11 ani vechime. Aici vine nelamurirea mea: cand calculez varsta masinii tin cont si de zi, sau doar de luna si an? Intreb asta fiindca masina teoretic face 10 ani doar in 25 mai ceea ce ar insemna sa nu folosesc masina o luna de zile pentru a trece la categoria urmatoare de varsta. In final ajung sa economisesc 200 euro (noua taxa fiind de 500 euro).

Sper ca m-am exprimat clar sa fiu inteles :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel mai bine este sa te interesezi la anaf sau unde se plateste taxta , ei iti pot spune fix cum sta treaba...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am trimis mail către anaf insa pana acum nici un răspuns. Când îmi răspund o sa postez aici, poate mai ajuta și pe altcineva...

Ma gândesc că poate mai sunt persoane pe forum sau care au cunoștințe care au fost în situatia mea și au un răspuns...

O seara faina!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare

Recent mi-am achizitionat si eu un S40, 2.0D, Euro 4, inmatriculata prima data in Germania in 25.05.2005 si ca orice roman urmeaza sa inmatriculez masina in RO si inevitabil sa platesc timbru de mediu. As avea doua posibilitati, din care una nu imi e clara indeajuns si aici apelez la voi, poate ma puteti ajuta.

Prima varianta ar fi urmatoare: achit taxa acum cand masina se incadreaza in 9-10 ani vechime iar costul este de 700 euro (strict taxa).

A doua varianta: mai am doua randuri de numere rosii, le iau martie-aprilie si aprilie-mai si astfel ajung sa ma incadrez cu masina la 10-11 ani vechime. Aici vine nelamurirea mea: cand calculez varsta masinii tin cont si de zi, sau doar de luna si an? Intreb asta fiindca masina teoretic face 10 ani doar in 25 mai ceea ce ar insemna sa nu folosesc masina o luna de zile pentru a trece la categoria urmatoare de varsta. In final ajung sa economisesc 200 euro (noua taxa fiind de 500 euro).

Sper ca m-am exprimat clar sa fiu inteles :smile:

Data din factura ta sau contractul tau de V-C din care rezulta ca esti proprietar este data de la care calculezi vechimea masinii.Bun inteles scazind din data primei inmatriculari a masinii in tara de origine.Tu poti tine masina pe dreapta cit vrei intrucit vechimea este deja stiuta. :smile:

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eventual sa faci alt contract , de vanzare cumparare , cu o alta persoana (mama , tata , vecinu etc.) la 10 ani , asta daca se considera luna/ data exacta (vezi mailul pe care il primesti de la anaf)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Răspunsul este următorul. Pe mine nu ma lămurește chiar dacă am citit articolele la care ma trimit.

Am hotărât să nu nai aștept și o sa o înmatriculez luna aceasta.

Mersi de sfaturi!

Hadar N..pdf

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cineva a fost in situatia relatata de tine.Si da i-a luat in calcul ziua, si atunci pt 1 luna de asteptare a platit mai putin.Dar asta acu vro 3-4 ani

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0