Sabau Raul

Probleme cu rulmenti de pe spate

7 posts in this topic

Am schimbat in 2 ani de 2 ori rulmentul de pe partea dreapta spate oare asa de repede se duc ce sa fac sa nu ii mai schimb asa de des incepe si huruie ff urat..:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verifica si daca nu cumva iti ramane blocat vreun sabot pe frana pe spate. Daca se intampla asa, ti se incinge fuzeta si curge vaselina din rulmenti, ceea ce duce la griparea lor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok asa o sa fac dar asa pt o informatie....zimi te rog un pret la un rulmenti de pe spate??

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutare,aceeasi problema o am si eu,tre sa schimb rulmentii pe spate la un volvo v40 din 2001,stiti cumva ceva preturi,ceva in jur de 1100 ron?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mare grija unde ii schimbi. Am vazut multe cazuri cu mecanici meseriasi. In primul rind se schimba TOT rulmentul, cu tot cu camasa exterioara, se mai schimba numai rulmentul (adica partea interioara). Apoi, mare atentie la stringere. E rulment conic si trebuie strins corect (prea mult il spargi, prea putin are joc si se duce repede). Altceva, cum a spus si Midnight, grija la saboti (cilindrii de frina, cablu de frina de mana, etc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am avut si eu o problema asemanatoare cu un rulment pe fata. In jur de 6-8 luni ma tinea un rulment.

Pana nu am schimbat si fuzeta nu s-a astamparat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu s-a mai scris de mult pe aici,inseamna ca e de bn.. :smile: Dar si eu am o problema mai exact cu un sunet care vine din spate ca si cum as avea ceva in cauciuc,o piatra sau ceva,nu e un huruit continu.Am crezut ca e de la gume care au fost vechi dar le-am schimba si tot se aude dar nu asa tare.Inca ceva,daca pun mana pe tunelul central din spate,din spatele cotierei simt vibratia discontinua.Azi am observat ca daca virez in dreapta sau stanga (pe la vreo 90kmh) parca dispare sunetul,credeam ca metoda asta e numai pt rotile de pe fata.Il pot schimba fara presa??

Edited by AdiBurlacescu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now