Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Alexandru Mocanu

Jante Volvo s40 17" sau 18"

30 posts in this topic

Buna seara,

O data cu venirea primaverii ma tenteaza achizitionarea unor jante pe 17" sau 18". Mentinonez ca masina este din 2008 1.6d. Momentan detin jante pe 16" insa imi doresc sa le pastrez pentru sezonul rece iar pe vara sa trec pe ceva mai mare.

Ce sfaturi imi puteti da? (17" sau 18"). Ma va afecta cu ceva un diametru marit al jantei?

Astept oferte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna seara,

O data cu venirea primaverii ma tenteaza achizitionarea unor jante pe 17" sau 18". Mentinonez ca masina este din 2008 1.6d. Momentan detin jante pe 16" insa imi doresc sa le pastrez pentru sezonul rece iar pe vara sa trec pe ceva mai mare.

Ce sfaturi imi puteti da? (17" sau 18"). Ma va afecta cu ceva un diametru marit al jantei?

Astept oferte.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Il fait quoi? Eu n-am habar sa existe asa ceva si nici nu am probleme cu directia (e adevarat ca am avut 18" doar un sezon).

Scuzele mele pentru off-topic, dar m-a bagat in ceata Victor :D.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!Eu zic sa mergi pe 17'',la ce drumuri avem trebuie sa ai grija sa nu le indoi,sa nu tai cauciucul.

O sa te afecteze la confort,dar nu e de speriat,implicit o sa schimbi mai des bucse,bielete si ce mai tine de articulatii.

18'' la platforma asta deja mi se par exagerate si atunci trebuie sa mergi cu ea de la incet spre foarte incet.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Irosesti niste bani ,pe putin 700E si apoi vei uza in primul rind caseta de directie intrucit socuri va primi ,indiferent cit de atent vei merge vor exista gropi in asfalt .(este de ajuns sa fie de 7-10 cm ciobitura in asfalt).Deja la "adincimi " mai mari ,face gilma anvelopa.

In rest daca nu bagi in seama astea ,alege ce iti place :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu sunt dispus sa cumpar 2 seturi de cauciucuri pe sezon... tinand cont ca in Braila (orasul meu natal) gropile sunt inevitabile. Nu stiam ca depinde si de caseta de directie... cel putin pe talon am vazut ca sunt specificate si jante pe 18"... Ma atrageau in special cele ce sunt prezente pe c30 (18") - modelul din imaginea urmatoare volvo_c30_r-design_2008_020_530.jpg... insa am mai gasit cateva modele special concepute de MAK pt volvo....

alte modele ce mi-au atras atentia:

5tncuoyd8ibi5ja6ipmb.jpeg

mak_highlands_mirror_imagen.pngres_55aaae2a9975db1aded796e252ec4ca0.jpg

dtm_one_ice_titan.jpg

ce parere/ recomandari aveti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Găsești ceva asemănător OEM si pe 17" dacă vrei neapărat sa aiba acest aspect. Eu as merge pe ceva OEM indiferent de mărime, avand certitudinea ca sunt mai tari ca si aliaj si duritate.

Sent from SGS3 on JellyBean 4.3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cele pe 18" de pe C30-ul rosu sunt Atreus, cele pe 17" la care face referire @Vita_Fresh sunt Zaurak.

Atreus poti vedea (daca vii la ointalnire) la mine, Victor si parca trancenergy. Zaurak are ionut (nionut76).

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cele pe 18" de pe C30-ul rosu sunt Atreus, cele pe 17" la care face referire @Vita_Fresh sunt Zaurak.

Atreus poti vedea (daca vii la ointalnire) la mine, Victor si parca trancenergy. Zaurak are ionut (nionut76).

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mea culpa, agresoru' mai are Atreusuri :S

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

La ce drumuri avem o sa ai jantele de 18 cam asa :)))b0501edf325ebba6b88ca1b4ec157eb8.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va multumesc pentru informatii. ATREUS sunt si pe 17" si pe 18"?

Un alt model OEM care ma atrage insa nu am vazut in realitate sunt acestea :

IMG_3842wm.jpg

Aveti idee cum se numesc si pe ce dimensiuni sunt?

@trancenergy multumesc pentru oferta insa caut ceva mai sportiv ca aspect.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Il fait quoi? Eu n-am habar sa existe asa ceva si nici nu am probleme cu directia (e adevarat ca am avut 18" doar un sezon).

Scuzele mele pentru off-topic, dar m-a bagat in ceata Victor :D.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cele de mai sus sunt midir si sunt doar pe 18

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si acestea sunt interesante insa par cam scumpe... am impresia ca au aparut pe v40

42696347_1_644x461_diferite-jante-volvo-s40-s60-s80-v50-v70-xc70-xc60-xc90-falticeni.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

care sunt consecintele in cazul casetei pentru 17 si tu ai roti de 18? Eu am mers o vara cu 18 cca 6 mii km si caseta nu s a faramat (inca)

mai mult ca sigur am standard (pentru 17)

Share this post


Link to post
Share on other sites

te poti interesa sau poate ne ajuta cineva cu VIDA ( sa vada daca sunt doua coduri pentru caseta de directie la C30)...cei de la primus m-au pus sa aleg si am ales caseta pt roti de 18"

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Jantele pe 18 cred c-o sa-ti rigidizeze masina in asa hal, incat socurile de la orice gropita se vor transmite din popou in amigdale prin intermediul coloanei vertebrale.

De asemenea, nu sunt foarte convins ca jantele pe 18 merg ok cu suspensie stock, ci ar trebui sa ai suspensie sport, care e mai rigida si impiedica atingerea dintre roti si caroserie.

Poate cele de 17 sunt mai nimerite in cazul tau, insa tu faci cum vrei pana la urma.

Sa tinem totusi cont ca nu ai o masina super-sport sub sezut, deci in afara de un efect vizual mai frumos, nu o sa ai alte beneficii de la jantele + anvelopele pe 18, ci numai belele :)

Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok. Inteleg ca ar fi oarecare problema cu cele de 18"

Asa ca o sa ma orientez spre urmatoarele modele de 17":

1) Ixion DSC_0667.jpg

2) Spider

Volvo-S40-2012-10.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ambele sunt modele dupa 2011 si sunt mai scumpe. Nu vad rostul sa dai pretul a jumatate de masina pe niste jante doar de imagine. Incearca la dezmembrari dar greu de crezut ca le gasesti sub 450-500 euro.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca as gasi cu 400-500 euro cu anvelope ar fi ok... dar problema ar fi unde pot gasi... stiti pe cineva care vinde modele astea? in dezmembrari cam greu tinand cont ca sunt modele relativ noi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Le gasesti pe Olx. Nu stiu pretul pentru ca cel ce dezmembreaza din Falticeni trece niste preturi de te doare capul. Cred ca la 500-600 euro le gasesti la el. 3088145077a38815246fdc661128aef5.jpg7aa588ccca44708951c08ab865229148.jpg

Dar astea sunt de 18 cred.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta este un anunt de al meu si nu poti trece pretul corect in anunt avand in vedere ca vnd mai multe modele de jante si nu toata au acealasi pret . Oricum jantele din poza respectiva sau dat cu 800 de euro setul cu tot cu anvelope si erau pe 18 . am avut si pe 18 modelul Cratus la 350 euro

Vind

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu esti ionutze cu Falticeniu? Toate anunturile? Ca nu esti tu la toate. Astea banuiam ca sunt scumpe dar nu stiam daca le-ai vandut.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Superbe.... dar cred ca in final ma orientez spre 17" din cauze economice cat si din cauza drumurilor...

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites