vicanezu

Montare radio HU 605

13 posts in this topic

Salutatre tuturor, m-am hotarat sa schimb vechiul radio original al masinii cu un radio HU 605. Ma poate ajuta cineva cu o schema de adaptare de la mufa standard la cea a lui hu 605.Ideea ar fi sa nu o tai pe cea standard a masinii si sa folosesc o mufa mama aftermarket. Va multumesc !

post-1737-0-20643700-1425713909_thumb.jp

post-1737-0-36458900-1425714166_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am reusit istalarea dar nu am lumină la butoane ,stie cineva firele responsabile cu functia respectivă ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da! Sunt firele de CAN, iar CEM-ul tau nu recunoaste acest HU. Cred ca cel mai simplu este sa tragi 2 fire de iluminarea climei, sau de la bricheta, pana pe placa HU-lui, la unul dintre becuri

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi man,mâine o sa fac lucrul acesta !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut ! Daca nu-ti mai trebuie sc-ul vechi, poate te scap eu de el.daca te hotarasti, astept si un pret pentru el. Liviu. 0740111095. Multumesc mult

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut ! Daca nu-ti mai trebuie sc-ul vechi, poate te scap eu de el.daca te hotarasti, astept si un pret pentru el. Liviu. 0740111095. Multumesc mult

I-mi pare rau Liviu dar cel vechi este promis socrului meu care are si el un s40 diesel .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am inteles. Multumesc mult oricum. Eu am facut operatiunea inversa, am dat jos hu-605 si am pus sc 805. Imi place mai mult cum suna. Oricum e subiectiva paretea cu "sunatul". Spor la treaba si la montaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da! Sunt firele de CAN, iar CEM-ul tau nu recunoaste acest HU. Cred ca cel mai simplu este sa tragi 2 fire de iluminarea climei, sau de la bricheta, pana pe placa HU-lui, la unul dintre becuri

Am incercat cum ai spus tu dar becurile se aprind doar cate doua,ele fiind in numar de sase ,deci trei perechi , iar din cele doua unul lumineaza la intensitate maxima iar celalalt la minim.Ma gandeam sa fac trei conexiuni dar nestiind polarizarea circuitelor mi-e frica sa nu prajesc ceva prin el.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am incercat cum ai spus tu dar becurile se aprind doar cate doua,ele fiind in numar de sase ,deci trei perechi , iar din cele doua unul lumineaza la intensitate maxima iar celalalt la minim.Ma gandeam sa fac trei conexiuni dar nestiind polarizarea circuitelor mi-e frica sa nu prajesc ceva prin el.

Din pacate, nici eu nu stiu cum sunt circuitele in HU 605, dar trebuie sa faci o improvizatie sa ai lumina si la butoane

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce inseamna acel RHEO? Este cumva "reostat"? Si daca este asa, ce legatura are cu iluminarea butoanelor? Daca citeai mai sus, vedeai ca merge iluinarea dislayului, dar nu merge iluminarea butoanelor!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce inseamna acel RHEO? Este cumva "reostat"? Si daca este asa, ce legatura are cu iluminarea butoanelor? Daca citeai mai sus, vedeai ca merge iluinarea dislayului, dar nu merge iluminarea butoanelor!

De acolo se alimentează iluminarea butoanelor. Firul este galben+alb la phase2, și cred că roz la phase1, dar se poate căuta cu un multimetru. Este un topic pe forum dedicat audio v40, se poate căuta și acolo, s-a discutat inclusiv iluminarea butoanelor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Revin,am facut o improvizatie cu două leduri smd legate in paralel la un bec al instalatiei de climatizare si am conectat placa electronica la aparat (fara faţa din plastic)si am observat ca totusi becurile originale se aprind dar foarte,foarte slab.Aceasta inseamna ca de undeva primesc o tensiune de alimentare foarte redusă . Deci ?????

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now