Sign in to follow this  
Followers 0
Mihai Muntean

Ajutor manual reparatii

8 posts in this topic

Buna ziua, ma numesc Mihai si sunt nou pe forum detin un volvo v40 1.8 115 cp an 1998 , va rog respectos daca aveti cumva un manual de reparatii in format pdf sau un link pentru volvo v40 an 1998 , va multumesc anticipat

Edited by Mihai Muntean

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vadis ...il cauti si sa te descurci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am doar un amarat de iphone la dispozitie, sunt plecat pe meleaguri straine va rog daca aveti vreo solutie ajutatima

Am dat cautare pe forum am gasit doua atasamente dar nu ma descurc cu ele, nu gasesc radacina directorului in fisierele download alte solutii va rog

Edited by Mihai Muntean
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este un program (fost)de service care nu se gaseste pe toate drumurile insa cu ceva grija cauti pe net si iti insusesti acest aspect ca sa il obtii,Altceva ce pot sa iti zic decit sa ai succes , daca nu ai un calculator s.a.m.d.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am un compresor zexel pe masina al carui rulment a cedat si huruie ingrozitor, solutia de moment a fost sa inlocuiesc cureaua auxiliara cu una mai scurta pentru modelele fara ac, stie cineva un cod sau dimensiunile acestui rulmen, cel de la fulie

Daca dumnatea ,v50saphir aveti acest program imi puteti spune unde se afla releul pompei de benzina, si cel de ceata proiectoare sau este comun cu cel de pe spate ? o zi buna in continuare. Sau un printscreean cu tablul de sigurante si relee daca e posibil

Edited by Mihai Muntean

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu detin acest program ,insa daca nu ai ramas in pana pe undeva in virf de munte sau mai stiu eu unde ,asteapta pina ce un coleg cu V40 iti citeste mesajul si poate te ajuta.Altfel rabdare ca mai sint zile si miine

Sa te ajut cumva, zic sa iei fiecare releu in parte sa il scoti si vezi ce nu iti mai functioneaza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este vorba de rulmentul din fulia compresorului de AC? Daca da, nu mai cauta caci nu vei gasi in nici o documentatie tehnica de Volvo tipul rulmentului si nici elementele componente ale compresorului. Eu am demontat fulia (facea un zgomot nebun rulmentul), l-am spalat si suflat bine, gresat, etc dar rezultatul a fost doar estomparea zgomotului nu si disparitia lui. Functioneaza de 1 an fara probleme. Seria rulmentului este una atipica, o insiruire de cifre care nu au nici o legatura cu standardizarea rulmentiilor si in plus scria Made in Japan. Ca si rezolvare, ori demontezi si gresezi ce se poate ori cumperi un compresor SH, care nu are acel huruit specific...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da intradevar rulmentul fuliei huruie am sa caut in continuare ma gandeam sa il extrag si sa vad dimensiunea exacta, sunt in austria si imi poate aduce ori ce tip de rulment pe comanda doar sa ii dau dimensiunile, am sa postez ce am facut.

Am gasit ceva pe site https://www.hattink-thermoparts.de/lager-kupplung-sanden-zexel-22 a nu se considera reclama poate ajuta si pe altii cuprinde mai multe tipuri de compresoare sanden si zexel

Pret cu tva 30€

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0