Guest budulan

N-ai cu cine ba!!! Niste tarani...

97 posts in this topic

pt. budulan

si in alte tari pentru asemenea fapte trebuie sa faci plangere in scris, trebuie sa ti asumi responsabilitati si riscuri. eu stiind asta, mi am asigurat apartamentul si full casco masina.

in cazuri deosebite, exista programe de protectie a victimelor sau a martorilor, inclusiv in tara noastra.

reclamatia se face pentru a se lua masuri atunci cand politistii nu constata fapta in flagrant, fapta ce trebuie probata ulterior cu martori.

tinerii care tulbura linistea, cand vad un politist sau masina poitiei, se cumintesc si asa raman in prezenta politistilor. dupa...reiau.

in ce priveste tulburarea linistii locatarilor, aceasta se sanctioneaza numai daca tulburarea se face fara drept.

daca omul renoveaza casa intre orele 08-22 nu poate fi sanctionat, numai daca este stabilit program de liniste in cadrul asociatiei de proprietari si acesta este afisat la vederea locatarilor iar linistea s a tulburat in timpul acestui program.

inainte de a locui in apartamentul meu, am locuit 5 ani cu soacra, intr un bloc cu curte comuna.

tot timpul era galagie de la masini, de la copii, de la adolescenti, de la tineri fara capatai.

intr o seara, la ora 01, am sunat la politie si in cateva minute, pana am ajuns jos a ajuns un echipaj de politie care ii condusera pe 3 tineri dintr o masina din parcare, la masina lor pt. a i identifica.

vazandu ma cei trei, m au intrebat daca eu am chemat politia si le am raspuns ca da.

m au intrebat de ce nu i am avertizat iar eu le am spus ca ei sunt adulti si consider ca au fost educati pentru varsta lor si pentru ce fac isi vor asuma consecintele. atunci m au intrebat daca nu pot sa i iert si eu le am spus ca pot cere sa fie sanctionati cu amenda numai pentru tulburarea linistii, nu si pentru ca au consumat in parcare bauturi alcoolice dupa care au urinat pe gard.

problema a aparut cu soacra care la cateva zile i a reprosat sotiei ca din cauza mea mama unuia dintre cei trei tineri, nu o mai saluta.

multumirea insa, venise mai devreme de la o femeie in varsta si bolnava, tot din scara care, mi a multumit cu lacrimi in ochi pentru ca am cerut ca atunci cand trebuie sa fie liniste, sa fie liniste!

de siguranta mea, nu mi prea fac probleme.

am fost obisnuit de mic cu problemele.

in noaptea cand am cunoscut o pe actuala mea sotie, pe care atunci am lut o din bratele altuia, din discoteca, cand am iesit la un moment dat pana afara, a venit unu la mine si m a intrebat daca sunt smecher iar eu i am raspuns ca da la care el mi a spus sa stau putin si s a mai dus dupa 2.

dar asta este alta poveste. mai bine o las pe sotie sa o spuna, ca de fiecare data cand o reaud, ma distrez si ma simt ca la 18 ani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"in noaptea cand am cunoscut o pe actuala mea sotie, pe care atunci am lut o din bratele altuia, din discoteca, cand am iesit la un moment dat pana afara, a venit unu la mine si m a intrebat daca sunt smecher iar eu i am raspuns ca da la care el mi a spus sa stau putin si s a mai dus dupa 2."

Niste tarani :))))))))

  Fiecare avem experiente diferite si realitati la fel de diferite! Daca tu ai avut experiente pozitive cu ei e bine, asa e si firesc! Insa la mine lucrurile stau altfel...... Sa stii, Sotia mea lucreaza in Politie , dar am mandria mea si nu am compromis-o niciodata cu "maruntisurile" mele cotidiene! De fiecare data m-am comportat ca un "cetatean oarecare" insa..... N-ai cu cine....cel putin NU IN DEVA!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aplecandu-ma asupra laturii mele apriorii constiintei mele incarcate pana spre marginea stringului universal, constat cu o oarecare umilinta pervertita in cotidianul zilnic ca...... "N-ai cu cine ba!!! Niste tarani..."

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nelu, n-are sens sa dezvoltam polemici pe seama Politiei Romane ca si ei sunt oameni care.... depind de alti oameni...Depinde de la caz la caz cum se comporta fiecare. Dar ca o ultima idee inainte de am ma pune in pat (langa o politista  ;D), revin la "sesizarea" facuta de Sindicatul Politistilor care este un nonsens total pentru ca rolul sindicatului este sa apere interesele angajatilor in relatia cu institutia si nu imaginea institutie in public drept pentru care si-au depasit atributiile conferite de legea sindicatelor (L54/2003). Si daca intr-adevar tipul ala din reclama e politist eu cred ca e absolut genial si are un umor peste media colegilor lui care au reclamat! Daca cineva trebuia sa se sesizeze de lezarea imaginii, aceea trebuia sa fie institutia si nu sindicatul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sint curios daca dupa "curatarea trotoarului cu jipanul" l-au ajutat sau nu pe cel impotmolit

Oricum, rusine politailor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sint curios daca dupa "curatarea trotoarului cu jipanul" l-au ajutat sau nu pe cel impotmolit

Oricum, rusine politailor.

de ce rusine politistilor?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nelu,

sa cureti trotuarul de zapada cu masina din dotare- asta cred numai de la ei te poti astepta.

Eu cred ca nici unul dintre noi n-ar face asta cu masina personala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...." oai sa-mi bag "... :):D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moama ce-o amendam p-aia ;D si cu si fara carnet, si cu, si fara haine ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu ,sau fara proces "verbal"??... :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.bihon.ro/stiri/oradea-bihor/articol/politisti-nevoiti-sa-mearga-cu-bidoane-la-benzinarie/cn/news-20080528-03580310

Legea interzice transportul si depozitarea combustibilului in bidoane de plastic....

daca este vorba de o lege pentru sanctionarea contraventiilor,

Ordonanta nr. 2 / 2001 privind regimul juridic al contraventiilor arata care sunt cauzele care inlatura caracterul contraventional al faptei si cine constata asta.

Art. 11

(1)Caracterul contravenÅ£ional al faptei este înlăturat în cazul legitimei apărări, stării de necesitate, constrângerii fizice sau morale, cazului fortuit, iresponsabilităÅ£ii, beÅ£iei involuntare complete, erorii de fapt, precum ÅŸi infirmităÅ£ii, dacă are legătură cu fapta săvârÅŸită.

(5)Cauzele care înlătură caracterul contravenÅ£ional al faptei se constată numai de instanÅ£a de judecată.

altele, nu exista.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Politisti din Sibiu. Dar ei sunt ´´exceptiile´´, sau cel putin asa vreau sa cred.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now