Wulpe

Problema stergatoare Volvo S40 2006 2.0 D

7 posts in this topic

Salut tuturor. As vrea sa stiu daca careva a schimbat vreodata calculatorul stergatoarelor,ma intereseaza locul unde il gasesc ..precizez ca S40`ul meu are senzori de ploaie , S`a intamplat cand am montat xenon de`ala ieftin , si era un balast ars, atunci cand am aprins luminile au inceput sa faca ca nebunele stergatoarele si motorasele la faruri se ridicau , se lasau , pana si acum mai face cateodata , si stergatoarele nu s`au oprit decat cand am scos borna la baterie apoi nu au mai functionat. Am verificat si mama sigurantelor , am pus`o pe calculator si a dat eroarea ca e in scurt permanent.

Astept opinia voastra.

Multumesc.

Si mi-a placut asa de mult cum am scris eu cu Bold incat mi-am dat singur un "like"

Edited by Danyx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Placa electronica este pe motorasul de stergatoare. Demontezi bratele stergatoarelor, plasticul de sub ele si ajungi la mecanismul stergatoarelor. Il scoti afara cu tot cu motoras

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

gasesti detalii despre demontarea stergatoarelor.

PS: Merci colegilor pentru indrumare. Saptamana viitoare sper sa rezolv cu problema... am cumparat de pe forum, din dezmembrari un alt mecanism

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa incercsi varianta asta . probabil s`a ars cu totcu motoras ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai un controler sau hai sa ii zic pe intelesul tuturor ,un circuit integrat, care este pocnit si iti tine cda permanenta pe ON la stergatoare.Cam asta este de principiu intrucit cda motorului se face si se sustine electronic si nu ca acum 15-20 ani,mecanic..

Este foarte sensibil la functionari anapoda sau spike-uri de IT ,etc , de la minunatele chinezarii Xenon de "ultima" generatie .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai dreptate , dar ca merg fara probleme, desi a fost un balast ars. In rest mergeau fara probleme.

Ce sfat imi dai, sa schimb motrasul cu tot cu placa sau se repara? Mersi

Share this post


Link to post
Share on other sites

In mod normal se repara... citeste topicurile despre lumina mai buna si despre xenon

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now