Crocodylul

Volvo V50 nou achizitionat - Probleme generale

47 posts in this topic

Modul cum se manifesta imi (ne) dadea sperante ca nu ar fi desi ma impacasem cu ideea inca de cand am depistat aceasta problema.

Ca un mai putin cunoscator am fost tentat sa cred ca este altceva, dar este bine si asa. O reparam si o facem "ca noua" .. ! Nu? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

O să-i crești valoarea de NOuă și apoi o să zici peste 2-3-12luni, cand vei trage linie și vei vedea câți bani a mâncat mașinuța ta -Volvo este cea mai proastă marcă de mașini, cel mai prost motor...etc.

Cât te costă reparația? Dacă umblii la chiuloasă să schimbi tot ce iți dă producătorul de inlocuit, altfel riști să mai plătești incă o dată manopera.

Să verifici si lanțul de la axele cu came, să nu fie uzată patina.

Spor la lucru!

Sent from Nokia 3310i using Tapatalk

Edited by Dinoco

Share this post


Link to post
Share on other sites

INCLUSIV suruburile de la chiulasa, la strangere se intind, si trebuiesc schimbate ca sa le poti strange din nou la cuplu

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Dinoco - Da schimb tot ce mi se da, ca de: bagam mana adanc in poseta nevetei si-i cheltuim banii de la gura copiilor. :)) Hummm ce carcotasi esti!

Care este parerea ta despre VOLVO? asa ca fapt divers.. :)

@Midnight Caller - Sunt incluse si astea :P si schimbare distributie ca o am la pachet in portbagaj :P

deci: o fac ca noua...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum ai ajuns la concluzia ca este ciupita garnitura? prin excludere sau...?

O alta întrebare, cum se "ciupește" garnitura?

Share this post


Link to post
Share on other sites
@Dinoco - Da schimb tot ce mi se da, ca de: bagam mana adanc in poseta nevetei si-i cheltuim banii de la gura copiilor. :)) Hummm ce carcotasi esti!

Care este parerea ta despre VOLVO? asa ca fapt divers.. :)

@Midnight Caller - Sunt incluse si astea :P si schimbare distributie ca o am la pachet in portbagaj :Pdeci: o fac ca noua...

Părerea mea despre Volvo este bună. Altfel vindeam mașina si imi luam haine si abonamente la metrou pentru 5 ani. (cum spunea cineva ).

Să pui distribuție originală (in cutie albastră).

Ai grija cu Dayco ala din portbagaj și cu bomba cealaltă pt. accesorii.

Nu mi-ai spus, cât este devizul?

Filtrul de particule în ce stare este tinând cont că ai mers pe/cu/și apă?

Ps

Nu sunt cârcotaș, sunt realist.

Spor la lucru!

Sent from Nokia 3310i using Tapatalk

Edited by Dinoco

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tocmai ca nu am facut prin excludere, ca de aia si eu si G credeam ca nu este garnitura dupa cum se manifesta.

G suspecta racitorul de EGR, insa nu-mi scotea abur pe teava, iar sa bage gaze de esapament in instalatia de racire nu are cum. astfel ca la ultima determinare au rezultat gaze de esapament.

Cum se ciupeste garnitura? Habar n-am de toate conditiile care trebuiesc intrunite, dar probabil ca tine de cresterea temperaturii in motor. In cazul meu cu ceva vreme in urma i-a fost schimbat termostatul. Poate ca inainte de asta s-a intamplat ceva, sau asa a venit masina de afara. Blocat termostatul pe inchis si a mers cu ea asa!? Nu stiu! Greu de dedus in situatia stiuta de mine acuma.

Daca atunci cand am luat-o asi fi stiut sa verific si acest lucru probabil ca negociam mai mult cu vanzatorul, asa ca acuma nu-mi ramane decat sa-mi asum cheltuiala.

Părerea mea despre Volvo este bună. Altfel vindeam mașina si imi luam haine si abonamente la metrou pentru 5 ani. (cum spunea cineva ).

Să pui distribuție originală (in cutie albastră).

Ai grija cu Dayco ala din portbagaj și cu bomba cealaltă pt. accesorii.

Nu mi-ai spus, cât este devizul?

Filtrul de particule în ce stare este tinând cont că ai mers pe/cu/și apă?

Ps

Nu sunt cârcotaș, sunt realist.

Sent from Nokia 3310i using Tapatalk

Filtrul imi spunea G ca ma mai tine cel putin 1 an.. hummm..

"Bomba" sper sa-mi spuna G daca este sau nu buna! :P

Vii la intalnire si iti spun.. :))

Vineri vin cu juniorul la intalnire ca in weekendul asta sunt de serviciiu acasa doar eu cu el. Poate-l scot si la femei.. :) Cu renaultul.. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gata, rezolvat:

- Garnitura de chiuloasa;

- Inlocuita rampa de retur;

- Bieleta antiruliu, bucsa bascula, pivot si bascula.

Masina merge impecabil!

Ii multumesc lui Boogdan G pentru implicare si devotament. :smile:

Cine nu are Bogdan sa-si cumpere!

Cu stima,

Crocozaurul..

Edited by Crocodylul
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bravo Crocodulule, te asteptam pe strazi...sau nu ti-au recuperat abcdarul?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Are si abecedar si crocomasina .

Scuze de intarziere Croco, bine ca s-a terminat cu bine .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Are si +100.000 km pe langa cei 80.000 dar ce conteaza. Da mai bine in pret la 80 mii decat la 180.000 :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu 100k + sau nu eu sunt multumit cum mierje.

Un singur lucru pot sa va spun dupa experienta asta, mai ales ca nu sunt cunoscator, parca nu-mi vine a crede ca la o astfel de masina, care nu neaparat ca-i cu pretentii doar ca este altceva decat alte marci care troncane pe strazile romaniei, unu care o cumpara sa se foloseasca de ea(pentru ca era evident acest lucru la vanzatorul de la care am luat-o va poate confirma si pletosul) sa lipeasca cu poxipol o piesa care costa 100 - 150 lei!? Incredibil...

Se numeste intr-un fel acest lucru dar ma abtin..

In ceea ce priveste chiuloasa, sa spunem ca nu oricine isi da seama de ea mai ales cu simptomele care le avea.. si oricum aveam de gand sa-i schimb distributie, deci nu a fost un capat de tara, dar de necrezut. Bine ca eu vorbesc prin prisma unui tata a doi copii..

Si da sa stiti ca am si ABC.. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

La un pret mediu de 6000-7000 euro ce pretentii sa ai? Platesti caroseria doar. Restul e terminat.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inseamna ca la cei <6000 cu cat ai vandut tu C30-ul, clientul a platit doar rotile. Restul era terminat ...

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Touche! :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, cam asa ceva. Daca iei in calcul ca mai avea putin si facea 10 ani deja pretul a fost ok . In schimb daca aparea cu numarul minune care place romanilor 80-90.000 km se vindea in 5 zile. Nu in 7 luni :) Dar naivii sunt pe toate drumurile. Are balta peste. De asta la noi merge si la altii nu :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Deocamdata omul abia a cumparat masina. Urmeaza surprizele. Alea grele. Astea usoare le-a rezolvat G.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai mah carcotasule ca am bagat 2000 de km saptamana trecuta si mi-a mers impecabil fara nicio observatie. Se aseaza bine este silentioasa si mi-a raspuns foarte bine la viteze mari (160 km cruise)

Sunt multumit de cum ma ajuta la depasiri, asa ca sper ca surprizele "alea grele" sa fie cat mai putine!

Ne intalnim dupa perioada de CO ca luna asta cam stau plecat!

CO placut si voua!

Stima,

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Câteva lucruri memorabile din acest topic :

1.-

Salutare tuturor,

....

Va multumesc, Cu stima,

Marian.;

2.-

Sa o stapinesti sanatos....

Era bine de intrebat aici ce si cum inainte ,ca sa stii ce cumperi :smile:

Prietenul la nevoie (de service) se cunoaste..

;

3.-

De exemplu la Polivalenta nu mai erau locuri de parcare si a trebuit sa ne mutam in aceasta parcare de supermarket, ca sa incapem. :evil6:

Sa te bucuri de ea cit mai mult. Se rezolva orice problema, ca e doar un fier de care ne folosim.

...

Asa trebuie sa fii: mandru si fericit !

;

4.-

..Toate problemele intra pe fagasul normal.

...

deci: o fac ca noua...

...

Cine nu are Bogdan sa-si cumpere!...

...

Va multumesc tuturor si in special lui "G".

Cu stima!

Marian.

;

Acum, ca l-ai descoperit pe "G", poti merge in concediu linistit! Daca mai ai bani de asa ceva... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai am cativa banuti si pentru concediu, ca nu am mai baut de vreo doua luni jumate si am strans la ciorapa..

P.S. Interesant "memoriul tehnic" intocmit de tine, dar da.. chiar asa a fost: Am cumparat, am constatat, am inceput sa caut pe net, m-am inregistrat aici si restul cunoastem.. :headbang:

Ms..

Stima!

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai sa ne facem cate un breloc pt cheia masinii cu poza lui BogdanG (varianta tuns zero) si sigur nu se mai strica masinile :)

PS gluma Geule :)

Sent from my iPhone

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un moderator sa mute topicul la sectiunea S40/V50 (2004-). Vad ca e postat la S40/V40 fabricate pana in 2004.

In rest, felicitari pt achizitie. Sa te poarte km multi fara reparatii capitale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai bine facem breloace cu volvo si bagam 500 de euro in ele, asa sa fie de mici interventii: d

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now