Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

DanV

Carlig de remorcare V40

6 posts in this topic

Va salut!

Are cineva de vanzare un carlig de remorcare pt un Volvo V40 din 2002, 1,9D, 102CP? Am nevoie si de instalatia elecrica aferenta, in varianta cu martor de bec ars pe bord. Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut! Ia legatura cu Cipilika, aici pe forum. Vezi ca are topic dedicat...

Bafta!

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Instalatie cu martor bec ars la remorca nu exista, doar martor semnalizare suplimentar. Cred ca doresti modul de protectie care iti anuleaza senzorii pentru parcare la mersul inapoi, lumina ceata, si protejeaza instalatia electrica a masinii impotriva unui scurt sau orice problema electrica la remorca. Prizele sunt cu 7pini/standart sau 13pini/dedicata rulotelor sau remorcilor cu instalatii suplimentare electrice, altele decat cele standart pentru semnalizare iluminare necesare circulatiei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc @avx si @mariusb!

Referitor la instalatia electrica: la mine pe bord am martor luminos pt bac ars (cel de la frane). Am inteles ca instalatia electrica pe care o montez trebuie sa aiba ceva modul special pt a nu mi se aprinde acel martor atunci cand cuplez remorca (peridoc). Exista 2 tipuri de instaaltii electrice: simple si cele cu acel modul prezent (asta am aflat atat de la electrician, cat si de la cei ce comercializeaza carlige noi). Nu am senzori de parcare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stie cineva ce se intampla mai exact daca nu folosesc instalatia cu can bus? E doar pb martorului aprins in bord sau nici luminile nu functioneaza corect? Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca PB e "Pofta Buna", sigur se intampla

Share this post


Link to post
Share on other sites