Sign in to follow this  
Followers 0
ipvolei

Nu sunt sigur ce motor are acest Volvo S60 din 2006

13 posts in this topic

Salutare tuturor,

Vreau sa achizitionez un VOLVO S60:

- prima inmatriculare: august 2006

- km 170 000

- motor 2.4 diesel D5 185 cai (zice proprietaru)

- pret 6000 euro (parerea voastra despre acest pret?)

Problema care o am eu este urmatoarea: sunt in Franta, am vorbit cu proprietarul dar nu stie sa imi zica exact cati cai are masina iar pe spatele masinii pe portbagaj nu scrie nici D5 si nici macar 2.4D.... deci as dori sa stiu ce motor are aceasta masina? 2.4D sau D5? Pe urma cati cai are exact, 163 sau 185 ?

Unde pot sa vad lucrul asta? La ce trebuie sa ma uit cand dechid capota ca sa stiu exact daca motorul este D5 sau 2.4D ?

Va multumesc anticipat.

Mai multe poze cu masina: https://drive.google...VjQ&usp=sharing

Edited by ipvolei

Share this post


Link to post
Share on other sites

dupa cod motor .

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

dupa cod motor .

Poti sa-mi spui la ce rubrica apare CODUL MOTOR? Si daca apare in cartea de identitate a masinii sau in certificatul de inmatriculare?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ar trebui sa apara ,nu stiu cum e talonul frantuzesc , codul ar trebui sa sune cam asa D5244T4 (pt 185 cp) astea le gasesti pe wikipedia

doar partea dupa T va fi diferita

http://en.m.wikipedia.org/wiki/Volvo_D5_engine

2006 inseamna ca este a 2-a generatie d5

t5 -163 cp ,t7-126, dar sunt acelasi motor doar softul difera , cu un chip tunning le aduci la acelasi nivel , sau posibil cu Polestar de la volvo (trebuie verificat nu stiu sigur)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare tuturor,

Vreau sa achizitionez un VOLVO S60:

- prima inmatriculare: august 2006

- km 170 000

- motor 2.4 diesel D5 185 cai (zice proprietaru)

- pret 6000 euro (parerea voastra despre acest pret?)

Problema care o am eu este urmatoarea: sunt in Franta, am vorbit cu proprietarul dar nu stie sa imi zica exact cati cai are masina iar pe spatele masinii pe portbagaj nu scrie nici D5 si nici macar 2.4D.... deci as dori sa stiu ce motor are aceasta masina? 2.4D sau D5? Pe urma cati cai are exact, 163 sau 185 ?

Unde pot sa vad lucrul asta? La ce trebuie sa ma uit cand dechid capota ca sa stiu exact daca motorul este D5 sau 2.4D ?

Va multumesc anticipat.

Mai multe poze cu masina: https://drive.google...VjQ&usp=sharing

Cauta in C .I francez la rubrica (P.2) si vezi ce scrie si inmulteste cu 1.36 sau cazul 2 vezi ce VIN are masina si apoi grupul format de cifrele 6 si 7 din sirul de 17, care sint .

In primul caz este puterea masinii Kw si transformati in CP iar in cazul 2 tipul de motor.Cauta si te vei lamuri.Pretul cam asta este daca nu si mai jos

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cauta in C .I francez la rubrica (P.2) si vezi ce scrie si inmulteste cu 1.36 sau cazul 2 vezi ce VIN are masina si apoi grupul format de cifrele 6 si 7 din sirul de 17, care sint .

In primul caz este puterea masinii Kw si transformati in CP iar in cazul 2 tipul de motor.Cauta si te vei lamuri.Pretul cam asta este daca nu si mai jos

Tu zici cifrele 6 si 7 dar astea sunt doar doua.... ori masina are cu siguranta pentru 100 cai putere (deci 3 cifre) iar la KW este la fel, peste 100 kw (deci tot peste 3 cifre)

Share this post


Link to post
Share on other sites
:smile: tare asta - care sunt cele 2 cifre 6 si 7 din VIN? Acelea sunt tipul motorului nu nr. de kw / PS - acestia sunt in talon. Morosan :) Edited by maverick

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate sa aiba si 126 de cai 2.4D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vorbim de D2 din 2010, nu din 1990 :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vorbim de D5 2006 , mai mare atentie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

My bad - am incurcat omul si motorul - sorry :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

in esenta , exista un motor d5 pe masinuta respectiva s60 2006 , euro 4 , dar are 3 variante de soft : d5244t4 185cp , d5244t5 163 cp, si d5244t7 126 cp .

degeaba deschizi capota , ca nu vei afla raspunsul (decat daca scrie codul motor pe vre-o eticheta ) in talon ar trebui sa specifice fie puterea in kw , fie codul motor (eu cred ca ambele sunt trecute)

Share this post


Link to post
Share on other sites

va multumesc pentru sfaturi.... pana la urma am gasit puterea motorului: 135 KW

deci dupa cele spuse de voi, cred ca este motorul de 185 cai

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0