costin s

Ulei Volvo XC90 T6

7 posts in this topic

Buna seara.

Imi cer scuze daca deschid un topic nou despre un subiect care poate a mai fost discutat, dar nu imi este clar ce ulei este corect pentru Volvo XC90 T6 ( 2003).

Nu am gasit nici carnetul de service si nici etichete in compartimentul motor. Intuiesc ca trebuie Castrol 0w30 sau 0w40 ( normele ce trebuie indeplinite sunt o alta necunoscuta).

Daca aveti aceste informatii, mi-ar fi de mare ajutor.

Va multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

0W-30 A3/B3/B4 -adica ala de VW sau BMW

sau varianta ieftina 5W-30 Ford si-l schimbi la 12.ooo km .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc foarte mult Bogdan G.

Este in regula daca pun ulei original Volvo 0w30 A5/B5?

Pentru S80 D5 ( 2007 ) stiu ca acesta este indicat si ma gandeam ca se potriveste si la XC90 T6 ( te rog sa-mi spui daca gresesc sau nu).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incredibil! Dacă omul îţi spune clar A3/B3/B4, prima ta întrebare e dacă poţi pune altceva?!

Nu păţeşte nimic cu A5, dar nici nu face mai bine, arunci banii degeaba. S-a mai discut, zilele trecute, şi aici:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu inteleg ce este incredibil.

In primul rand, intrebarea ii era destinata lui Bogdan G, caruia ii multumesc inca o data.

In al doilea rand, ma interesa pentru ca vreau sa cumpar 7litri de 0w30 A5/B5 pentru S80-ul pe care il am si pot obtine un pret mai bun daca imi cumpar si pentru XC90 ( fiecare isi stie socotelile).

Totusi, iti multumesc pentru link si pentru info.

Edited by costin s

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dacă vrei să vorbeşti numai cu el şi să nu intervină alţi utilizatori, trimite-i PM, nu scrie public.

Dacă întrebai de la bun început dacă poţi pune A5/B5 în T6 2003 era altceva, dar tu ai întrebat ce trebuie să pui şi, pe urmă, ai întrebat concret despre altceva. Nu sună aiurea, pentu cine nu-ţi ştie socotelile?

La subiect, să ştii că există şi original Volvo 0W30 A3/B3/B4, la un preţ mai accesibil decât A5/B5. Dacă-l iei de la acelaşi comerciant, nu cred că nu-ţi face acelaşi discount la 7 litri de-un fel plus 7 de celălalt, ca şi cum ai lua 14 litri toţi A5/B5.

P/N-urile pentru Volvo 0W30 A3/B3/B4 sunt: 1161830 (flacon de 1l) şi 1161831 (4l). Uite-le aici:

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ma deranjeaza sa intervina altcineva, dar cred ca este important modul in care se raspunde.

Intr-adevar puteam sa il contactez pe PM, dar m-am gandit ca informatiile aflate pot fi de folos pe viitor si altcuiva.

Nu am intrebat de la inceput de A5/B5, pentru ca nu aveam nici o informatie nici despre vascozitatea si nici de normele ACEA recomandate pentru acest motor. Din pacate, nu este nici o eticheta in compartmentul motor cu referire la ulei si nici cartea service nu o gasesc.

Firma de la care doresc sa cumpar 0w30 A5/B5, imi poate oferi un pret bun pentru acest ulei ( chiar mai bun decat pentru 0w30 A3/B3/B4). In plus, pot sa cumpar doar 13 L pentru amandoua si sa scap de bidoare cu rest de ulei, pe care sa le adaug la "colectie". :smile:

Iti multumesc pentru informatii si ajutor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now