Dan Lavric

Dimensiune discuri frana fata.

45 posts in this topic

..nu face nimic cu 305mm...Poate cu 320mm sau 336 mm "spune "ceva insa cu alt etrier

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

..nu face nimic cu 305mm...Poate cu 320mm sau 336 mm "spune "ceva insa cu alt etrier

Pai si inginerii astia de Volvo de ce le-au mai facut? Un disc mai mare, cu o placute mai mare, nu ajuta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai mare sigur e mai bun , daca tot schimbi discurile , se renteaza sa schimbi si suportii etrierului , sunt aprox 270-300 lei noi .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am trecut de la 286 la 305 si pot spune ca mare diferenta nu este, dar ceva acolo se simte. Plus ca discul lucreaza mai usor si se incinge o idee mai tarziu.

Sent from SGS3 on JellyBean 4.3

Share this post


Link to post
Share on other sites

@paunionut..

Discul de 305 fata de 286 are o suprafata de contact minimala in plus pe frinare care nu face diferenta semnificativa .Acum daca ne legam si de o scama....!

Daca discul este mai mare in diametru atunci nu automat suprafata in plus este alocata frinarii 100%,,....in fine .

Se calculeaza suprafata de contact si se afla .Am incercat upgarde la 336 si de aceea vbesc .

Edited by V50Saphir
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Faptul ca ca ai o parghie mai mare .

Dar cei care au facut upgrade-ul stiu mai bine ce au simtit

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cristi ce sa simti la 320mm ! Ai avut vreun incident de evitat si sa frinezi gopsodareste sa mai folosesti si "covrigul "??

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intre v70 si v50 e o diferenta la franare imensa , 305 / 1700 kg vs. 320/1500kg

Am tras cateva frane pe autostrada cu v50-u ... si cu v70-u eram mult mai prudent dar asta e o alta discutie , evident 320 e mai bun decat 305 , si mai bun decat 286 , dar pt un asemnea update , pe langa discuri ai nevoie si de etriere !

Darr , comparand v70 , cu alfa romeo 145 , pe alfa romeo parca erau frane de bicicleta (ce am pe bike-u actual cred ca sunt mai puternice :)) )

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

ale mele pe fata cred ca sunt de s60.

cand am comandat tot kitul de placute pt a mea pe fata surpriza erau mai mici placutele.si au comandat de s60

si intre janta si etrier mai sunt max 5mm. jantele sunt pe 16

am pus la vulcanizare plumb prin interior pentru echilibrare si atingea plumbul de etrier

franele sunt beton daca pui frana brusc si nu te ti bine te cam urci pe volan :D :D :smile: :smile:

post-3844-0-84286700-1434206637_thumb.jp

post-3844-0-26943300-1434206639_thumb.jp

Edited by ClauVolvo460

Share this post


Link to post
Share on other sites

Clau , tocmai asta e problema , ca au echipat modele s60 , v70 , s40, v50 , c30 , c70 . Cu diferite dimensiuni ale discului si etriere ... degeaba comanzi placute de s60 ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ale mele pe fata cred ca sunt de s60.

cand am comandat tot kitul de placute pt a mea pe fata surpriza erau mai mici placutele.si au comandat de s60

si intre janta si etrier mai sunt max 5mm. jantele sunt pe 16

am pus la vulcanizare plumb prin interior pentru echilibrare si atingea plumbul de etrier

franele sunt beton daca pui frana brusc si nu te ti bine te cam urci pe volan :D :D :smile: :smile:

Disc de 300mm... Testarea de fabrica se face de la 100kmh la 0 si cam atit presupunind ca se conduce atent si preventiv cum este normal.Vezi si mareste intervalul si afli mai mult cit de tare tin frinele. :smile:

Dupa anumite viteze daca nu ai "covrig" frina este ca si centura de siguranta cam inutila dupa o anumita viteza (superioara)la impact..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Limita e 90km/h :D

Heim despre legile parghiilor nu ne spui nimica ?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adevãrata diferenţã între cele douã dimensiuni nu e datã de suparafaţa de fricţiune ci de capacitatea de ventilare mai mare a discurilor de 305 mm. Uitaţi-vã şi voi la orificiile dinspre centrul discului şi o sã înţelegeţi la ce mã refer.

Te referi intre 286 si 305!Mai sus am spus ce si cum lui Ionutz in linii mari ,se mai poate deduce ,,,.grosimea discului inseamna iar un ceva si tot asa.. :smile: Ideea etse ca nu se poate suplini forta de apasare si implicit frinare la viteze ridicate cu un singur piston/etrier ,cit de mare ar fi el.Forta este dezechilibrata pe disc dar ma rog frineaza cumva.La X/70(. -2000) pe spate este mai eficient etrierul cu 2 pistonase si se simte la frinari tari si viteze mai ridicate dar ma rog .

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca mai este cineva in dilema legat de dimensiunea discului de frana, solutia este sa dati roata jos si sa cautati part number-ul. Eu l-am vasut din intamplare 9492715 adica 305mm

post-4854-0-46033700-1437202090_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Solutia cea mai rapida e sa vezi ce janta ai, sa masori diferenta intre interiorul jantei si etrier, apoi sa apreciezi ce janta ar intra minim acolo :smile: Din dimensiunea jantei apoi scoti dimensiunea discului.

Daca dai roata jos, il masori direct, nu mai stai sa cauti P/N-uri.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca mai este cineva in dilema legat de dimensiunea discului de frana, solutia este sa dati roata jos si sa cautati part number-ul. Eu l-am vasut din intamplare 9492715 adica 305mm

E valabil daca ai discurile neschimbate de cand ai masina, exista totusi niste uameni ce isi schimba discurile de frana cand se uzeaza . Ce uameni . :D

Se vede cu ochiul liber ce discuri sunt pe o masina sau se cunosc dimensiunile din experienta, adica nu exista 1.6D cu discuri de 320mm, pt ca nu exista .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu daca am jante pe 16 si anvelope 205 55 r16,banuiesc ca am discuri de 305 mm?Corect?  Pe spate sunt la fel sau difera?

E vorba de un d5 din 2004 cu 163 cp.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e obligatoriu

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, dar am vazut s40 D3 cu discuri de 330 mm, s40 D2 cu 300mm, c30 D5 cu 300mm, s80D5 2003/4 cu 285 mm.

Edited by Brava

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now