Eu Vladutz

Lichid servo sub volan...

24 posts in this topic

Buna ziua

Lichid directie sub volan... pe podea,,,,rezervorul se goleste la 2 saptamani,,,ce ar trebui schimbat?

Multmesc

Buna ziua, ma numesc ....... si pe aceasta cale va salut pe toti , sperand sa ma ajutati cu urmatoarea problema .

De curand am observat ulei de servodirectie in dreptul volanului dar pe podea ( dupa cum se vede in poza) si in acelasi timp am observat ca uleiul de servodirectie trebuie completat cam la 2 saptamani . Aveti idee care este cauza ? cum as putea rezolva ?

post-8313-0-57268400-1433952449_thumb.jp

Edited by Danyx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lichid de servo directie sau de frana?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lichid de servo directie sau de frana?

Pam-pam! Buna intrebare, ca cel de servodirectie, nu prea vad cum sa ajunga acolo.

Daca este lichid de frana, atunci este de la cilindrul de ambreiaj, daca este lichid de servodirectie...Dumnezeu cu mila!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau apa :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta este rezervorul din care pird tot lichidul,,,din cate am inteles este si pentru ambreiaj si servo,,

Apa nu este ca se simte pe degete uleios si miroase a lichid de frana,,,

118khl5.jpg

Edited by Eu Vladutz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este lichid de frana atunci si mai mult ca sigur este de la cilindrul de ambreiaj. Probabil s-au spart garniturile in el si curge. Uita-te la pedala de ambreiaj, ca este legat un cilindru de ea si vezi pe unde curge. Te pui cu spatele pe prag si bagi capul sub bord si cu o lanterna luminezi in partea de sus a pedalelor, sub bord.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evident, deci nu mai intra nici in viteza. De aici, probabil, confuzia cu lichidul de servo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intreb: Lichidul de frana nu ar fi trebuit sa fie color? In poze pare incolor, si pare scurs pe "peretele" la unghi, din punctul meu de vedere daca se scurgea pe pedala de ambreaj, picura pe covoras ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lichidul de frana e incolor , si e comun cu ambreaju .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lichidul de frana e orice de la incolor pana la galben, albastru sau verzui.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am inteles, mersi! Oricum, a specificat omul ca este uleios, deci apa nu ar avea cum sa fie!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cine ti-a spus ca lichidul de servo este si pt ambreaj nu cumva era mecanic de biciclete ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evident, deci nu mai intra nici in viteza. De aici, probabil, confuzia cu lichidul de servo.

Cred ca tie :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am spus niciodata ca lichidul de servo foloseste si pentru ambreiaj. Cel de (servo) frana, da.

Se pare ca am ales o exprimare care lasa loc de dubii. Ce doream sa spun e faptul ca lipsa lichidului de frâna duce la imposibilitatea schimbarii vitezelor, deci nu are legatura cu lichidul de servodirectie. E bine ca atunci cand cineva scrie lichid de servo, sa spuna daca se gandeste la servofrâna sau servodirectie.

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi cer scuze , lui Vlad i-am scris la postrul 5 , dar am uitat sa dau citire :))

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

S-a inteles Marius :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna seara, scuze de intarziere, acum am venit de la munca.....am reusit sa faca o poza sub bord,,,din cate am vazut e de la pedala de frana :confused1:

qMcXnyh.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Plange pompa cred , vorbeste cu baietii care dezmembreaza pe forum , in cazul in care nu vrei una noua , dar frana tine bine... ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Andrei, furtunul din vas, care merge la pompa de ambreiaj, este mai sus decat cele de frana, deci ar trebui sa tina!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Frana tine perfect...acum am sa vb cu baietii sa vad cat ma costa piesa ...noua no iau :)...multumesc tuturor pentru informatii si pareri..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Andrei, furtunul din vas, care merge la pompa de ambreiaj, este mai sus decat cele de frana, deci ar trebui sa tina!

Ar trebuie sa tina ce ? Ce e scris dupa ultima virgula nu am inteles-o :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adica , tine frana pana ramane fara lichid , dar inainte de asta ramane fara ambreaj datorita amplasarii "alimentatiei" cu lichid de frana din bidonas .

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Îți va trebui o pompa de frana! Daca e afectata si membrana din servofrână (de la lichid) atunci îți trebuie si o servofrana (acea tulumba neagra pe care e prinsa pompa). Sa înțeleg ca pierzi de ceva timp lichid, de ai reușit sa o umpli pana la tija.

http://www.autokarma.ro/set+reparatie+pompa+centrala+frana/autofren/volvo/s40-i/1-9-di/11403/10106/10126/10566

Sau poți încerca cu un set de garnituri! Nu uita sa golești servofrana de lichid!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now