Frankk

Intrebari , probleme

10 posts in this topic

Salut .

Citesc de cateva zile forumul si ma declar norocos ca l-am gasit .

Am achizitionat de curand un Volvo S40 din 2005 , motorizare 2.4 , 103 kw . Sunt foarte multumit de ea , se comporta minunat . Deocamdata nu am calculat un consum , pe bord imi arata 7.0 pentru 300 KM facuti , din care 100 in localitate si 200 in afara localitatii.

Am cateva intrebari :

Afisajul este in limba Germana exista vreo posibilitate sa-i modific limba ?

In cazul in care am nevoie de cablu diagnoza se poate sa-mi spuneti modelul de care am nevoie ?

Mi se intampla sa nu se incuie usile , si cand se incuie nu le mai pot deschide , nici macar din interior . Precizez ca mecanismul electric functioneaza , se aude zgomotul in portiere cand declasensez butonul , fie cel de pe telecomanda fie cel din interior.

Cand deschid masina din telecomanda nu se aprinde avariile deloc , nici cand o inchid . Este o setare pe undeva ? Sau tot mecanic ?

Nu stiu sigur , portbagajul ar trebuii sa sara ( sa se deschida de tot , pana sus ) la momentul deschiderii din telecomanda ? Sau doar se departeaza ?

Va multumesc anticipat . Sper sa nu fi deranjat , am citit forumul , am mai gasit unele din problemele mele pe undeva , dar nu am gasit nici un raspuns concret .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Citeste manualul in ro/ engleza (ai o sectiune cu meniul masinii), gasesti pe net variante pdf si cauta setarea pt.avarii (si eu il am in olandeza si asa m-am orientat cel mai bine).

Portbagajul nu sare , doar se deblocheaza.

Limba cred ca o poti schimba dar nu cu obd , la reprezentanta sau cautal pe Bogdan g de pe forum (contacteaza-l telefonic)

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce fel de OBD am nevoie , stiu programare , daca stiu exact ce mufa imi trebuie ma descurc sa-l resoftez apoi

Multumesc pentru raspuns

Edited by Frankk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum ce fel!!!Un singur tip de OBD (mufa in 16 pini)exista insa ai protocoale de comunicatie diferite..Vezi ce protocol foloseste CCM si DIM ca sa se inteleaga cu testerul dar trebuie sa ai fisierul ,continutul util sa il rescrii unde trebuie insa acesta marca este cam conservatoare in ceea ce priveste "libertatea" softului..Vorbesc de principiu ,insa practic daca zici ca te pricepi ,vezi ce si cum :smile:

Apoi mai este posibil sa trebuiasca sa faci un update de soft de control , intrcuit masian este an vechi de fabricatie,

Pt testare uzuala te pot ajuta cu un tester util PPC BSR ,dedicat Volvo ,vinzare la un pret bun daca doresti.Il tii in masina si pot sa il folosesti oricind, fara laptop ,etc

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie prima data sa vad ce si cum , nu fac investitii mari pana nu ma convig eu .

Cum imi dau seama ce clasa de dotari are ? Am vazut ca sunt mai multe clase de dotari , mentionez ca are modul de confort geamuri

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adica este investitie mare intr-un tester de 100E care sa te scuteasca de drumuri inutile la service ca sa vezi sau stergi o eroare.? Pai de ce ti-ai mai luat Volvache atunci ?!Ai vrea sa le faci tu pe toate

O scanare simpla costa 40- 50 ron la liber iar stersul erorilor cam 70ron iar 100ron sau poate mai mult , daca ti se face niscaiva test dinamic sa mai vezi turbina si alte cele.

Ce confort la geamuri??In fine pune-te mai la curent cu acesta marca si in ce ma priveste imi pare rau daca am insistat sa ofer spre vinzare acest tester.Ma gindeam ca iti va fi de ajutor in viitor ,tu fiind novice pe acesta marca.

Oricum NU are legatura testerul meu cu ce are masian ta de facut ,vezi update soft sau schimbare limba ,asta ca sa fie un lucru clar..

Mult succes pe viitor...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am desfacut usa soferului care nu se deschidea deloc , nici mecanic nici electric , trebuie sa cumpar broasca , de unde imi recomandati sa o cumpar ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sarsaila _ Bucuresti

CristianV- Bucuresti

Cipilika- Iasi

Ionut_Lup- Falticeni

Blackbear - Brasov

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina vine pe pachete de dotari cu putine optionale extra:gen Gps,carlig,xenon,trapa(rar).

Basic,Momentum,Summum.

Daca imi amintesc bine pe stalp undeva jos iti scrie ce ai.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oricum nu conteaza prea mult .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now