Sign in to follow this  
Followers 0
Dandu

Problema frana de mana Volvo V50

4 posts in this topic

Salutare tuturor,

Am rugamintea unui sfat la urmatoarea problema pe care o am la al meu V50:

pe timpul iernii, mai exact cand temperatura scade sub 0 grade, cand trag frana de mana aceasta ramane blocata, pt deblocare trebuie sa apas in disperare si cu toata forta pe butonul de deblocare din capatul levierului.

Fenomenul apare dupa stationarea peste noapte insa am avut surpriza sa mi se intample chiar si dupa ce am mers mai mult prin oras, cand am tras frana de mana la un semafor.

Problema dispare ca prin farmec pe timpul verii, totul functioneaza normal.

Nu imi dau seama ce poate fi: cablul, sabotii de frana?

Multumesc anticipat pt orice sfat si eventual recomandarea unui service in Bucuresti care sa poate rezolva problema.

Bafta si drumuri usoare cu Volvo:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

In general , o crapatura in camasa care acopera cablul , permite infiltrarea apaei , si ingheata , in timp intra si mizerie si merge greu maneta . Trebui verificat atent to cablajul

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cristi,butonul din capatul levierului eare vreo legatura cu cablul/camasa de frana?eu din cate stiu cand apesi butonul ridica doar dintii din partea cealalata a levierului,ma indoiesc ca are treaba cu cablul,eventual ar trebui desfacut levierul si vazut daca are ceva mizerie apoi dat cu ceva vaselina,colegii care au folosit vaselina( :) ) stiu care e mai buna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am spus "in general" :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0