dalin1970

Faruri mono si bi-focale S40 a.f. 2000

5 posts in this topic

La Volvo-ul personal, S40, af. 2000 am inlocuit farurile monofocale (cu becuri H4) cu faruri bifocale (cu becuri H7), dar m-am lovit de urmatoarea problema: la comutarea pe faza lunga, faza scurta se stinge, ceea ce reduce foarte mult vizibilitatea pe distanta mica si medie (la masinile dotate cu faruri bifocale din fabrica, indiferent de a.f. acest lucru nu se intampla, respectiv la comutarea pe faza lunga ramane aprinsa si faza scurta).

Pentru eliminarea acestui neajuns am experimentat doua scheme electrice, una cu diode redresoare si cealalta cu releu, conform atasamentelor:

post-70-0-65608200-1436868053_thumb.jpg post-70-0-41798800-1436868073_thumb.jpg

La momentul de fata pe masina folosesc schema cu relee, cu toate ca as recomanda cea cu diode, dar diodele trebuie sa suporte un curent destul de mare, peste 20 A si datorita spatiului ingust nu se pot monta radiatoare de racire ceea ce ar reduce considerabil marimea diodelor.

Pentru fiecare far trebuie cate un circuit separat, si sper sa fie de folos pentru cei ce fac un upgrade estetic la masina. Oricum pot spune ca s-a imbunatatit in mod considerabil vizibilitatea la masina....

Bafta si o zi buna.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, ieftin dar nu foarte simplu de montat....Iar pretul oglindeste calitatea, circuitele sunt subdimensionate. Dupa discutiile din topicul am cumparat nu unul ci 2 cablaje (la pretul asta...) le-am montat, (doar unul, iar celalalt l-am desfacut sa vad ce contine ca oricum carcasa de plastic a modulului nu era lipita cum trebuie iar masa turnata in modul ca si inexistenta) si a functionat foarte bine, dar dupa cateva ore de utilizare, firele au inceput sa se incalzeasca destul de tare.

Asa ca am renuntat la acest circuit de adaptare, avand in vedere ca urmeaza concediul, drumuri lungi, temperaturi ridicate, etc, si am ales una din solutiile propuse, care consider ca e mult mai sigura...(vorbesc din proprie experienta). dar fiecare face cum considera.

Am considerat util pentru alti colegi sa vin in ajutorul lor cu aceasta problema....

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut ...am un volvo v40 din 99 si de curand am schimbat farurile am pus bifocale ...am facut legaturile si merg dar cand dau faza lunga nu bat deloc adik bat incet...si imi sta becu din bord de la faza lunga si cand ii dau faza scurta ...si cand am faza scurta nu merge sabdau flasuri...poate cineva sa ma ajute cu ce ias putea face ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ai legat firele cum trebuie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now