dalin1970

Centrare disc ambreiaj

3 posts in this topic

Buna ziua dragi colegi.

Cum setul de ambreiaj da semne de oboseala si in perspectiva inlocuirii acestuia va rog sa ma ajutati cu datele necesare confectionarii unei scule pentru centrarea discului de ambreiaj. Ideea este sa fac la strung aceasta scula si cred ca am nevoie de cele doua diametre, interioarele de la placa de presiune si discul de ambreiaj, respectiv lungimea necesara a sculei. Cred ca ar trebui sa fie ceva de genul: post-70-0-92703200-1437634941_thumb.jpg

Mentionez ca masina e S40, af. 2000, 1.6i, cod motor B4164S2, VIN: YV1VS10F3YF571919, si pentru aceasta kitul de ambreiaj are diametrul 220 mm si nr. de dinti 26. (Sachs). Apropo de asta am vazut ca, kitul de la Valeo are 215 mm pe acelasi nr. de dinti, 26. Este ok si aceasta varianta?

http://www.epiesa.ro/set-reparatie-ambreiaj-complet-volvo-s40-i-vs-1-6/12519/subcat-10151/

Multumesc anticipat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Valeo e o mizerie. Iar scula o gasesti la Yato cu 60 de lei parca

Si vezi cu produsele de la epiesa, ca doua ambreiaje au fost defecte de noi, iar BogdanG a avut de doua ori ocazia sa i se dubleze aproape pretul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cand am schimbat ambreiajul la a mea, am pus 2 picaturi de superglue (de 50 de bani) pe disc si l-am lipit de placa. La prima debraiere, am bruscat un pic si s-a dezlipit

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now