quick

Intrebare inmatriculare

7 posts in this topic

Salutare,

Nu am stiu unde sa incadrez acest topic.

In caz ca era o sectiune dedicata pentru asa ceva imi cer scuze.

Problema mea este urmatoarea:

Am cumparat o masina inmatriculata in Romania, taxa de poluare platita si nerecuperata, toate bune si frumoase.

Am urmat pasii normali de inmatriculare, in sensul ca am fost la directia financiara, am trecut-o pe numele meu, am fost la la RAR pentru atestare, etc.

Singura greseala pe care am facut-o a fost ca m-am prezentat cam tarziu la ANAF in vederea obtinerii dovezii ca taxa de timbru a fost platita si nu a fost recuperata.

Am depus acolo cererea, chitanta ca a fost platita, ma asteptam ca totul sa dureze in cel mai rau caz cateva zile maxim, dar surpiza, m-au programat pentru a ridica acea dovada peste 14 zile.

Problema este ca daca astept cele 14 zile ies din perioada de 30 de zile pe care le am la dispozitie pentru inmatriculare, dovada de la ANAF fiindu-mi necesara la politie.

Nu ar trebui sa circul cu masina in intervalul expirarii celor 30 de zile si momentul inmatricularii la politie, corect?

M-am dus si la Politie, la inmatriculari si am intrebat pe cineva de acolo despre acest lucru si mi-a spus ca pot sa circul cu masina in acest interval fara problema, insa nu am incredere in raspunsul primit.

Mi se pare ciudata situatia, de aceea m-am gandit sa va cer si voua punctul de vedere, poate v-ati lovit de aceeasi problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate stiu, nu-i bai. Poti circula fara probleme, am fost si eu in aceeasi situatie si am intrebat si mi s-a zis ca, ramane la decizia politistului daca te amendeaza sau nu. Am inteles ca si amenda e foarte, foarte mica.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai trecut in talon ,pe ultima pagina data la care sa facut instrainarea? Daca nu, atunci nu e nici o problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si chia daca este, ii poti explica politistului care este problema si nu cred ca te va amenda, dar oricum, mai mult decat o amenda nu ai ce sa patesti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu, nu am trecut nimic pe talon la rubrica "instrainat catre".

Citisem ca politistul iti poate cere actul de dobandire in cazul in care masina nu este pe numele tau, iar daca vede ca nu este inmatriculata dupa achizitie, iti ridica talonul, iti da si o amenda usturatoare, etc.

Sa inteleg ca exista o oarecare flexibilitate din partea politistului in astfel de cazuri, avand de partea mea dovada bunei intentii:)

Va multumesc pentru raspunsuri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu este trecut in talon nimic, nu o sa te intrebe nimeni, nimic. Nu conteaza a cui este masina, daca are actele in regula si nu este furata

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, m-am linistit, chiar aveam nevoie de masina in aceasta perioada.

Multumesc Ionut.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now