mikey3pe2

Achizitie Volvo S40 benzina

9 posts in this topic

Salut,

Ma intereseaza sa fac si eu un efort si sa schimb actuala masina cu un s40 2005+ ca an pe benzina avand in vizor sa o trec pe gpl. Nu am reusit sa gasesc prea multe informatii despre motoarele 1,8 si 2.0 benzina. Din cate am inteles 1,8 este suflanti si 2.0 turbo? Este o diferenta semnificativa intre ele sa se merite cel de 2.0. Masina este folosita preponderent in oras cam 10k kilometrii pe and rar in concediu in afara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu este niciuna turbo...turbo este doar 2.5.

Pana in 2005 ai de ales intre 1.6, 1.8,2.4, 2.5 turbo

Dupa 2006 poti alege si 2.0.De fiabilitate si care cum merita te pot ajuta colegii, dar sunt cam putini,

Cred ca 1.8 este ok pt ce vrei de la ea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ia-ti si tu 1.8i, ca sa marim grupul posesorilor acestei motorizari la 4.

Asa mi-a spus cineva de pe forum, ca am fi pana acum 3:)

Am trecut si eu de curand prin ce treci tu, mai mult sau mai putin:

- poate te ajuta.

Succes.

Share this post


Link to post
Share on other sites
:thumright: Ms de raspunsuri si am citit inainte si postul tau a fost singurul care m-a lamurit un pic. Ideea este ca ma un motor de 1.6 benzina pe opelul actual dar e lenes si cand incarca masina cum s-a intamplat in concediul asta ma iau cu mana de cap :confused2: . De aceea ma gandeam la un 1,8 sau 2,0 care nu imi mai faca asemenea figuri, si ce am gasit pana acuma este ce cel de 2.0 este mult mai puternic dar are acelasi consum cu 1,8 de aceea nelamurirea. Masinuta ta cam cat ia la consum oras si in afara si face fata cand e incarcata?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Consumul e maricel in oras, depinde si cum o conduci. Mie de exemplu in traficul din Bucuresti, bara la bara (viteze inferioare, turatie mare) cu AC, imi ia 12-13. Asta fiind consumul afisat de catre computerul de bord. Real poate fi si mai mare. Inca nu am calculat consumul real, avand masina de putina vreme.

Exista un topic stufos pe tema consumului, unde au postat si unii oameni cu aceeasi motorizare:

Am facut vreo 2 drumuri pana in Constanta, am avut consum cam de 8-9, condus normal.

Nu am incarcat pana acum masina sanatos, nu a fost nevoie, stand numai 2-3 zile.

Puterea nu este nicidecum fantastica dar este un motor decent, echilibrat din punctul meu de vedere.

Tine foarte mult de perspectiva personala, fiecare fiind obisnuit cu un anumit stil de condus.

Sfatul meu este sa incerci sa faci un test drive ca sa-ti dai seama mai bine despre ce este vorba. Cred ca numai asa te vei lamuri cu adevarat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok ms de ajutor. O scurta intrebare intre modelele 2005, 2006,2007 este vreo diferenta? sau sant aceeasi serie. Echiparile paraca Kinetic cea mai slaba, Momentum si mai era 1?

Share this post


Link to post
Share on other sites

CUm ziceam 2004-2005 nu ai motorul de 2l benzina.Diferenta de constructie nu este.Decat design aripioara de rechin care pan la 2005 este mai subtire si ridicata, dupa 2006 au lungit o si ingrosat o.Alte diferente notabile nu sunt.

Dupa 2006 ai si 2l benzina.

Fereste te de kinetic.Minim momentum sau summum.De recomandat scaunele T-tec care sunt f bune.Am stat si in stofa si in piele dar niciunu nu te tine in scaun si nu este asa moale ca T-tecul.Parerea mea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc mult de ajutor. Acuma am o idee inspre ce sa ma indrept :hello2: .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now