Sign in to follow this  
Followers 0
kelyoss

oglinda dreapta pierde reglajul

11 posts in this topic

la masina mea aleator cand opresc motorul oglinda din dreapta i-si pierde reglajul (se muta singura in sus sau jos), daca rabatez oglinzile inainte sa opresc motorul nu se mai muta ! daca apas pe butonul de memorie de la scaun oglinda placa in jos la maxim si da in gol (caraie), tot la oglinda aia nu merge becul de dedesupt (cand aprinzi pozitia din telecomanda). un coleg a zis ca nu tine memoria nu stiu ce din usa, dar cand e rabata ?, pe tester nu da eroare .

Daca stie cineva o rezolvare il rog sa posteze mi-ar fi de mare ajutor, in fiecare dimineata stau sa reglez oglinda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La masina ta probabil a fost schimbat DDM-ul sau PDM-ul (butoanele geamurilor de pe usi) si nu mai recunoaste oglinda respectiva. Ai testat cu Vida si nu ti-a dat eroare?

Share this post


Link to post
Share on other sites

sincer nu s-a schibat nimic la interior , masina a fost la o cunostiinta, au fost furate oglizile dar nu stiu ce a pus la loc sau daca au furat si motoras ceva de pe acolo.

Sunt in ceata : daca le rabatez nu am probleme, dar iarna nu se deschid compet mereu (tot dreapta )(trebuie sa o ajuti cu mana, si nu merg doi in masina mereu ) si tot ma chinui cu reglatul . :(:angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Same shit si la mine pe stanga. Cand deschid masina sau dau pe memorie imi duce oglinda maxim sus.

La mine a fost inlocuita oglinda cu una fara memorie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Same shit si la mine pe stanga. Cand deschid masina sau dau pe memorie imi duce oglinda maxim sus.

La mine a fost inlocuita oglinda cu una fara memorie.

unde este "memoria " asta , ca nu o fi in sticla aia , cam asta vreau sa aflu ce ar trebui sa fie si apoi demontez si vad ce am ,poate un fir intrerupt ceva ?

 

Edited by kelyoss

Share this post


Link to post
Share on other sites

Presupun ca are un potentiometru ca sa stie pozitia .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Presupun ca are un potentiometru ca sa stie pozitia .

nu inteleg, :o , din cate stiu potentiometru este o rezistenţă, POTENȚIOMÉTRU, potențiometre, s. n. (Fiz.) 1. Aparat pentru divizarea tensiunii electrice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Potentiometru este potentiometru si nu o rezistenta https://www.google.ro/search?q=potentiometru&biw=1440&bih=747&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAYQ_AUoAWoVChMI5LHf_oTOxwIVQ41yCh2osgbG

Memoria nu cred ca se afla in oglinda propriuzisa, pentru ca nu are nici o placa electronica.  Cred ca se afla in CEM sau in memoria scaunului cu reglaj electric

Share this post


Link to post
Share on other sites

Potentiometru este potentiometru si nu o rezistenta https://www.google.ro/search?q=potentiometru&biw=1440&bih=747&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAYQ_AUoAWoVChMI5LHf_oTOxwIVQ41yCh2osgbG

Memoria nu cred ca se afla in oglinda propriuzisa, pentru ca nu are nici o placa electronica.  Cred ca se afla in CEM sau in memoria scaunului cu reglaj electric

Si potentiometrul nu este o rezistenta reglabila ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce am pus acolo este din DEX, dar nu asta conteaza , eu nu stiu ce sa fac si unde sa caut ca face aleator , daca nu avea memorie oglinda facea tot timpul

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu stie nimeni pe aici ce sa fac ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0