Sign in to follow this  
Followers 0
viorelgrigoriu

Vopsea uto pe baza de apa

14 posts in this topic

Buna ziua,

Va rog cei care au experiente faste sau nefaste referitor la vopsirea autoturismului cu vopsea pe baza de apa,va rog impartasiti-le cu mine.

Vreau sa vopsesc masina si vopsitorul se lauda ca lucreaza numai cu vopsea pe baza apa.

Ajutati-ma sa fac alegerea corecta.

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si ce anume te deranjeaza pe tine ? pt. ca nu esti prea exact ?

 

Edited by claudiu2525

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ma deranjeaza absolut nimic,vreau sa stiu daca este mai bine sa vopsesc masina cu vopsea be baza de apa .

Ma intreb daca este mai durabila in timp si ce alte avantaje sau dezavantaje    are fata de vopseaua pe ulei

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vopsea pe baza de diluant vrei sa spui, ca cea pe baza de ulei vopsesti gardul la bunici

Share this post


Link to post
Share on other sites

In principiu,vopseaua iti da culoarea, poate sa fie de orice fel (nu cred sa mai existe pe ulei ),pregatitul si lacul sunt mult mai importante , per ansamblu.

 

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc Claudiu

citisem pe alte forumuri despre nemultumirea mai multor posesori de autoturisme vis-a vis de rezistenta in timp a suprafetelor acoperite de vopseaua pe baza de apa.

Apoi am mai primit informatii si de la alti vopsitori ca este mai durabila cea pe baza de diluant.

Dar cred ca tu ai dreptate,rezultatul depinde de factorul uman

Share this post


Link to post
Share on other sites

Depinde de factorul uman in primul rand,dar daca tot iti faci probleme de calitatile vopselelor,afla ca peste vopsea se da lac,si lacul este in principiu cel mai important. Cu cat mai bun si mai scump,cu atat mai bine. 

Succes.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De acord,

Am primt informatii de la vanzatorii de vopseluri,cum ca vopseaua pe baza de apa este totusi mai putin rezistenta ,daca lacul se duce,fata de cea pe diluant..

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

:) Ai vreun Phantom de vopsit!!!   Este vopsea ecologica ,insa tot daunatoare pt personalul de service in vopsitorie asa ca paranteza apoi  doar lacul este cel care protejeaza aceasta vopsea ,precum ai fost instiintat anterior. Daca te tine buzunarul folosesti lac semiceramic sau ceramic insa trebuie sa ai logistica de reprezentanata si vopsitor adevarat cu experienta si bineinteles masina scumpa incit lucrarea sa fie cam 10-15 % din pretul masinii.Altfel "arzi " banii

Volvo vopseste pe baza de apa de vreo 15 ani,stiu eu, (cifra 4 si 5 din codul vopselei spune ce si cum.)..426-46 , 452-46 etc 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am o rabla si nu-mi permit s-o vopsesc intr-o vopsitorie adevarata.

Nu am nici garaj,sunt si parlit ,fara bani

Sunt si novice in ale vopsitului.

Acesta sunt cateva din motivele care ma determina sa aleg cu grija vopsitorul si vopseaua, pentru a vopsi rabla pentru ultima data.

Capatasem tot felul de informatii de la fel si fel de "profesionisti"

Unele voci spuneau ca vopseaua pe baza de apa e mai putin durabila si se preteaza doar daca vopsitorul are cuptor.

In aceste conditii mi-am spus ca cel mai sigur este sa apelez la colegii mei de forum,sa ma indrume.

Si am dat de profesionisti.

Multumesc domnilor ,pentru  informatii.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Seria 400 a avut vopsea pe baza de apa din fabrica.

Eu zic sa vorbesti cu Claudiu pentru vopsit, merita crede ma!! 

@V50Saphir. Sunt oameni care au o masina old school, ieftina cum zici tu si vor sa arda banii ca sa arate bine masina...de ce? Pentru ca tin la ea.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am o rabla si nu-mi permit s-o vopsesc intr-o vopsitorie adevarata.

Nu am nici garaj,sunt si parlit ,fara bani

Sunt si novice in ale vopsitului.

Acesta sunt cateva din motivele care ma determina sa aleg cu grija vopsitorul si vopseaua, pentru a vopsi rabla pentru ultima data.

Capatasem tot felul de informatii de la fel si fel de "profesionisti"

Unele voci spuneau ca vopseaua pe baza de apa e mai putin durabila si se preteaza doar daca vopsitorul are cuptor.

In aceste conditii mi-am spus ca cel mai sigur este sa apelez la colegii mei de forum,sa ma indrume.

Si am dat de profesionisti.

Multumesc domnilor ,pentru  informatii.

O masina cit de veche ar fi ,ma rog pastrind proportiile legat de "cit de veche" ,se poate vopsi si merita doar daca are liniile ,componentele sale .aripi ,usi etc  in perfecta stare si nu incarcate cu " tone " de chit  cum se mai practica . nu lovite ,nu schimbate cu SH etc .Adica merita acest efort daca vrei.Fiecare stapin ,proprietar  este liber sa faca ce doreste cu "bijuteria " sa insa am vorbit ca aspect financiar imediat si de ajutor pt tine .Mai departe...

 

@Brava ..

Rar se gasesc masini neatinse si intretinute ca la carte si au peste 14-15 ani..Ai lovit-o sau shifonat-o , s-a mesterit pe la motor en gross pa si la revedere nu mai ramine old school, decit cu numele, plus ca, daca faci transplantari de optionale etc  dupa alte SH-uri ,nu ii mai pastrezi originalitatea.Asta e parerera mea la modelele old school in general vorbind ,eu necunoscindu-va masinile .Trageti concluziile ..

Edited by V50Saphir
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am o rabla si nu-mi permit s-o vopsesc intr-o vopsitorie adevarata.

Nu am nici garaj,sunt si parlit ,fara bani

Sunt si novice in ale vopsitului.

Acesta sunt cateva din motivele care ma determina sa aleg cu grija vopsitorul si vopseaua, pentru a vopsi rabla pentru ultima data.

Capatasem tot felul de informatii de la fel si fel de "profesionisti"

Unele voci spuneau ca vopseaua pe baza de apa e mai putin durabila si se preteaza doar daca vopsitorul are cuptor.

In aceste conditii mi-am spus ca cel mai sigur este sa apelez la colegii mei de forum,sa ma indrume.

Si am dat de profesionisti.

Multumesc domnilor ,pentru  informatii.

Uite vezi ca poti,daca spuneai asa de la inceput stiam sa-ti raspund si mai bine.

Daca nu ai cabina de vopsit,uita de vopseaua pe baza de apa,cine tia spus asta a avut dreptate.

Daca este o rabla cum spui tu,si mai ales daca stai si prost cu banii,fara nici un misto din partea mea , eu zic sa cauti cele mai ieftine variante,si sa gasesti un vopsitor "carpaci",la tara sunt multi,(vad ca esti din Tecuci ) .Fao in asa fel incat sa nu ramai fara talon,si nimic mai mult.Nu merita investitia care probabil ar costa cat masina.

Repet,daca este o rabla asa cum spui tu.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@V50Saphir. Sunt oameni care au o masina old school, ieftina cum zici tu si vor sa arda banii ca sa arate bine masina...de ce? Pentru ca tin la ea.

Domnule Brava,jos palaria in fata dumneavoastra.

Asa este, m-am atasat puternic de aceasta masina.

Si am" ars" ceva bani cu ea pentru a face franele ,directia,suspensia ,acum motorul si urmeaza vopsitul.

Si lista nu se incheie aici.

Daca spun cuiva aceste lucruri , s-ar putea sa par un" ciudat".

Dar vedeti dumneavoastra,nu mai sunt tanar si m-ar durea sa vad volvo model 460 murind.

Este o vorba"suntem prea saraci sa luam lucruri ieftine".

De aceea spuneam ca trebuie sa aleg solutia cea mai buna pentru mine si mai durabila.

Mi-as dori sa mi-o vopseasca Claudiu ,dar este peste mana,avand si motorul dat jos.
Am clarificat cu vopsitorul.

Pentru ca nu are conditii bune de uscare,voi alege varianta vopselei pe diluant.

Imi spunea ca lucreaza mai bine cu vopseaua pe apa,cea pe diluant fiind mai pretentioasa (umbre,brazde) si aici Claudiu stie despre ce vorbesc.

Oricum am clarificat situatia,,drept pentru care va multumesc pentru ajutor si pentru intelegere.

Cu Respect

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0