Sign in to follow this  
Followers 0
bandrei

Sfat achizitionare Volvo XC70 2001

36 posts in this topic

Am schimbat becul de la numar si a disparut eroarea :)))))).Nebunie curata:))))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum ai schimbat doar becul de la nr? Are monitorizare si la becul de la numar? Eu stiam ca la volvo nu are pe pozitie. Posibil sa difere fata de S 80. posibil sa fie firul ciupit si sa atinga pe undeva si umbland la el ai mutat firul.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu are pe pozitia fata monitorizare, pe spate are!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu ce sa zic, daca a disparut nu-i caut prea mult in coarne.Acum i-am cumparat cureaua de distributie (auto a stat parcat 4 ani), motorul este 2.4T 200 de caluti(nu 2.5t cum am crezut prima oara). Ceva sfaturi de cum se pune la punct, am obs. ca nu se caleaza/blocheaza arborele sau axele, doar semne. Gresesc?....este primul Volvo si vin dupa Golf:)).  Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ba se caleaza axele cu came in spate si mai trebuie aranjat si variatorul / variatoarele inainte sa pui cureaua peste ele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ba nu se caleaza nimic. Ca sa schimbi cureaua trebuie sa pui la semn cele 2 fulii de la axele cu came si fulia de la motor. Atat! Atentie! fuliile de la axele cu came au un semn "M" care nu trebuie confundat cu semnele " I ". Pe capacul de deasupra ai doua semne, iar pe blocul motor ai ai treilea semn care este un " L " Pe fulia de la motor ai doi dinti insemnati cu " I ". "L"-ul trebuie sa cada intre cei doi dinti insemnati. Acesti doi dinti sunt foarte greu de depistat dar la mine am observat ca sunt cam in drept cu pinul de la fulie. https://www.youtube.com/watch?v=Emsa-w-n93s

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca iti fuge axa cu came in variator,poti sa puila semn fuliile de la axele cu came pana poimarti ca nu o sa iasa treaba calumea.

Fiecare face cum vrea pana la urma,noi preferam sa facem cum scrie la manual.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rezolvat si cu distributia,nu necesita calare axe sau arbore(conform autodata), McCiuken are dreptate.Pentru 2.4t nu ai nevoie de cale pt. arbore sau axe, doar atentie la semne.Procedura:

se declipseaza vasul de expansiune si cel de servo si se dau intr-o parte,demontat curea de accesorii,demontat capac superior distributie,demontat capac lateral distributie.Se monteaza capacul superior la loc (pe el avem semnele de fabrica) si se trage la semne, pentru a nu demonta fulia de la arbore avem jos la arbore o aparatoare de praf a curelei dd distributie.Se demonteaza aparatoarea respectiva(2 suruburi de 10) si avem acces la curea.Se slabeste intinzatorul de la cureaua de distributie si se scoate cureaua, curatam bine cu spray curatitor locul respectiv, demontat pompa apa,intinzator si rola ghidaj.Procesul este invers si atentie la intinzator, are 3 trepte de intindere conform temperaturii motorului din acel moment.Eu l-am reglat pe mijloc, temperatura medie.

Stie cineva unde gasesc bucsa pentru tamponul antibasculare de sus stanga?

Acum mai raman amortizoarele pe spate cand avem timp. 

 

IMG-20150926-WA0007.thumb.jpg.bcc6423d54

IMG-20150925-WA0001.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Calele alea se folosesc daca dai jos variatoarele. Daca nu.. nu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Sa nu deschid un topic nou, am ales sa intreb pe acesta deja deschis.

Sunt nou pe acest forum, inca nu detin un volvo, dar sper cat de curand sa schimb acest fapt.

Am ocazia sa achizitionez un XC70 2.4d fabricatie 2005 cu 560.000 km si din ce am inteles o problema intermitenta la 4x4, ceva legat de o sonda pe diferentialul spate.

Masina arata foarte bine pentru rulajul afisat. Reviziile au fost facute la timp.

Din ce cunosc, motoarele sunt fiabile.

Intrebarea este daca merita cumparata masina la rulajul asta si daca stie cineva ceva de eventuale probleme cunoscute la dif spate.

Multumesc, 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Km afisati in bord sunt oarecum... neimportanti. Daca iti place masina asta conteaza. In legatura cu problema intermitenta la 4x4... din auzite... modulul de comanda haldex sau ceva nustiu ce, este langa esapament si se prajeste... dar degeaba ne dam cu parerea din spatele monitorului. INAINTE sa dai banii pe ea mergi (tester, service, eu as merge la Bogdan G) si vezi ce e defapt stricat si cat costa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0