ironman

Senzor de ploaie / Senzor de lumina

17 posts in this topic

Salut.

Se pot monta senzor de ploaie si senzor de lumina pe o masina Volvo V50 care nu are asa ceva din fabrica?

Edited by ironman

Share this post


Link to post
Share on other sites

De principiu este precablata masina, totusi din ce an este masina!Mare lucru nu faci cu senzor de ploaie  si mai mult cu cel de lumina. ci doar multi bani investiti si poate de efect.

In orice caz este de treaba ce vrei sa faci si in opinia mea nu se justifica ,insa tu stii ce vrei sa faci ,insa la o revinzare a masinii altele sint optionalele  cautate la Volvo.

Mult  succes:)

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa fie! Merci! 

Am uitat de an. E din 2008, si are si alte optionale. 4 lucruri mai vreau la ea, cruise control, computer bord, senzor ploaie, senzor lumina. In principiu cred ca se justifica doar cruise-control, insa daca nu ma costa mult, si restul ar fi binevenite, desi cum zici si tu is mai mult de efect. 

Edited by ironman

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci in principiu sa inteleg ca se poate, dar cu mari sacrificii financiare?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Plus in principiu un alt parbriz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti sa-mi trimiti te rog un mesaj privat cu pretul unui asemenea parbriz? Motorizarea e 2.0D, Sau aici, ne-privat, daca nu e nici o problema.

Edited by ironman

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am de ce sa iti trimit pret pe privat, te trimit direct la Ager :) (www.autoglas.ro) - acolo le gasesti si ieftine si ok ca si calitate. Originalul sare de 2000RON probabil.

Edited by Midnight Caller

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am inteles. Cred ca zic pas. Si deci senzori separati care sa fie montati de catre mine/service/reprezentanta/Bogdan G sau echivalent (daca exista)/etc pe parbrizul actual nu exista? Trebuie musai parbriz cu senzorii gata montati?

Edited by ironman

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai exact trebuie parbriz cu suportul pe el pentru senzorul de ploaie,are un locas al lui acolo. Cred ca te complici degeaba cu senzorul.Am avut pe fosta masina si ba mergea prea repede,ba nu mergea ca nu ii cadea lui picatura fix in punctul G(nothing intended Bogdan :D ) si chestii de genul.

Cred mai mult ca sigur ca o sa zici pas si la celelalte optionale pe care vrei sa le pui,pentru ca atunci cand vei auzi cat costa softul pentru ele si nu neaparat piesele in sine pe care le gasesti pe la oricare parc de dezmembri o sa ti se urce sangele la cap. Senzor de lumina nu exista pe C30/S40/V50.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te costa vreo 2000 EUR ce vrei tu, deci daca ai timp si bani, de ce nu?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai am zis in postul precedent ca probabil zic pas. Acum dupa ultimele informatii chiar zic pas, prea mult efort pt prea putin. Intr-adevar, nu sunt senzori de lumina pe modelele astea. Credeam ca Summum are de lumina si ploaie iar Momentum de ploaie. Dar ambele au doar de ploaie.

Dotari Volvo V50

 

No bun. Merci. M-am lamurit cu astea. O sa raman setat pe pilot automat, mi-au dat un pret care sa zicem ca e ok fata de ce am mai citit pe aici. Urmeaza doar sa confirm daca pretul a ramas, si sa-l instalez. Iar computer bord... doar daca e vreo oferta super speciala. Sa dau 300-400 euro pe el, ca sa vad cat si cum consum... mai bine bag banii aia direct in consum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cand folosesc cruise control-ul imi consuma mai mult. Asta de cand am cumparat masina.

Poate e vreo anomalie la mine...

Oricum cu siguranta nu merita 400 euro optiunea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca sa fac un fel de gluma, oricum n-o sa-mi prea dau seama de consum ca n-am computer de bord, si nu stau sa calculez cu pixu si hartia. Fac plinu cand se aprinde becu rosu, si gata. 

In alta ordine de idei, la drumuri lungi imi cam amorteste picioru pe pedala, mai ales ca am cutie automata si nu misc piciorul mai serios decat cand trebuie franat, deci mai putina miscare decat la manuala. Sa nu mai zic ca nu stiu ce e acolo jos, dar imi intra efectiv in picior, in zona gambei si la un moment dat doare. Cred ca marginea consolei centrale sau ceva de genu. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai am zis in postul precedent ca probabil zic pas. Acum dupa ultimele informatii chiar zic pas, prea mult efort pt prea putin. Intr-adevar, nu sunt senzori de lumina pe modelele astea. Credeam ca Summum are de lumina si ploaie iar Momentum de ploaie. Dar ambele au doar de ploaie.

Dotari Volvo V50

 

No bun. Merci. M-am lamurit cu astea. O sa raman setat pe pilot automat, mi-au dat un pret care sa zicem ca e ok fata de ce am mai citit pe aici. Urmeaza doar sa confirm daca pretul a ramas, si sa-l instalez. Iar computer bord... doar daca e vreo oferta super speciala. Sa dau 300-400 euro pe el, ca sa vad cat si cum consum... mai bine bag banii aia direct in consum.

Senzor de lumina adica acela de pe consola bord care iti modifica iluminare pe ecran la audio.La asta faceam referire in postul anterior.

Daca prin senzor de lumini ,faceai referire la faruri pe mod auto fctie de zi sau noapte  atunci nu exista.Nici asta nu a fost "imprumutat"  de la Ford printre altele.

Mai bine folosesti banii in alte scop, cum ziceai...

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aha. Da, ma refeream la cel pt faruri. Cel pt consola de bord il am. Mi se pare ciudat totusi ca cel pt consola de bord nu a fost adaptat/extins si pt faruri, ca in principiu functioneaza cam la fel cred. Si la fel, e aiurea ca nu poate extinde dupa iesirea de pe linia de fabricatie. Tre sa fie un fir ceva pe acolo la care sa se poata conecta traseul electric pt faruri. Zic si eu, prea mult nu ma pricep, o iau doar logic.

Edited by ironman

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parbrizul (saint-gobain) de V50 pentru senzor de ploaie costa 580lei la ager, asta daca te mai intereseaza asa ceva :)

Dar nici mie nu mi se pare o dotare asa de utila chiar daca nu am masina de mult...e prea selectiv senzorul ala, se activează numai la ce picături de apa ii plac lui :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deocamdata am lasat-o in stand-by. Am ajuns la concluzia ca e prea mult efort pt prea putin. Cand o fi, daca va fi, mi-ar mai trebui si "manetuta" din dreapta cu cele necesare pt senzor. Sa nu mai zic de soft, care probabil va fi partea cea mai costisitoare, si pana la urma se aduna prea mult ca sa merite. Poate daca prind o promotie la soft... :o

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now