CrusaderRO

Sfaturi statie radio

4 posts in this topic

Salut,

Va rog frumos sa-mi spuneti ce parere aveti despre urmatoarea statie radio pe care vreau sa o cumpar de la Emag, cu antena si suport separate:

Baza magnetica

Antena

Statie CB

Pretul total: 402 RON. Stiu ca statia aleasa vine si ea cu o antena, dar nu am gasit una fara, si prefer sa-mi vina un singur colet cu toate :) In cel mai rau caz o voi avea de rezerva.

De asemenea, stiti pe cineva din Bucuresti care ma poate ajuta cu o calibrare?

 

Multumesc!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare man. Statia aleasa de tine este excelenta!

Eu am cumparat-o ca moft pt a doua masina si sincer am fost placut surprins de performante... Pe Volvo am un President WALKER dar PNI-ul asta ii cam da na-na la sensibilitate. In schimb, Presidentul se aude mai clar si mai tare. In concluzie, recomand!

Magnetul acelei bazei insa, este de toata jena. Risti sa-ti "plece" de pe masina ( cu tot ceea ce implica: zgarieturi, tabla indoita, etc.)

Despre antena nu stiu ce sa-ti spun, pt ca nu mi-a trecut prin mana. Probabil, calibrata corespunzator "face serviciu" insa din experienta, pot sa-ti recomand ML 145 de la MIDLAND (o gasesti mai ieftin in Dedeman...cam 120 RON).

Pentru calibrat, cu siguranta vei gasi in Bucuresti pe cineva care sa te ajute.

Daca ai totusi drum prin Buzau, cat iei o pauza de cafea, ti-o calibrez cu mare drag! Nu am analizor digital, insa reflectometrul  meu de la  MIDLAND (ALAN KW 520) "stie" multe ...

Daca te pot ajuta cu alte sfaturi, ai nr. meu la avatar.

Bafta! avx ;)

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc mult AVX! :)

O singura intrebare am: ce baza magnetica mi-ai recomanda? (din cate stiu, cu cat e diametrul mai mare, cu atat mai bine... iar alte specificatii nu am gasit la niciuna, si nici mai mari de 160). Mai ales ca obisnuiesc sa circul si cu viteze peste cele legale... ;D

Antena sper sa fie decenta, desi voiam una de 1,6m, dar sunt cam scumpe si rare.

Pentru calibrare am gasit niste "anunturi" insa nu prea am incredere ca o vor face cum trebuie, si nu doresc sa stau de cearta cu ei. Daca n-o sa gasesc, probabil te voi deranja intr-un sfarsit de saptamana!

Edited by CrusaderRO

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa cum ti-am recomandat anterior, mergi pe o "combinatie" MIDLAND:  http://midland.ro/statii-radio/antene-statii-radio/antene-statii-radio-cb/antena-cb-midland-ml145-cu-magnet-120-pl-inclus.html

 

Nu vei depasi cu mult bugetul alocat si este una din variantele "castigatoare".

Oricand doresti, te pot ajuta sa calibrezi antena,  numai sa ma suni cu o zi inainte pt ca sunt insurat cu aviatia... :D

avx.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now