Sign in to follow this  
Followers 0
tehnicdvd

Lichid de frana!(S40II - 1.6D - 2007)

19 posts in this topic

Prin vara, m-am trezit cu un martor aprins pentru cateva secunde, ma avertiza sa fiu prudent la apasarea franei (traducere aproximativa). Am costatat ca de fapt lichidul de frana era la minim. Am completat si totul a fost ok pana acum cateva zile cand iarasi mi s-a intamplat acelasi lucru, lichidul de frana era la minim. Am completat din nou cu DOT 4 dar vreau sa merg si in service să văd pe unde pierd lichid(deocandata n-am vreo explicatie). Vă precizez că la apăsarea pedalei de frana masina raspunde perfect, adica franeaza bine. E totusi ceva ciudat, nu ? Ce parere aveti despre treaba asta ? După ce voi merge in service am sa vin cu cateva explicatii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

S-ar putea sa pierzi pe la cilindrul de ambreiaj, si din pacate trebuie data jos cutia ca sa vezi asta, sau sa te uiti pe sub masina daca nu cumva picura pe la imbinarea dintre cutie si motor.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam asa pare, buba comuna la multe marci insa eu am patit alta mai misto, lichidul nu mai dispare dar pedala se inmoaie dupa ce sta masina iar dupa doua apasari de pedala e ok . Nici nu stiu de unde sa incep cu reparatul . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

De la pompa de ambreiaj care s-ar putea sa scape inapoi in vas lichid,pe langa pistonas.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gata. Am  fost în service și am găsit defect etrier stanga spate - lichid la greu acolo! Preturi de la 600 la 1200 lei. Recomandari ? Mă gandesc si la o piesa second, gresesc ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sh recomand eu

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gasesti SH grupa mare. Pe spate nu cred ca sare de 150 lei

Share this post


Link to post
Share on other sites

La v70 am luat pe fata la 50 lei buc (am luat 2 sa am de rezerva :p) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

La v70 am luat pe fata la 50 lei buc (am luat 2 sa am de rezerva :p) 

Corect, insa S40 este ceva mai nou si piesele un pic mai scumpe. La P2 ai S60 2000-2009, V70/XC70 2000-2007, S80 1999-2007. Toate au cam aceleasi motoare si mecanica

Share this post


Link to post
Share on other sites

cu 100 am cumpărat, piesa data jos de pe volvo, deci originala. Urmeaza sa o montez.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am schimbat etrierul, cel vechi mustea lichid pe langa garnitura din piston. Stiu că se poate reconditiona. Rezolvat totul cu 179 lei!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma bag si eu un pic in discutia asta, dar pt alta intrebare: are ceva daca nivelul lichidului de frana in acel rezervor micut este peste MAX? La mine e V50, 2.0D 2009

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu are nicio problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bun. Am scapat de-o grija. Inca o  intrebare: se pot regla franele astfel ca pedala sa prinda mai sus? Mi se pare ca trebuie sa apas cam mult sa simt ca franeaza, dupa ce am schimbat placutele iar inainte prindea sus de tot. Am fost la Volvo, n-au gasit nici o problema, au facut testare de frane si telescoape la statia itp, au iesit excelent, dar parca as vrea un pic mai sus sa prinda frana. Ei au spus ca nu se pot regla, desi inainte, cum ziceam, prindeau sus de tot, atunci avand placute cu uzura 90%. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ai cum sa o faci sa prinda mai sus decat prin aerisire. Daca e totul aerisit, inseamna ca fie sunt placutele mai tari, fie inca nu s-au pasuit inca pe disc. Daca vrei frane dupa mai putin de 1000km de la schimb, vrei degeaba :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aha, atunci mai astept. Am deja peste 1000 de km facuti de la schimb, dar poate mai trebe. Uneori, dar fara sa gasesc un "pattern", parca prinde mai sus, insa nu pt mult timp, iar imediat dupa aceea revine la "normal". 

Edited by ironman

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 11/19/2015 at 10:17 AM, Dan Untea said:

Gata. Am  fost în service și am găsit defect etrier stanga spate - lichid la greu acolo! Preturi de la 600 la 1200 lei. Recomandari ? Mă gandesc si la o piesa second, gresesc ?

Fix problema asta am avut-o și eu. Pierdea lichid pe la etrierul stânga spate.

Ca rezolvare, mecanicul a recondiționat etrierul, operațiune care a costat foarte foarte puțin (kit de reparație etrier).

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 17 ore, Kronborg a spus:

Fix problema asta am avut-o și eu. Pierdea lichid pe la etrierul stânga spate.

Ca rezolvare, mecanicul a recondiționat etrierul, operațiune care a costat foarte foarte puțin (kit de reparație etrier).

A schimbat garnitura/garniturile și astfel a devenit ca și nou, restul este numai metal.

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, Dan Untea said:

A schimbat garnitura/garniturile și astfel a devenit ca și nou, restul este numai metal.

Eeexact :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0