Sign in to follow this  
Followers 0
Tarba Andrei

Volvo S40,1.6D,problema motor.

9 posts in this topic

Salut,

Numele meu este Andrei,lucrez in Cluj,zalauan de origine,am achizitionat un Volvo S40 din Germania in vara.

Am o problema cu ea,dupa ce ies din oras,la drum mai lung ,dupa vreo 30 de km,pica turatia in bot si mi se opreste masina.Dupa asta,mi se intampla asa din 5 in 5 km,nu se mai tureaza mai sus de 2000 de ture.Insa,daca o opresc si o las sa stea 5-10 minute,mai merge vreo 20 de km si dupa aia incepe iar.Am fost la vreo 2-3 mecanici pana acum,nu i-au dat de cap niciunul.

Ce poate fi?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merg pe ideea ca ar fi posibile cauze la DPF infundat bine.Acum  daca nu ai dat mai multe detalii  nici ca pot spune mai multe ,decit ce am banuit ,mai cu seama ca nu ai spus daca ai erori in bord  ori ba.Altfel ,fa bine si pune un tester ca este greu pe ghicite.

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Senzor presiune in rampa, parerea mea. Daca esti din Cluj, ia legatura cu Oliver (volvo 244) si o sa te ajute el cu diagnoza sau reparatia. Sau in Zalau cu Sandro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am nici o eroare in bord.La ultimul tester la care am fost mi-a zis tipul respectiv de la Autonik Cluj :too low fuel pressure,iar dupa persista o eroare cu fault signal de la DPF,adevarul e ca nu avea DICE.A zis ca s-ar putea sa fie ceva injector,dar nu e sigur.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1.Filtru de motorina .

2. senzor presiune rampa injectie

3. regulator pompa inalta presiune .

ca sa nu schimbi nimic de-amp... ai nevoie de testare cu vida-dice

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vorbit cu Sandro.Il sun spre sfarsitul saptamanii.Revin dupa ce imi pune testerul pe ea.

Edited by Tarba Andrei

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intr-adevar filtrul de motorina.Am pus unul de Bosch.Merge brici acum.

Mi-am schimbat mecanicul.

Va salut!

Edited by Tarba Andrei
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0