summum

2,3 prezoane stricate volvo v50 2005 2.0d

8 posts in this topic

Are cineva sau stie de unde sa cumpar 2,3 prezoane(surub) sa le schimb si eu pe fata că nu mai las in viata mea pe cineva sa imi schimbe rotile ca ii doare in bască daca pun piulita gresit pe prezon :((

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne uitam azi pe la atelier ca stiu ca recuperasem cateva din niste rulmenti

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca rulmentul e vechi mai bine schimba l cu totul, si eu am avut pb asta si, ca sa scoti prezonul trebuie sa dai jos rulmentul din fuzeta (presa), sa il iei la ciocan, apoi sa inlocuiesti prezonul..iar ciocan (si nu stiu cat de bine ii face). Multa munca pentru nimic.

Zic si eu

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am reusit sa il schimb pe spate fara a da jos rulmentul am dat jos decat roata si daca esti atent poti sa il schimbi , iese foarte usor , iar la montare eu am folosit roata de rezerva prima data ca sa il trag si dupa am pus janta de aluminiu .

Din pacate numai am prezoane . 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am eu 5 bucati in pahar. :)

Cum tineau batranii placa dentara ... :D

 

 

*mai degraba se strica piulita decat prezonul.

Edited by Dinoco
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai asta seara imi fac revizia la masina , am sa verific daca se poate scoate prezonu fara sa mai dau jos rulmentu. Daca nu merge, mai astept  pana se strica rulmentu si il schimb cu totu. Daca totul e in regula si as putea sa il scot, revin sa te scap de ele Dinoco. Multam baieti pt raspunsuri !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am reusit sa imi fac revizia, dar pana la urma am nevoie de 3 prezoane pt jante de aliaj presupun ca sunt mai lungi ca cele de tabla si 3 piulite tot pt jante de aliaj. Dinoco cum luam legatura?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema rezolvata! Am schimbat prezoanele desi multi spun ca se schimba ansamblul rulment cu totul ,prezoanele rupte sau stricate se pot schimba pe loc fara a depresa rulmentul.    Cum se face : demontati roata, etrier, disc apoi cu un ciocan loviti in capul prezonului nu foarte tare ca iese usor. Dupa ce a iesit cu un flex mic taiati  o parte din marginea tesita a prezonului ca sa puteti sa il dati afara, ansamblul nu permite prezonului sa iasa fara aceasta mica taietura in capatul tesit al acestuia. Dupa ce l-ati dat afara, puteti pune alte prezoane de dimensiune similara M12x1,5 de preferat la aceeasi lungime cu cele originale.Eu am pus unele de ford transit noi(puteti gasi si sh sau de ford focus2) care erau mai lungi dar le-am scurtat cu flexu la lungimea dorita.Tineti cont de lungime daca aveti jante de aliaj. Cum se monteaza prezoanele cele noi : la fel ca cele vechi si la acestea se face o crestatura la capatul tesit pt a permite intrarea prezonului pe langa ansamblu in gaura acestuia(acea crestatura nu afecteaza cu nimic prezonul). Dupa ce l-ati crestat si l-ati bagat in gaura puneti mai multe saibe si insurubati piulita pana cand prezonul se trage complet pe canal pana la capat. Gata, repetati procedura daca aveti mai multe prezoane stricate. Eu am avut 4 :( , dar s-a rezolvat neasteptat de usor. :) Spor la treaba!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now