volvo

probleme faruri

73 posts in this topic

Cat tine un xenon original? Eu le am de 3 ani si sunt OK. O durata medie de viata?

Share this post


Link to post
Share on other sites

A! Merg tot timpul cu ele aprinse. Fostul proprietar la fel ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Victor, un bec fie el original sau nu tine maxim 2000h, dupa 1000 ore de functionare deja sunt chioare, adica 1/2 din intensitatea originala.

@Volvo, daca ai xenon OEM ai bec D2R, daca ai xenon aftermarket ai H7.

Share this post


Link to post
Share on other sites

si cum stiu daca e OEM sau after market?

masina mea a fost adusa din franta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ridici capota, si te uiti deasupra farului (pe ranforsarea metalica) trebuie sa ai un abtibild galben pe care sa scrie WARNING HIGH VOLTAGE . De asemenea acelasi abtibild galben trebuie sa fie si in spatele farului pe capac . Daca ai acele abtibilde inseamna ca ai xenon de fabrica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

m-am uitat si este acel abtipild galben: deci inseamna ca farurile sunt din fabrica. deci, cum fac rpst de un bec?

Share this post


Link to post
Share on other sites

m-am uitat si este acel abtipild galben: deci inseamna ca farurile sunt din fabrica. deci, cum fac rpst de un bec?

De la magazin ?  :D  De oriunde le-ai cumpara ar fi bine sa le schimbi pe amindoua odata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@VOLOV Le poti cumpara de la un magazin care are becuri D2S/R . Daca ai nevoie de becuri da-mi un PM si iti spun un pret, nu este frumos sa-mi fac reclama aici .

@Volvo 16, nici in Germania nu gasesti becuri xenon la orice magazin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@VOLOV Le poti cumpara de la un magazin care are becuri D2S/R . Daca ai nevoie de becuri da-mi un PM si iti spun un pret, nu este frumos sa-mi fac reclama aici .

@Volvo 16, nici in Germania nu gasesti becuri xenon la orice magazin.

Ma refeream la un magazin specializat de piese auto evident. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu gasesti la toate magazinele de piese auto. Gasesti numai la ASPAD, AUGSBURG si AL PADRINO. La Augsburg un bec D2R costa 250RON :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vrut sa-mi schimb si becul de ep partea dreapta.

Asa ca am mers la bosch car service pentru a comanda un bec. Mi-au spus ca trebuie sa vada mai intai codul de pe un bec pentru a putea comanda, asa ca i-am invitat sa scoata bwecul ars din far. S-au chinuit o jumatate de ora si n-au reusit, iar in cele din urma au spus ca pt. Inlocuirea unui bec trebuie sa fie dat farul jos, pentru ca pozitia este foarte incomoda si altfel nu se poate.

Asa e ? sau este vreun alt secret ? trebuie poate altceva demontat mai intai ? asa de prost au gandit cei de la volvo aceste masini incat daca mi se arde un bec la drum, eu sa nu pot sa-l schimb ?

Ma indoiesc… ; dar poti sa stiii….

Deci, cum se schimba becul ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dai bara jos, dupa care dai farul jos. Asa este la majoritatea masinilor cu xenon de fabrica, s-a ales acest sistem pt ca la xenon trebuie sa umble numai personal calificat. Nu este bine sa umble oricine acolo, este scris si in manualul utilizatorului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@VOLOV Le poti cumpara de la un magazin care are becuri D2S/R . Daca ai nevoie de becuri da-mi un PM si iti spun un pret, nu este frumos sa-mi fac reclama aici .

@Volvo 16, nici in Germania nu gasesti becuri xenon la orice magazin.

imi dai un numar de telefon?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am cumparat doua becuri de la Bogdan G cu 100 ron bucata. Le-am montat si se pare ca sunt foarte bune. De vazut se vede foarte bine si sper sa tina o perioada de timp rezonabila. Trebuie sa va spun ca in magazinele specializate nu am gasit becuri sub 480 ron bucata. Deci cred ca Bogdan face o treaba buna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dap, subscriu, sunt becuri mai chinezesti de la Tzom-Ping, dar au lumina buna si cel putin la mine rezista din Mai...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Midnight, te bagi in afacerile lui Bogdan ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am si eu o problema cu un bec de pozitie.Le-am schimbat pe amndoua dar in continuare imi apare eroare -58 pe bord(bulb position falure) sau ceva de genul asta .Cum se poate reseta pls?

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca ai pus leduri, la unele tipuri cu o rezistenta de 1k.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Volvo ai 12 luni garantie la becurile de la mine, deci orice problema dai tel si se rezolva :D

@Victor  Alex nu se baga peste mine este client de-al meu :D

@Mugurata ce becuri ai pus?  W5W normal sau W5W LED ?  Vezi ca bec pozitie nu inseamna numai in fata, ai si in spate becuri de pozitie, ai becuri si la nr .

@ursule nu mai da informatii din casa ca te trag de parul ala lung al tau :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Normal exact ca cele care erau.Nu stiu firma dar astea noi sunt Narva

Share this post


Link to post
Share on other sites

In rest le-am verificat pe toate celelalte si sunt ok,sau eu nu am vazut sa fie vreo problema

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ca in spate ai cate 2 becuri pozitie pe fiecare stop in parte. Verifica sa mearga toate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok am reusit. le-am mai scos odata pe cele pe care le-am schimbat si le-am pus la loc si acum s-a sters mesajul.THANKS ALL

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now