Sign in to follow this  
Followers 0
rere

Scârțâit dreapta spate - o părere?

11 posts in this topic

Salutare tuturor!

De vreo 2 zile tot aud un scârțâit/troncănit groaznic în partea din dreapta spate, când trec peste denivelări sau când plec de pe loc. Astăzi, după ce am mers cu mașina la muncă, nu am mai suportat așa ca m-am uitat să văd de unde se aude. Am atașat un scurt videoclip în care se aude sunetul cu pricina, sunet reprodus prin aplicarea unei forțe (n.b: lăsat cu toată greutatea) pe aripa dreapta spate. Mi-e clar că trebuie să o duc la service, aș vrea doar să știu la ce să mă aștept și/sau dacă sunetul vi se pare familiar. Mâine plec la drum cu ea spre România, cred că v-a trebui să îndur sunetul ăsta tot drumul (nu mai am când să o duc la service) :(

Mulțumesc și... "La mulți ani!",

Radu

2015-12-28_12.04.49.mp4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate mie nu-mi deschide cu nici un player, filmuletul tau (si am incercat cu 4)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu unul nu-mi dau seama ce ar putea sa se auda. Vezi protectia de plastic de la amortizor daca mai este la locul ei si in zona arcului, daca nu este ceva care freaca. Daca si troncane la gropi, poate fi si amortizorul dus, sau flansa amortizorului. Ca sa vezi flansa, trebuie sa scoti tapiteria din portbagaj

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Ionut, multumesc pentru raspuns. Imi cer scuze ca raspund asa tarziu, fix ieri m-am intors din Romania si nu am prea avut acces la net pe unde am umblat. 

Ideea e ca a 2-a zi dupa ce am deschis topicul, fix cand trebuia sa plec spre Romania, sunetul a disparut. Pur si simplu, dintr-o data, nu a mai scartait. Nici acum, dupa ce am condus cam 1200 de km prin Romania, pe tot felul de drumuri care de care mai proaste (plus cei 2400 de km dus-intors Polona-Romania), sunetul nu a mai aparut. Avand in vedere astea, am decis sa nu o duc (inca) la service, asa ca misterul ramane ne-elucidat, cel putin pana data viitoare.

Rog un admin sa inchida sau sa stearga acest topic.

Numai bine,

Radu

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Freaca prima spira de la arc de suportul de arc/flansa. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Freaca prima spira de la arc de suportul de arc/flansa. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua, aceeasi problema a aparut si la mine, un s40 din 2001. am consumat doua spray-uri wd40 pe toate bucsele dreapta spate, am slabit suportul flansei din portbagaj, si am gresat cat am putut pe acolo inclusiv amortizorul si arcul . nici o ameliorare...precizez ca tirantii scurti, bucsele antiruliu si bietetele antiruliu spate sunt noi. nu troncane , doar scartiae rau de tot si extrem de enervant. sunetul este identic cu cel din filmeletul postat de rere. daca stiti ceva solutii pentru remediere sunt binevenite, ca eu nu stiu ce sa ii mai fac . Multumesc !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ca la S40/V40 au prostul obicei sa se rupa arcurile spate. Vezi sa nu ai o spira pe rupte sau rupta deja si sa scartaie de fapt insusi arcul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc de raspuns, dar am tras de arc, l-am ciocanit si pare intreg si fara spire rupte....

Share this post


Link to post
Share on other sites

problema rezolvata, tot zgomotul a fost de la bieleta antiruliu de pe dreapta spate.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0