Sla

Sfat achitizie volvo s40

36 posts in this topic

Paulica...vezi cum tevalegi cu un DSG de la VW, prima varianta, sa vezi ce te mai distrezi :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stai bre ca vorbesc de masini mai din zilele noastre si in nici un caz de phase 1 indiferent ce marca ar fi ea ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa dea domnu sa fie ok, ca la banii astia nu as alege 1.6d cu toata cutia aia manuala, le-am condus pe ambele, nu se compara, mai exista cineva pe forum care conduce o automata d5? 

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 oră în urmă, Sla a spus:

Sa dea domnu sa fie ok, ca la banii astia nu as alege 1.6d cu toata cutia aia manuala, le-am condus pe ambele, nu se compara, mai exista cineva pe forum care conduce o automata d5? 

Dinoco.

Mr. Fresh , de cand am automata m-am indragostit , fie ea geartronic cu 6 trepte , o ador , daca face probleme , o schimb ... aia e . Ce pot sa zic ii schimb uleiul si doamne ajuta .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te inteleg perfect si iti dau dreptate! Sa te bucuri de ea in continuare,fara evenimente,la fel si celolorlati colegi!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc, tocmai am achizitionat-o.

Ruleaza superb, doar cateva minore inlocuiri de consumabile si e good to go. D5 power :)

Btw, e ok daca imi arata pe consum instantaneu 30 si ceva 40 pe urma scade si tot asa? are legatura cu dpf-ul acela ?

Oricum ma mai documentez, stiu ca se regleaza media din bord de consum dupa cateva sute bune de km.

Astept pareri, multumesc!

V-am atasat si o poza

 

IMG_0064.JPG

Edited by Sla

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu te calici la poze,arata si cu interiorul ceva. 

Cu consumul nu iti face griji,poate sa arate si 99,9% consum in functie de cat de tare pleci de pe loc. Media din bord o poti reseta ori de cate ori vrei din butonul de pe maneta. 

Daca as mai fi in situatia sa imi iau un S40 acum cu siguranta as alege un D5 fara echivoc. Sa te bucuri de ea!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Vita_Fresh mersi frumos, da, ai dreptate desi la cel per 100 de la 9 s-a dus la 12, poate aia o fi. Oricum o duc la service sa-i fac tot ce trebuie.

Am atasat si cu interiorul :) 

 

IMG_0068.JPG

Share this post


Link to post
Share on other sites

Frumos si ingrijit! Spor la intretinut culoarea. 

Daca acea si un Premium Sound era belea!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Vita_Fresh da, dar nu ma deranjeaza si cum se aude asta standard :D sunetul motorului e tot

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 5 ore, Sla a spus:

@Vita_Fresh da, dar nu ma deranjeaza si cum se aude asta standard :D sunetul motorului e tot

Pana se incalzeste la jumate consuma mult , dupa ce s-a incalzit daca ai 30 in bord (si nu esti cu pedala in fund) posibil sa se regenereze , ai un topic despre regenerare , predominant despre d5-ul meu de pe v50(singura diferenta este ca e manuala). 

Sa te bucuri de alea 5 pistoane cat mam bucurat si eu :D aaa si era sa uit de turbina , care te face sa te simti ca  intr-un avion .

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now