kramerik

vibreaza cureaua alternator

4 posts in this topic

salutare baieti!volvo v40 td 1.9 din 1998.

mi-am schimbat cureaua "alternator" cam dupa 8000km pt k a inceput sa se rupa pe margini.dupa ce am schimbato si acum am observat k imi vibreaza puternic in partea de jos.dupa parerea mea vibratiile par sa provina de la fulia de jos a axului vibrochen.am fost la casa volvo si mi-au zis k fulia cu pricina poate sa ajunga pana la 200 euro pt k ar fi cu ceva cauciuc pe deasupra......in fine.imi puteti spune va rog cu ce ar putea fi schimbata sau remediata?

post-1153-12877847667704_thumb.jpg

post-1153-12877847670357_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uzura accentuata la cureaua de accesorii (include alternatorul) , de obicei se datoreaza proastei functionare a unuia dintre accesoriile antrenate. Adica rulmenti de fulie sau componente angrenate.

De cele mai multe ori, se aude si un zgomot sporadic, destul de subtil ce indica acest fapt.

La un moment dat cureaua se rupe sau se gripeaza unul dintre accesoriile antrenate de ea, fapt ce duce tot la ruperea curelei.

Eu am patit acum ceva timp...

Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

tot in legatura cu cureaua de alternator...cam cat costa in tara ? si in legatura cu sunetul ala sporadic....eu aud la motorul meu un sunet( ca si cand ar vibra ceva sau ar freca) la o distanta de cateva secunde de cand se opreste si incepe iar....si sunetul tine doar cateva secunde, si cand mi-am schimbat cureaua de distributie cei de la service mi-au spus ca ar fi bine sa imi schimb cureaua de la alternator ca e tare uzata. credeti ca de la curea e sunetul ala/ si cam cat costa cureaua in tara ca aici in SUA pot sa o iau la 40 dolari si nu stiu daca e pret bun sau nu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sa nu fie vvt-ul(ala cu maraitul sporadic)

cureaua ii cam acolo pretul daca iei pe furnizor bun;

pe mai ieftin ii undeva la 70-80 lei (dayco)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now