Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

luciosu

Intentie de cumparare V40 -2015

7 posts in this topic

Salut. Sunt interesat sa achizitionez un V40 an 2015 de la Primus. Mai jos este link-ul

http://autovit.ro/anunt/volvo-v40-ID7GfUSL.html#6db2963ffc

As vrea sa aflu pareri pro si contra, daca se poate. :)

 

Mentionez ca momentan am o Lancia Delta, cumparate de noua, cu vreo 40k km si fara nicio problema, e condusa mai rar. ZIlnic imi folosesc VW Scirocco, 1.4 Tsi 160 cp benzina, la 80k km.

 

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, 

V40 este din punctul meu de vedere o super masina pentru oras - fasneata, comoda, monovolum usor de parcat. Se pare ca are si tuning motor de fabrica - Polestar. Eu zic ca este o achizitie buna - mult succes!

Ce motorizare are? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

S40-ul ala il iei daca vrei sa treci neaparat la patru portiere si motor diesel. O sa ai consumul sensibil mai mic insa si nevoia de a o scoate la drum lung pentru regenerare (cred ca toate sufera de asta). 

Pentru oras eu nu as lua diesel. Dar asta e pur personal. 

@maverick motorul e 2.0 diesel. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, si eu cred la fel ca jules - ca si masina strict de oras, ar fi ideal un motor cat mai mic benzina. 

Daca ar fi si de iesit din oras, atunci un diesel ar fi mai potrivit. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

intr-adevar... stiu problema cu DPF.. nu cred ca ma deranjeaza foarte tare. Masina din link e inca in garantie pana in 2020. Benzinarele consuma mult in Bucuresti, a mea e 1.4 TSI 160 CP cu turbina si compresor si sub 12 nu scap. Ma intereseaza si cuplul. 

Alta intrebare: se poate face retrofit pt Navigatie sau Sensus, cum s-o chema

Share this post


Link to post
Share on other sites

GTDI-ul de 1,6 nu consuma asa mult in Bucuresti, se multumeste cu 10% iar un 1.6 TDCI consuma cam 8% deci diferenta reala este de 2 litri la 100km. 

La GTDI sunt probleme cu ambreiajul si destul de prematur iar la TDCI sunt probleme cu volanta dar dupa multi km si cu injectoarele dar macar sunt ieftine. 

Una peste alta eu as alege benzina, este mult mai misto si cu mai putine batai de cap . 

 

Nu se poate pune navigatie daca nu are masina. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 2/2/2016 at 4:50 PM, luciosu said:

intr-adevar... stiu problema cu DPF.. nu cred ca ma deranjeaza foarte tare. Masina din link e inca in garantie pana in 2020. Benzinarele consuma mult in Bucuresti, a mea e 1.4 TSI 160 CP cu turbina si compresor si sub 12 nu scap. Ma intereseaza si cuplul. 

Alta intrebare: se poate face retrofit pt Navigatie sau Sensus, cum s-o chema

Nu stiu de "problema" cu DPF - se regenereaza automat nu ai treaba cu el. Esti sigur ca masina are garantie pana in 2020? Verifica daca exista cei 3 ani de garantie extinsa. Cuplul este bun - intre 280 - 400 Nm - eu personal as alege D4 400 Nm / 190 HP. 

Vizavi de upgrade vezi aici: http://accessories.volvocars.com/en-ro/V40(13-)/Accessories/Document/VCC-473764/2016

Share this post


Link to post
Share on other sites