AndreiCristea

Masina mea S40 2001 - Istorie

12 posts in this topic

IMG_20160212_152603.thumb.jpg.f0df2ef5b4

Salutare tuturor,

Povestea ei a inceput prin 2008, abia imi luasem permisul si eram in cautare de o masina.Aveam 3 variante, un A4, un seria 3 si s40-ul(2001 - 2.0-136Cai) asta care era prin Covasna.Mergand pe premiza ca A4 este o masina foarte comuna, seria 3-ul.....nu vreau sa zic nimic, am ajuns la concluzia ca s40-ul m-i se potriveste.Am intrat pe forum aici am cautat cateva pareri despre ea si am ajuns sa cred ca este fix ce caut.Cat stateam eu nehotarat sa o cumpar sau nu mi-a scris MIDNIGHT un pm cum ca mai este cineva pe forum care vrea aceasi masina.

In momentul ala m-am hotarat si am fost sa o cumpar.Am fost, am luat-o apoi a urmat o lunga serie de mistori cu privire la adresa mea din partea prietenilor.(masina de oameni serios, a venit cu batraneasca etc).Trecand peste aceste aspecte am folosit-o cu drag zi de zi.

Spre rusinea mea a fost o masina deloc ingrijita....la modul deloc....am sarit toate bordurile posibile din Bucuresti cu ea, am alergat-o pana ii sareau pistoanele, a troncanit si bocanit articulatia 1 an de zile pana am schimbat un pivot, a mers cu 1 litru de ulei (nu stiu exact cat timp pentru ca nu verificam), am schimbat distributia la 180.000km in conditiile in care nu fusese schimbata niciodata, am hartanit-o in ultiumul hal.Cu toate astea masina chiar a tinut si tot ce a cerut a fost articulatii si ulei.Intr-un final avand si un Opel Astra pe mana si un Golf am cam uitat de ea si ajunsese sa fie folosita doar pentru a fi rupta in gura.Am intrat cu ea intr-un stalp de beton, ce a dus la spargerea spoilerului fata plus far.....am mers cu ea 2 ani de zile in starea respectiva.

In Decembrie 2016 ma hotarasc sa imi iau masina, ma uitam dupa un Passat sau un Audi A4(2005-2006) in timp ce ma uitam am ajuns la concluzia ca nici o alta masina nu ma va tine cat a tinut "junghiul" asta.Asa ca ma hotarasc.....ok o refac.....clar o refac.....si asa a inceput haosul.

Masina avea xenon chinezesc pe ea, articulatia varza, niste jante patrare, julita, zgariata, ruginita, gaurita, tot ce era mai rau.....dar nu ma las...mi-am pus ambitia cu ea.

Am sunat dupa piese.....ajung la parcul de dezmembrari din Iasi(foarte ok oamenii), incep prin faruri, cateva plastice lipsa, pompa de servo, jante originale de Volvo dar pe 16".

Ajung in service....montaje, chinuieli,instalatie electrica usor refacuta , apoi tinichigerie, agitatie, nopti pierdute langa ea sa devina din nou dreapta.

Dupa aproximativ 1 luna masina din punct de vedere al mecanicii plus tinichigeriei era gata......vopsit sau colantat..ultima idee.....ganduri multe...idei impartite......trag o concluzie.......colantare sa o pot schimba odata la 6 luni sau 1 an.(chiar daca voi fi criticat mie m-i se pare ok decizia de a colanta o masina)

Masina acum nu este inca 100% , ma voi ocupa si de interior (retapitare si curatare).Dar momentan poate vi folosita zi de zi.....si.....inca....mai atrage priviri pe strada.

Cam asta a fost povestea masinii, nu am poze cu ea cand era hartanita.....probabil unii din voi o mai stiti de prin oras(Nu stiu cate s40-uri erau alergate in cel mai rau hal).

Am atasat si cateva poze....cum mai gasesc mai pun.

IMG_20160130_183610.jpg

IMG_20160130_183616.jpg

IMG_20160208_222017.jpg

IMG_20160208_222123.jpg

IMG_20160208_222839.jpg

IMG_20160212_184207.jpg

IMG_20160216_091635.jpg

IMG_20160216_091652.jpg

IMG_20160216_091715.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu unul te-am tot vazut prin zona Mihalache si arata inca bine masina :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum arata cum trebuie, arata jalnic....era lovita, zgariata...obosita.....

Am intinerit-o putin.Inca am o problema cu jantele, imi atinge pe spate cu 205/55/16 (masina va mai fi incarcata din cand in cand).Voi pune 50-uri.

Datorita tie a ajuns masina in posesia mea :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Man ma bucur tare ca am avut o "vina" in achizitie. :) Poate voi reusi si eu sa compun o povestioara despre baba mea cu care te-am plimbat atunci si cu care nu mai are acum nicio legatura (are 260HP, 370Nm si cutie manuala) :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Frumos.Inca am martorul de airbag aprins :)))))) ii fac de 5 ani in curand

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apropo, inca sunt deschis la sugestii in ceea ce priveste partea estetica exterioara.Daca aveti ideei de mici detalii sunt deschis.Singura rugaminte ar fi ca look-ul sa ramana unul elegant, nu sportiv.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce sa-i mai faci, ca arata excelent batrânica!

Bucura-te de ea in continuare caci e o masina foarte buna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am o problema cu lucas-urile din spoiler...merge doar unul....becuri noi la toate :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai vezi daca iti vin 12V in mufa cand pui pozitiile. Daca nu, ia-o in sus pe fire :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sambata ma duc la garaj sa verific asta.Astept povestea cu batrana :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa rezolvat...nu se poate =))))))) Nu imi vine curent pe fire, dar siguranta este buna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now