Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Iulia

Cumpăr Volvo c30

78 posts in this topic

Recunosc ca si eu-s de acord cu Dinoco, si din cauza aceleasi masini. D5 + automata este super. Cutiile AISIN (adica cele de pe c30) sunt si super rezistente. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am condus automata,  dar nu  Volvo, de fapt nu am condus     deloc volvo. Ce înseamnă "super rezistența" ? Eu înțelesesem ca dacă se întâmpla cv cu cutia     automata îți convine mai mult sa schimbi mașina decât sa o repari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E restenta pe dreaqu :)))) E una din cele mai proaste cutii din punctul meu de vedere.

AW50-42LE da, aia bulletproof. AW50-x e sensibila ca naiba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parerea mea : nici o cutie automata nu e for life (nici cele manuale nu sunt ! Dar se strica mai rar), toate se strica daca nu sunt urmate recomandarile producatorilor : schimb de ulei la x-km . Problema la volvo este recomandarea de a schimba uleiul ! 

 

Dar poti testa cutia foarte simplu (o incingi bine si vezi daca smuceste sau nu) daca o cumperi, ii faci un schimb de ulei si ai sanse mici sa iti creeze batai de cap pe viitor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O a2-a problema este ca nu se repara cutia la reprezentanta (ei schimba cutia!) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mulțumesc pt răspunsuri !

Asa auzisem si eu, ca se poate prelungi viața cutiei o perioada dar tot la schimbat se ajunge..nu știu prețurile, dar dacă mai multe persoane fug de asta, bănuiesc ca nu este chiar accesibila financiar, nu ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai se poate prelungi viata spre 400-500 k km . Nici o manuala nu mai schimba ca in tinerete la peste 500 k km . 

Pretul presupun ca e peste 4000euro pt. o cutie noua . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cutia si fara schimb merge 200-250k km

Share this post


Link to post
Share on other sites

6000 cu piesa veche la schimb to be exact

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da... e naspa cu automata. Un swap la manuala car ar costa? Cutia manuala e in jur de 8 milioane... mana de lucru + soft ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 6 ore, McCIUKEN a spus:

 

Nu mai deste vremea lu'  mercedes w124 sa faci swap la cutii. Pe langa cutie, volanta, ambreiaj, timonerie, pedale si modificari la o parte din instalatia electrica, trebuie modificat softul in cem, ecm, abs si bord. Deci.... nici o sansa

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

TF80-u e la acelasi pret ca aw50 ? 

Share this post


Link to post
Share on other sites
6000 cu piesa veche la schimb to be exact

6000€ la tine?

Sent from my iPad using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dap, nu mai tii minte ca m-ai intrebat tu la un moment dat ? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si ai bonus si un Logan pe benzina, la banii astia :D

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Motoarele care le-as cumpara eu ar fi urmatoarele: 2.4i Volvo B5244S4; D5-ul sau T5-ul. Pentru ca sunt motoare facute de Volvo si sunt motoare care au o istorie in spate. Motoare de Mazda nu as lua, NU DIN CAUZA ca nu ar sti japonezii sa faca motoare. Nu as lua pentru ca dupa legendarele Toyota Corolla si Honda Accord, japonezii au inceput sa calculeze viata motoarelor. Iar un motor care e garantat X Km de japonez, pai nu o sa aiba nici cea mai mica problema in aia X Km, dar o sa se strice sigur dupa inca 15 000-20 000 de km.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna seara,

Ce părere aveți despre acest c30 ?

An 2007, 165.000 km, 2.0 diesel 136 CP, EURO 4, xenon, clima, jante aliaj, incalzire scaune, ultima revizie la 135.000 km, carte service.

 

 

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina ca masina.. Da' tu ai vazut cat e taxa? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, Mihai933 said:

Masina ca masina.. Da' tu ai vazut cat e taxa? :D

Poate o are platita :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

De obicei masinile din Hamburg au taxa de prima inmatriculare romaneasca platita. :D

Acum 3 ore, P a spus:

Poate o are platita :D

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 minutes ago, Mihai933 said:

De obicei masinile din Hamburg au taxa de prima inmatriculare romaneasca platita. :D

 

:):):) , am vazut ca nu are numere romanesti, dar poate a fost inscrisa :D zic si eu B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am văzut cât e taxa..masina (cu tot cu taxa) ar costa 6000-6500 EUR..

Share this post


Link to post
Share on other sites