Balas Dan

cap planetara

14 posts in this topic

Salut am si eu o mica problema cu cappul de la planetara stanga , cel dinspre roata , am mers la vreo doua piese auto si mi`au zis ca nu au numai planetara  cu totul (asta ar fi 2400 de mil ) , stie cineva ce se potriveste acolo ?

 

ps: volvo s40 1.6 diesel 2006.

Edited by Balas Dan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, alta planetara. Poti sa mai mergi la 20, tot la planetara o sa ajungi din pacate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa ceva mai rar....Toate vin împreună ,bine le-au gândit....oringurile  alea mici de guma de la returul de la injectoare vin doar cu totul ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact. E un Ford Focus cu motor de Peugeot si cutie de D-zeu stie ce, nu e vina lu' Volvo....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se pare ca a găsit cineva ceva cap de planetara ,revin cu un update  după ce o sa o monteze ,o sa va dau și numele acesteia dacă o sa fie ok .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ar fi super, multumim !

Share this post


Link to post
Share on other sites

M.C. din cate stiu exista kituri de reparare a capetelor de la planetara sau pt s40 nu este?

Share this post


Link to post
Share on other sites

De ford focus nu merge? Ssu nu se gaseste?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ia vezi, e si livrabil capul ala zacky ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 37 minute, Midnight Caller a spus:

Ia vezi, e si livrabil capul ala zacky ?

N-am eu nevoie de el ca aflam. Poate sa ia codul si sa caute in alta parte sau sa dea comanda pentru el. Important este ca exista.

ps: La astia trebuie sa dai comanda pe site, sa te sune un operator dupa 1-4 ore si sa iti spuna ce si cum. Am trecut prin asta acum 3 zile cu amortizoarele la s80.

Edited by zack

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai avut dreptate M.C nu exista separat ,ci  doar planetara întreaga. Ceea ce a postat colegul mai sus ,referitor la acea piesa ,exact același model mi-a fost comandat și mie și nu potrivește ,deci....doar întreg. ..

 

Mulțumesc pentru răspunsuri. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru reconfirmare, probabil in 9 ani de cand vand piese oi fi invatat si eu cate ceva ;-)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut!

dupa ce am schimbat un rulment, din cauza unui zgomot care venea de la roata dreapta fata, am constatat ca problema nu s-a rezolvat; am mers la un alt service auto si dupa cateva teste, mecanicii au ajuns la concluzia ca de vina este capul de planetara; mi-au recomandat sa-l schimb; am cautat acest capat de planetra la mai multe magazine de piese auto din Pitesti si l-am gasit, diversi producatori si preturi cuprinse intre 250 si 350 lei; totusi, desi nu este deloc ieftin, m-am decis sa cumpar planetara cu totul; la unul din magazine, consilierul de vanzari mi-a gasit o planetara SKF la un pret de aproximativ 1100 lei, care ar trebui sa soseasca in 4 zile;

sper ca planetara defecta sa fie cauza zgomotului si nu alta. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now