Guest krys26bn

buna

11 posts in this topic

am o problema cu franele de la un volvo S40 1.9D 2001 75 kw, cand franez imi trepideaza volanul. stiu ca este vorba de discuri, si acuma vreau sa la duc la un strungar. credeti ca este bina daca procedez asa? cat trebuie sa aiba grosimea lor pt a putea merge in continuare?

va multumesc frumos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca s-au deformat discurile nu iti recomand strunjirea lor (si-au pierdut calitatea - decalire?)

Daca nu esti dispus sa-ti iei unele noi atunci iti recomand din dezmembrari, in nici un caz strunjirea. Repet, otelul discului s-a decalit, si-a pierdut calitatea initiala. Risit ca dupa strunjire sa nu te tina decit f.f. putin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nasol daca le duce la strung. subsemnez la ce a zis adrian, mai bine iti iei unele din dezmembrari daca nu vrei sa le iei noi. pe langa faptul ca si-au pierdut din caracteristicile initiale, daca le mai duci si la un strung se pierde calitativ si ce mai era chiar daca, cantitativ ar merge. nu stiu daca m-am facut inteles dar cam asta e ideea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu te juca cu ...frinele..doar nu ai Dacie..> Sint destul de ieftine discurile noi.Bineinteles ai si pe forum o groaza de oferte SH.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu te juca cu ...frinele..doar nu ai Dacie..>

...nu te juca cu viata ta si a altora!! E riscant!! Improvizatii se mai pot face la motor sau la caroserie dar NU la frane!! Nu degeaba avem drept motto: VOLVO -FOR LIFE  ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este vorba totusi de 300 RON, ce naiba doar atit valoreaza o viata ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

am o problema cu franele de la un volvo S40 1.9D 2001 75 kw, cand franez imi trepideaza volanul. stiu ca este vorba de discuri, si acuma vreau sa la duc la un strungar.

;D come ooooooon !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sigur nu sunt cauciucurile(...sau gentile)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imposibil sa fie rotile, cand pui frana si trepideaza volanul este de la discuri de frana ovalizate .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am avut aceeasi problema de cand am cumparat-o (de4alurul mi-a spus de ea) si s-a rezolvat cu numai 310 ron setul diascuri + 50 ron manopera (discurile si placute noi). bafta si procedeaza tot ca mine,nu te scumpi!!!!!!!!!!1

Share this post


Link to post
Share on other sites

NU TE JUCA CU FRINELE !

ALTELE NOI !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now