Sign in to follow this  
Followers 0
AngelB

Lampa numar

6 posts in this topic

Salut!

Mi.am schimbat azi becurile de la numar cu unele led...si unul din ele lumineaza foarte slab...pana sa intre in pozitie merge perfect...cand a intrat la locul lui scade intensitatea lui la aproximativ 10%...am tot încercat să misc de piciorusele alea..ba sa le indoi sa fie mai stranse ba sa le largesc..dar acelasi rezultat..ce solutii as avea? Mersi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intoarce-l invers, ledurile au polaritate

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ca sunt si la 24V, eu am patit la rulota, berbecii de chinezoi le amestecasera cand le ambalasera.

Se rezolva prin schimbare...cu altul.

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 12.04.2016 at 8:21 PM, AngelB a spus:

Salut!

Mi.am schimbat azi becurile de la numar cu unele led...si unul din ele lumineaza foarte slab...pana sa intre in pozitie merge perfect...cand a intrat la locul lui scade intensitatea lui la aproximativ 10%...am tot încercat să misc de piciorusele alea..ba sa le indoi sa fie mai stranse ba sa le largesc..dar acelasi rezultat..ce solutii as avea? Mersi

Cu o surubelnita lata , sau cu o perie de "sarma" (se zice la noi in ardeal) curata foarte bine soclu unde intra lamelele , problema este ca in momentul incare imbingi ansamblul bec + suport in soclu , in partea din spate ai un contact imperfect de aia lumineaza putin , iar contactul imperfect apare din cauza mizeriei de pe lamelele suportului sau lamelele soclului dupa ce o sa le cureti bine va functiona . 

Ar fi ok sa revii si cu un feedback dupa , daca a functionat . 

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 15.04.2016 at 11:40 AM, Marian Sabou said:

Cu o surubelnita lata , sau cu o perie de "sarma" (se zice la noi in ardeal) curata foarte bine soclu unde intra lamelele , problema este ca in momentul incare imbingi ansamblul bec + suport in soclu , in partea din spate ai un contact imperfect de aia lumineaza putin , iar contactul imperfect apare din cauza mizeriei de pe lamelele suportului sau lamelele soclului dupa ce o sa le cureti bine va functiona . 

Ar fi ok sa revii si cu un feedback dupa , daca a functionat . 

 

Exact asta era problema...şmirglu...spray de contact..si merge perfect..erau oxidate lamelele acelea de pe margini.. Mulțumesc! 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

E bine ca ai rezolvat problema

Sent from my SM-G925F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0