Sign in to follow this  
Followers 0
Guest marand

revizie s80

9 posts in this topic

Salut, am gasit de vanzare un volvo s80 din 2004, motor 2.4 benzina, are din spusele proprietarului 70.000km

Vreau sa stiu la ce interval se fac reviziile si un pret aproximativ ... banuiesc ca la 80.000 este o revizie scumpa

Motorul este cu distributie pe lant sau curea ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Distributia este pe curea si se schimba la 160.000km la VOLVO pe dincolo...si te duce pe la 700E. Daca vrei sa o schimbi la noi te costa mai mult (la VOLVO) dar la 80.000km zic ei ca-ti dau garantie pentru cele noi( la masinile sh 120.000km)... Depinde foarte mult de service-ul in care mergi sa-ti faci masina....O schimbare de distributie (cu toate curelele, rolele si pompa de apa) te costa de la 1200 ron pana la 2500 ron, depinde si la ce service o schimbi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stai sa vad daca am inteles bine ... deci la 80.000 se face o revizie dar nu se schimba distributia.

Daca este asa, cat ma costa revizia de 80.000 si ce imi schimba ? As preferea sa cumpar eu piesele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scuze daca m-am exprimat gresit. Revizia la masina (schimbare ulei, filtre, diagnoza...etc) se face intre 10.000km si 20.000km. De preferat la 10.000km in Romania....deoarece aici totul e "praf".

Referitor la distributie: Masina care o cumperi e SH si nu iti impune reprezentanta din Romania sa o schimbi - eu faceam referire si la masinile noi. Poti sa o schimbi la 160.000km cum scrie in carte si presupune inlocuirea tuturor ansamblelor in miscare (role intinzatoare, curele si pompa de apa) iar de pret ti-am spus.....De la 1200 RON pana la 2500 RON (cu tot cu manopera si depinde de service). Piesele poti sa le cumperi de la http://www.piese-volvo.ro/catalog/index.php si manopera depinde cine o face.... Probabil ca 200-300RON.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bun pontul cu site-ul ! acum sper fie ok masina si sa o iau ... va anunt daca fac achizitia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

de regula cand cumperi o masina schimbi distributia sa sti tu ca-i noua si schimbi celelalte comsumabile. daca are cv automata este bine sa schimbi si uleiul in cutie . pe mine m-au costat 1300 ron

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intentionez sa cumpar un VOLVO S80 diesel/ 163 CP / 2005 / motor D5 / 50.000 km.

Care este specificatia din cartea tehnica, vizavi de intervalul reviziilor, eventual cea de la 60.000 si la cati km se schimba distributia? Are modelul asta distributie pe lant ? Ar fi util un raspuns al unui posesor de volvo cu acest model. Are cineva un PDF dupa cartea tehnica ?

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina are distributia pe curea .

Cat despre intervalul de service , 10 sau 15 000 de km la noi .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0