Mucilianu94

Bataie la roata!

21 posts in this topic

Buna ziua..de vreo câteva zile a început să se audă la mașina mea Volvo v50 1.6d 2011 un ușor huruit la o roata,se simte si in volan(ca și cum ai merge cu geamul din spate ușor deschis.asta e sunetul)dar numai după 80,100 km/h..ce ar putea fi?planetare,rulmenți?roți dezechilibrate?mulțumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare

Rulment roata, la mine a fost dreapta fata; dupa ce l-am dat jos, invartindu-l in mana, se simtea ca e uzat si ca pocneste. Aceleasi simptome doar ca simteam doar in viraje, pe drept se auzea doar un uruit fin si asta dupa ceva timp. Cand a inceput sa faca pe drept l-am schimbat imediat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In viraje nu prea simt..doar puțin si un șuierat.pe loc drept se simte așa parca ar fi o roată desfăcută..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai verifica prezoanele sa fie toate stranse ca poate ai surpriza de a fi slabite si sa iti danseze roata.

Daca ai luat vreo groapa mare si tare recent e posibil sa fi strambat si janta si sa iti bata ea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gropi nu am luat..tocmai ce am verificat prezoanele si sunt ok..nu știu ce altceva ar putea fi..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gropi nu am luat..tocmai ce am verificat prezoanele si sunt ok..nu știu ce altceva ar putea fi..

Share this post


Link to post
Share on other sites

A inceput de curand si la mine o bataie, sau ceva asemanator, in fata-stanga. Se aude ca si cum ar fi un obiect intr-o cutie si se loveste de peretii cutiei. Nu se aude foarte tare. Care ar putea fi cauza? Se aude mai pregnant la gropi, denivelari, guri de canal, etc. In rest, pe drum drept si bun (rar ce-i drept), nu-l aud.

Edited by ironman

Share this post


Link to post
Share on other sites

Anybody? Am mai observat aseara ca nu face tot timpul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Planetara? Ca rulmentul sigur nu e dupa simptomele tale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai degraba bieleta anti-roll sau bucsa mare de la brat (alea se rup undeva intre 70-100 k km)

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 6/22/2016 at 2:21 PM, ironman said:

A inceput de curand si la mine o bataie, sau ceva asemanator, in fata-stanga. Se aude ca si cum ar fi un obiect intr-o cutie si se loveste de peretii cutiei. Nu se aude foarte tare. Care ar putea fi cauza? Se aude mai pregnant la gropi, denivelari, guri de canal, etc. In rest, pe drum drept si bun (rar ce-i drept), nu-l aud.

Salutare,

Ceva asemănător se aude și la mine (zgomot metalic - ca un zăngănit de chei pe partea dreaptă) în momentul în care trec peste vreo groapă/denivelare mai mare.

Am schimbat acum 3 luni bieleta dreapta, bucșele față și niște brațe suport pe spate. Nu știu ce ar putea să fie pentru că la drum drept (viteză, curbe, mașină încărcată) nu se aude nimic... doar la gropi/denivelări zăngăne.

Nu am fost încă la mecanic să o pună pe elevator, însă până atunci voiam să vă cer o părere - cam ce ar putea fi?

Cu respect

Share this post


Link to post
Share on other sites

După ce am mers la echilibrat roțile,surprizăă!colegul Claudiu a avut dreptate!!janta de pe dreapta fața îndoită!!am refăcut-o si e ok doar ca acum a intervenit alta problema.la viteză de 100 am un balans enorm stânga dreapta și nu mă simt deloc in siguranță..de la ce ar putea proveni balansul asta?

Edited by Mucilianu94
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Precizez că am mers cu roata strâmba in jur de 700 km poate asta a afectat ceva..

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 27.07.2016 at 0:43 PM, Kronborg a spus:

Salutare,

Ceva asemănător se aude și la mine (zgomot metalic - ca un zăngănit de chei pe partea dreaptă) în momentul în care trec peste vreo groapă/denivelare mai mare.

Am schimbat acum 3 luni bieleta dreapta, bucșele față și niște brațe suport pe spate. Nu știu ce ar putea să fie pentru că la drum drept (viteză, curbe, mașină încărcată) nu se aude nimic... doar la gropi/denivelări zăngăne.

Nu am fost încă la mecanic să o pună pe elevator, însă până atunci voiam să vă cer o părere - cam ce ar putea fi?

Cu respect

 

La 23.06.2016 at 1:21 PM, ironman a spus:

A inceput de curand si la mine o bataie, sau ceva asemanator, in fata-stanga. Se aude ca si cum ar fi un obiect intr-o cutie si se loveste de peretii cutiei. Nu se aude foarte tare. Care ar putea fi cauza? Se aude mai pregnant la gropi, denivelari, guri de canal, etc. In rest, pe drum drept si bun (rar ce-i drept), nu-l aud.

Baieti, sa nu radeti de mine, dar la mine zdranganesc capacele de la piulitele prezoanelor cand dau in gropi si se aud exact ca niste chei :)) Au joc cateva dintre ele si cand dau in gropi la viteza mica si am ferestrele deschise, se aude zdranganitul...si mi-am batut capul multa vreme cu ce naiba ar fi putut fi...pana cand mi-am dat seama la schimbatul rotilor ca au joc capacelele de pe piulite si fac zdranga zdranga :D Si nu stiu daca ati patit voi, dar eu cand schimb rotile mai raman cu cate un capac de piulita prin cheie, il scot si il pun la loc pe piulita dupa ce il bat un pic cu ciocanul ca sa il mai strang...sunt proaste, se slabesc in timp de la cum tot schimbam rotile. Sunt o gramada de Forduri fara ele, am ramas si eu fara doua, dar am cumparat doua piulite noi si le-am inlocuit pe cele fara capacel. Deci daca nu mai vreti clopotei, incercati sa bateti capacelele de la piulite ca sa se stranga la loc pe piulita, sau schimbati piulitele cu totul (cam 10 RON bucata...) :D

Sara buna!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Claudiu T Ar fi boboc să fie doar atât :)

Știi ce m-a contrariat foarte tare? Că în momentul în care am fost să testez ce se aude și am luat fiecare groapă în parte la viteză mică ~ 20 km/h, cu geamurile deschise, între blocuri, fără niciun alt zgomot de ambient, nu se mai auzea nimic :)) Ca un făcut.

Deîndată ce pot, o să mă uit la capace să văd dacă e ceva slăbit pe acolo și o să vă scriu înapoi.

Mersi de sfat!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-am intors din vacanta. Desi mai mergeau si cele vechi, am schimbat intre timp preventiv, amortizoarele + flanse/rulment pe fata ambele parti, nu mai e nici un zgomot. De costuri si firma producatoare nu ma intrebati, ca mi-a cam tras-o un mafiot mecanic italian... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ai revenit.

La flanșe și amortizoare față trebuie să mă gândesc și eu să le schimb, dar aștept să treacă concediul și apoi vă dau de știre.

Din auzite schimbatul de flanșe (piese plus manoperă) ar fi undeva la 400 de RON.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 13.08.2016 at 9:07 PM, Claudiu T said:

Baieti, sa nu radeti de mine, dar la mine zdranganesc capacele de la piulitele prezoanelor cand dau in gropi si se aud exact ca niste chei :)) Au joc cateva dintre ele si cand dau in gropi la viteza mica si am ferestrele deschise, se aude zdranganitul...si mi-am batut capul multa vreme cu ce naiba ar fi putut fi...pana cand mi-am dat seama la schimbatul rotilor ca au joc capacelele de pe piulite si fac zdranga zdranga :D Si nu stiu daca ati patit voi, dar eu cand schimb rotile mai raman cu cate un capac de piulita prin cheie, il scot si il pun la loc pe piulita dupa ce il bat un pic cu ciocanul ca sa il mai strang...sunt proaste, se slabesc in timp de la cum tot schimbam rotile. Sunt o gramada de Forduri fara ele, am ramas si eu fara doua, dar am cumparat doua piulite noi si le-am inlocuit pe cele fara capacel. Deci daca nu mai vreti clopotei, incercati sa bateti capacelele de la piulite ca sa se stranga la loc pe piulita, sau schimbati piulitele cu totul (cam 10 RON bucata...) :D

Sara buna!

Claudiu, ai cumva posibilitatea să îmi arăți și mie cum arată capacele de la piulitele prezoanelor? Poate sună prostesc ce-ți cer, dar nu am reușit să-mi dau seama care este. Am observat că se aude mai tare acum după ce am făcut o pană la mașină și am dat roata jos ca să schimb cauciucul.

Să trăiești!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci, poza reprezinta piulita cu totul. Daca te uiti atent, partea de sus e un pic separata de aia de jos (in mod normal nu ar trebui sa fie decat vreo zecime de milimetru spatiu, dar nu e tot timpul...). Partea de sus e un capacel metalic ce se largeste/slabeste/stramba in timp. La mine chiar am clopotei zilnic din cauza lor, m-am obisnuit deja :)

Si incearca sa tragi cu mana un pic de capacele, poate ai surpriza sa ramai cu vreunul in mana (ceea ce e bine pt ca eu nu am verificat si am ramas fara doua din ele, au zburat). Daca ramai, il iei frumos si il bati usor cu un ciocan pe laterale ca sa il strangi un pic, apoi intra prin presare pe piulita, trebuie sa faca un "tzac".

piulita-roata-ford-focus-mondeo-fiesta-96fae18a98b50dca1d-150-112-2-95-1.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
22 hours ago, Claudiu T said:

Deci, poza reprezinta piulita cu totul. Daca te uiti atent, partea de sus e un pic separata de aia de jos (in mod normal nu ar trebui sa fie decat vreo zecime de milimetru spatiu, dar nu e tot timpul...). Partea de sus e un capacel metalic ce se largeste/slabeste/stramba in timp. La mine chiar am clopotei zilnic din cauza lor, m-am obisnuit deja :)

Si incearca sa tragi cu mana un pic de capacele, poate ai surpriza sa ramai cu vreunul in mana (ceea ce e bine pt ca eu nu am verificat si am ramas fara doua din ele, au zburat). Daca ramai, il iei frumos si il bati usor cu un ciocan pe laterale ca sa il strangi un pic, apoi intra prin presare pe piulita, trebuie sa faca un "tzac".

piulita-roata-ford-focus-mondeo-fiesta-96fae18a98b50dca1d-150-112-2-95-1.jpg

Mersi, Claudiu. Chiar clopoței zici că sunt.

O să mă uit atent și dacă o să găsesc, o să cumpăr câteva capace noi să le compar cu cele vechi.

Numai bine :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine la S 80 pocneste ceva in fata si parca si agata, dar nu stiu ce naiba are. Nu bate la gropi sau in curba, nu huruie si nici nu a huruit sa zici ca este rulmentul de la roata. In curba nu bate si nici la plecarea de pe loc sa zici ca este planetara. Pocneste cand o apuca si pocneste tare de parca toata se rupe (nu stiu cum sa descriu pocnitura dar parca si agata)  Momentan masina este la mecanic la investigatie. Astept sa ma sune sa-mi spuna care este baiul.

Edited by cristiann

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now