MihneaD

Întreținere XC90 D5

4 posts in this topic

Bună ziua! Este primul meu post în acest forum,  asa ca daca ating teme discutate anterior îmi cer scuze. 

Am cumpărat de puțin timp un Volvo xc90 d5 din 2004, modelul prefacelift cu 163cp și 215000km,  cutie manuală 6 trepte. . Masina a aparținut unui cunoscut,  cumparata de nouă și cu revizii făcute la Volvo,  în Timișoara. A vândut-o pentru ca și-a cumpărat noul xc90. 

Vreau sa va cer sfaturi pentru o întreținere și utilizare corectă. 

1. Cureaua de distribuție și pompa de apa au fost schimbate la 120000km. Când trebuie să le schimb? 

2. La ce interval se fac alte revizii/ schimburi? 

3. Este primul meu diesel. Sunt profan în acest domeniu,  de-aceea va intreb care este regimul corect de exploatare? La ce turații schimb? Care e turația lui preferată? 

4. La ce trebuie să fiu atent? 

Închei cu impresii la cald,  după aprox 1000 de km cu mașina.  Puterea este un pic prea mica pentru greutatea ei. Frana de mana nu tine de loc.  Cei de la Volvo Timișoara mi-au spus ca este subdimensionata pentru masina și că,  chiar dacă o schimbăm,  nu va tine prea mult. Așa este? 

Vă mulțumesc anticipat și aștept cu interes răspunsuri. 

Mihnea 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut si bine ai venit printre noi. 

Daca asta e singura problema la masina si anume ca nu tine frana de mana atunci e o masina foarte buna mai ales ca ai luat-o de la cunoscut. Schimbi sabotii pe spate, daca vrei schimba si cablul frana de mana si o sa tina normal. Faca nu faci intoarceri cu frana de mana ar trebui sa te tina mult si bine. Daca nu are dpf ceea ce cred ca nu are, schimba cand vrei pentru ca stilul de condus nu ti-l schimba nimeni. cred ca distributia se schimba la 170k sau 10 ani la modelul tau. 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Totusi daca circuli predominant in oras , mai arde-o din cand in cand , sa nu iti aghete VNT-u ... il faci sa miste 0-100% accelerand cu pedala la fund de la 2500 rpm la 3500 rpm .

Edited by Cristi Muresan
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now