Sign in to follow this  
Followers 0
misu_servici

Pivot dus si volanul stramb cateva grade

4 posts in this topic

  Cu vreo cateva saptamani in urma am luat niste "cratere" facute in asfalt si mi s-a dereglat volanul cu cateva grade spre stanga iar cu mai mult de 100 km/h nu puteam rula deoarece s-a dezechilibrat si o rata si batea.  Am mers la un service , mi-am facut directia si am echilibrat rotile si masina mergea ca unsa. Dupa ceva timp iar aceeasi problema cu volanul deplasat spre stanga dar acuma se si auzea o bataie pe partea dreapta problema fiind pivotul. Dupa inlocuirea lui , surpriza , volanul a revenit la pozitia normala . Dupa cunostintele mele rudimentare de mecanica ma asteptam sa fie vreo bieleta sau capat de bara problema dar se pare ca si din cauza pivotului se poate deregla volanul de la pozitia normala. Costul reparatiei: pivot lemforder 148 ron +manopera 32 ron.

Share this post


Link to post
Share on other sites

frate!  >:(    ar trebui sa iei pivotul stricat si sa-l arunci in capul lui tariceanu!  :rant::machinegun:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Cu vreo cateva saptamani in urma am luat niste "cratere" facute in asfalt si mi s-a dereglat volanul cu cateva grade spre stanga iar cu mai mult de 100 km/h nu puteam rula deoarece s-a dezechilibrat si o rata si batea.  Am mers la un service , mi-am facut directia si am echilibrat rotile si masina mergea ca unsa.

Am muscat si eu dintr-o groapa zilele trecute, avand viteza mare,  >:( dar n-am probleme inca...Cand roteam volanul spre drepta in timpul mersului se auzea o bataie usoara, api a disparut.  ??? Trebuie sa verific, sa nu mi se stric dupa ce ies din tara, caci urmeaza vacanta  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volanul s-a deregla dar inca nu se auzea bataia, in timp s-a uzat mai tare si a inceput sa aiba joc si a aparut si zgomotul, iar in ultimul timp chiar foarte accentuat cand viram si drumul era denivelat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0